Zmierzch młodzieżowych bogów
W piątek na ekranach polskich kin debiutuje zaledwie 5 premierowych tytułów. Młodzieżowa widownia z wypiekami na twarzy czeka na finałową część wampirycznej "Sagi Zmierzch", prawdziwi kinomani wiedzą jednak, że premierą tygodnia jest "Mistrz" Paula Thomasa Andersona.
"Mistrz" (recenzja) to najnowszy film Paula Thomasa Andersona, autora głośnego "Aż poleje się krew". Osadzony w latach 50. XX wieku dramat to opowieść o charyzmatycznym intelektualiście Doddzie (Philip Seymour Hoffman), który zakłada religijną organizację (postać inspirowana założycielem ruchu scjentologów), wybierając na swą prawą rękę młodego włóczęgę (Joaquin Phoenix). Gdy organizacja zaczyna się rozprzestrzeniać w Stanach Zjednoczonych, włóczęga zaczyna kwestionować system wiary swojego mentora. Obraz, w którym w jednej z głównych ról zobaczymy również Amy Adams, uznawany jest zgodnie za jednego z faworytów nadchodzących Oscarów.
"Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2" (recenzja) to ostatnia część światowego fenomenu na podstawie książek Stephenie Meyer. Po narodzinach córki Renesmee (Mackenzie Foy), rodzina Cullenów postanawia bronić jej przed oskarżeniami rodziny Volturi. Twierdzą oni, że przyjście na świat dziecka było niezgodne z ustanowionym przez nich prawem. Edward (Robert Pattinson) i Bella (Kristen Stewart) postanawiają zrzeszyć wampiry z całego świata, aby te broniły ich dziecko przed rodziną Volturi. Rozpoczyna się walka na śmierć i życie. Reżyserem filmu, tak jak poprzedniej części serii, jest Bill Condon ("Dreamgirls").
"Cała prawda o facetach" - tak nowy film Piotra Trzaskalskiego "Mój rower" (recenzja) reklamuje dystrybutor obrazu - ITI Cinema. Bohaterami filmu, nagrodzonego za scenariusz na tegorocznym festiwalu w Gdyni, są trzej męscy przedstawiciele tej samej rodziny, reprezentujący kolejne pokolenia: dziadek, jego syn oraz wnuk. Dziadka zagrał muzyk jazzowy Michał Urbaniak. Jego syn Paweł, którego zagrał Artur Żmijewski, to znany pianista. Zrobił zawodową karierę, jednak nie ułożyło mu się życie rodzinne - jest skonfliktowany zarówno z ojcem, jak i synem, nastoletnim Maćkiem (Krzysztof Chodorowski). Czego dowiedzą się o sobie, gdy wyruszą we wspólną podróż?
"Najświętsza Panienka, Koptowie i ja" (recenzja) to balansujący na krawędzi dokumentu i fikcji pełnometrażowy debiut Namira Abdela Messeeha, który zaskarbił sobie sympatię widzów na festiwalu w Cannes. Namir jest młodym Francuzem o egipskich korzeniach, który chce zrobić film o objawieniach maryjnych wśród egipskich Koptów. Jednak gdy przyjeżdża do ojczyzny przodków, sytuacja wymyka mu się spod kontroli. Wtedy wpada na niezwykły pomysł: postanawia pokazać cud na ekranie. Zagraniczna prasa chwali osobisty ton filmu i jego komediową konwencję, dopatrując się w twórczości młodego francuskiego reżysera nawiązań do kina Woody'ego Allena i... Morgana Spurlocka ("Super Size Me").
Nagrodzona Oscarem za najlepszy pełnometrażowy film animowany produkcja "Gdzie jest Nemo" powraca na ekrany kin w technologii 3D. Akcja filmu rozgrywa się w przestrzeni Wielkiej Rafy Koralowej, gdzie mieszkają m.in. kolorowe rybki zwane błazenkami. "Gdzie jest Nemo" rozpoczyna się sceną równie wstrząsającą, jak śmierć matki małego jelonka Bambi. Drapieżna ryba pożera żonę Marlina - Coral i prawie wszystkie jajeczka ikry, z których lada dzień wykluć się miały młode błazenki. Mały Nemo, jedyny ocalały synek Marlina, staje się sensem jego życia.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!