Złoty Dinozaur dla Polaka
Łukasz Borowski autor filmu "3 dni wolności" zdobył Grand Prix - Złotego Dinozaura w konkursie Etiuda na odbywającym się w Krakowie 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda & Anima.
Do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Etiud Studenckich zakwalifikowane zostały 34 filmy z 14 krajów spośród 237 zgłoszonych tytułów. Jury przewodniczył słoweński reżyser Janez Lapajne.
- Nasze gusty i stosunek do konkretnych filmów były różne, ale jako przewodniczący starałem się zadbać o to, by każdy głos w dyskusji się liczył. Werdykt to nasza wspólna decyzja - mówił Lapajne podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Bohaterem zwycięskiego filmu jest Piotr - 52-letni mężczyzna, który po 28 latach spędzonych w więzieniu wychodzi na trzydniową przepustkę. - Bardzo ciekawe wydawało mi się to, w jaki sposób patrzy on na świat. Wydawało mi się, że taka osoba dysponuje bardzo świeżym spojrzeniem na naszą rzeczywistość, niejako spojrzeniem dziecka. Ważne było też to, co dla niego okaże się najważniejsze po długich latach spędzonych w więzieniu - mówił Borowski.
- Piotr już przy pierwszym spotkaniu mnie zauroczył, ujął mnie tym, że był bardzo otwarty - dodał reżyser. - Podczas realizacji filmu uderzył mnie zachwyt Piotra nad rzeczywistością i to, że zwracał uwagę na rzeczy, które dla nas na co dzień są nieistotne. Nauczyłem się od niego bardziej uważnego patrzenia na to, co nas otacza i doceniania każdej chwili - powiedział reżyser.
Członkowie jury podkreślili, że decyzja dotycząca Grand Prix była jednomyślna. - To bardzo atrakcyjna historia i można ją było opowiedzieć inaczej. Dla nas najcenniejsze było to, że ten film skupia się nie tyle na tym, co bohater widzi i jak widzi, ale na nim i jego reakcjach i przez to ta postać jest nam bliska - mówiła członek jury Anita Piotrowska.
Zwycięzca otrzyma 2,5 tys. euro i statuetkę dinozaura.
Specjalnego Złotego Dinozaura przyznano Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. - Nagroda ta zostaje przyznana za bardzo wysoki poziom filmów i poruszane przez ich autorów kwestie międzyludzkie, a także za umiejętne wykorzystanie wszystkich środków kinematograficznych - powiedział Lapajne.
Srebrnego Dinozaura zdobył Pablo Delgado Sanchez za film "Pia Mater", a Brązowego Dinozaura Eti Tsicko za film "Audition" ("Przesłuchanie").
- W filmie "Przesłuchanie" w bardzo minimalistycznej formie udało się pomieścić wiele. Młoda izraelska reżyserka przesłuchuje na castingu młodego chłopaka - Araba. W tej historii między bohaterami jest napięcie erotyczne, a z drugiej strony to także historia o robieniu filmów i manipulacji, która zawsze jest jakoś uwikłana w ten proces. Przy okazji to także opowieść o sytuacji we współczesnym Izraelu i o władzy - mówiła Piotrowska.
Wartością filmu "Pia Mater" jest zdaniem jurorów odważne, a jednocześnie subtelne spojrzenie na starość i odchodzenie z tego świata. - Odchodzenie pokazane jest nie tylko z punktu wiedzenia głównej bohaterki, ale włączona zostaje także inna perspektywa tych, którzy zostają, czyli potencjalnie nas - powiedziała Piotrowska.
Jury przyznało także cztery dyplomy honorowe dla autorów filmów: "Rozgorączkowana mnogość" Viki Kirchenbauer, "Urodziny" Macieja Sobieszczańskiego, "Decrescendo" Marty Minorowicz i "Kuchnia teherańska" Poli Schirin Beck.
Nagrodę jury studenckiego zdobyła Anca Miruna Lazarescu za "Cichą rzekę", film, który poruszył jurorów "warsztatową doskonałością , skupieniem jak w soczewce aktualnych problemów w trzymającej w napięciu opowieści oraz rewelacyjnym ujęciem z lotu ptaka". Ten sam film zdobył nagrodę publiczności.
Dyrektor artystyczny festiwalu Bogusław Zmudziński nagrodę "Wielki (Nie) Doceniony" przyznał Aurelienowi Vernhes - Lermusiaux za "Dzień, w którym utonął syn Rainera". - To film-eksperyment, zrealizowany w jednym ujęciu. To ujęcie jest długie, można by powiedzieć nużące i trzeba je wytrzymać, ale jest ono dostosowane do tematu i sytuacji - mówił Zmudziński.
Laureaci drugiego festiwalowego konkursu - Międzynarodowego Konkursu Profesjonalnych, Studenckich i Niezależnych Filmów Animowanych ANIMA będą znani w czwartek. Tego dnia wieczorem odbędzie się ceremonia zamknięcia festiwalu i wręczenia nagród.
Ciekawi Cię, co jeszcze w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!