Wszyscy w cieniu "Nimfomanki"
"Nimfomanka" Larsa von Triera - określana jako najbardziej skandalizujący film roku - to najważniejsza z kinowych premier tego tygodnia. Stawkę uzupełniają: pełne akcji fantasy "47 roninów", dramat wojenny "Biegnij, chłopcze, biegnij", komedia "Wkręceni", animacja "Skubani" oraz film psychologiczny "Długie i szczęśliwe życie".
Wszystko wskazuje na to, że "Nimfomanka" (recenzja / galerie) będzie nie tylko jednym z najbardziej kontrowersyjnych filmów w karierze Larsa von Triera, ale jednym z najbardziej kontrowersyjnych w historii kina w ogóle. Nowe dzieło duńskiego reżyseria jest opowieścią o erotycznym życiu kobiety, od urodzenia do 50. roku życia, przedstawioną z punktu widzenia głównej bohaterki - Joe (Charlotte Gainsbourg), która uważa siebie za nimfomankę. Pewnego zimowego wieczoru stary kawaler, Seligman (Stellan Skarsgard), znajduje ją na ulicy półprzytomną i pobitą. Zabiera Joe do mieszkania, gdzie opatruje jej rany i próbuje wyjaśnić co się stało. Kobieta opowiada mu historię swojego bujnego życia, bogatego w związki i zazębiające się przypadki. W "Nimfomance" wystąpi ponad 60 aktorów z całego świata. Obok Gainsbourg i Skarsgarda u von Triera pojawią się także m.in.: Shia LaBeouf, Jamie Bell, Christian Slater, Connie Nielsen, Willem Dafoe, a także Uma Thurman. Warto zaznaczyć, że von Trier swój nowy obraz podzielił na dwie części, drugą będzie można oglądać w polskich kinach od 31 stycznia.
Wyreżyserowany przez Pepe Danquart dramat wojenny "Biegnij, chłopcze, biegnij" (recenzja / galeria) to oparta na prawdziwych wydarzeniach wzruszająca historia, z plejadą polskich gwiazd (Zbigniew Zamachowski, Olgierd Łukaszewicz, Grażyna Szapołowska, Izabela Kuna, Przemysław Sadowski, Mirosław Baka) w obsadzie. Film opowiada poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta, który stracił całą rodzinę i zdany jest na pomoc ze strony obcych. Trafia do domu życzliwej Polki (Elizabeth Duda). Kobieta decyduje się go przygarnąć i namawia, by dla bezpieczeństwa przyjął nową tożsamość - osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego. Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń, chłopiec musi opuścić gościnny dom i rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Korzystając z pomocy polskich rodzin i przybranej tożsamości, próbuje przetrwać koszmar okupacji. Głównego bohatera, Jurka Staniaka, wspólnie zagrali bracia-bliźniacy - Andrzej i Kamil ("Chce się żyć") Tkacz.
"47 roninów" to oparta na japońskiej opowieści z XVIII wieku nakręcona w 3D hollywoodzka superprodukcja Carla Rinscha z Keanu Reevesem w roli głównej. Dwór szoguna roi się od intrygantów. Ofiarą podstępu pada jeden z panów feudalnych. Jego samurajowie, którzy z dnia na dzień stają się roninami - wojownikami bez pana, czyli właściwie wyrzutkami społeczeństwa, postanawiają pomścić śmierć dawnego przywódcy. Wygnani z domów, rozproszeni po kraju członkowie grupy zwracają się o pomoc do Kaia (Reeves), którego kiedyś odrzucili. W mrocznym, a przecież urzekającym świecie, w którym roi się od mitycznych bestii, przyjdzie mu wesprzeć samurajów w walce.
Główne bohaterowie komedii "Wkręceni" (recenzja / galerie) - najnowszej produkcji Piotra Wereśniaka ("Zakochani", "Och, Karol 2") - Franczesko (Piotr Adamczyk), Fikoł (Bartosz Opania) i Szyja (Paweł Domagała) pracują na Śląsku w lokalnej fabryce samochodów. Niestety, dyrekcja decyduje się na grupowe zwolnienia i trzej przyjaciele trafiają na bezrobocie. Kiedy firma przelewa na ich konta odprawę, umawiają się na krótki wypad do Warszawy - ostatnie "szaleństwo", nim będą musieli zacisnąć pasa... Jednak prawdziwa przygoda ma się dopiero zacząć - podczas przymusowego postoju w urokliwych okolicach Zarzecza - gdy trójka kumpli zostaje omyłkowo wzięta za kogoś, kim nie są. W filmie występują również: Kamilla Baar, Dominika Kluźniak, Krzysztof Stelmaszyk, Kacper Kuszewski, Katarzyna Glinka i Julia Kamińska.
"Skubani" to przezabawna animowana komedia o ptakach, które zamierzają zmienić bieg historii i sprawić, że indyki na zawsze znikną z ludzkiego jadłospisu. Ich motto to: indyka nikt nie tyka! Franek i Olo pochodzą z zupełnie odmiennych indyczych środowisk - jeden jest indykiem z wyższych sfer, a drugi ze zwykłego kurnika. Będą musieli jednak przezwyciężyć dzielące ich różnice i połączyć siły, bo historia stawia przed nimi wielkie wyzwanie. "Kuraki" muszą cofnąć się w czasie i tak namieszać w dziejach drobiu, aby indyk odtąd jawił się nie jako największy przysmak, ale najlepszy przyjaciel człowieka. Frankowi i Olo głosów użyczyli Piotr Fronczewski i Cezary Pazura.
Głównym bohaterem "Długiego i szczęśliwego życia", najnowszego filmu Borisa Khlebnikova, jest młody farmer Sasha (Alexander Yatsenko). Akcja rozgrywa się na Półwyspie Kolskim w północno-zachodniej Rosji, gdzie urzędnicy z ramienia państwa zaczynają wykupywać działki od okolicznych właścicieli ziemskich. Dla Sashy to szansa na ucieczkę od męczącego i pozbawionego perspektyw życia na farmie ziemniaków i przeprowadzkę do miasta. Kiedy jednak umowa z rządem zostaje domknięta, nad farmami zaczyna się unosić widmo zniszczenia ziemi pielęgnowanej przez kolejne pokolenia. Mieszkańcy wsi nagle decydują się na protest. Przekonują Sashę, żeby nie tylko stanął po ich stronie, ale i został liderem demonstracji, której celem ma być walka o przetrwanie oraz zachowanie tradycji.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!