Reklama

W jakich filmach zagrała Beata Tyszkiewicz? Najważniejsze role ikony kina

Beata Tyszkiewicz, nazywana Pierwszą Damą polskiego kina, to aktorka o niezwykłym dorobku artystycznym. Jej kariera rozpoczęła się już w czasach szkolnych, a dziś filmografia artystki liczy ponad sto tytułów. Poznaj najważniejsze role Beaty Tyszkiewicz i dowiedz się, dlaczego zasłużyła na miano ikony polskiego kina.

Beata Tyszkiewicz to wybitna aktorka, która zasłużenie zyskała miano pierwszej damy polskiego kina. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad sto filmów, a kariera aktorska, którą rozpoczęła jeszcze jako uczennica, przyniosła jej liczne nagrody i wyróżnienia. Oto przegląd najważniejszych produkcji z jej udziałem.

Wczesne lata i debiut filmowy

Beata Tyszkiewicz, zanim stała się ikoną polskiego kina, uczęszczała do szkoły sióstr niepokalanek w Szymanowie. Jej pierwsze kroki na scenie to rola w filmie, w którym zadebiutowała jako młoda uczennica. W latach 1957-1958 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, a następnie rozpoczęła pracę w telewizji jako inspicjentka. W 1973 roku, dzięki swojemu talentowi i zaangażowaniu, otrzymała bez egzaminu uprawnienia aktorskie z Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Reklama

Najważniejsze filmy Beaty Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz ma na swoim koncie wiele pamiętnych ról filmowych. Wśród nich warto wymienić:

  1. Niemcy (1996) - Berta Sonnenbruch, żona profesora
  2. Popioły (1965) - Elżbieta Gintułtówna
  3. Marysia i Napoleon (1966) - Marysia / Maria Walewska
  4. Samson (1961) - Stasia, właścicielka fotoplastikonu
  5. Lalka (1968) - Izabela Łęcka
  6. Wszystko na sprzedaż (1968) - Beata
  7. Pierwszy dzień wolności (1964) - Inga Rhode
  8. Rękopis znaleziony w Saragossie (1964) - Donna Rebecca Uzeda, siostra kabalisty
  9. Zaduszki (1961) - Katarzyna

Kariera telewizyjna i działalność społeczna

Beata Tyszkiewicz to nie tylko aktorka filmowa, ale również aktywna postać w świecie telewizji. Jest autorką pomysłu i współautorką cyklu programów "Raport w sprawie dzieci niczyich". Jej zaangażowanie w sprawy społeczne zostało docenione wieloma prestiżowymi odznaczeniami i nagrodami. Pełniła funkcję prezesa Fundacji Kultury Polskiej, wspierającej kulturę polską w kraju i za granicą. Była również członkinią Narodowej Rady Kultury pierwszej i drugiej kadencji oraz przewodniczącą rady Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".

W latach 2005-2010 Beata Tyszkiewicz była jurorką w programie "Taniec z gwiazdami", a później, w latach 2014-2017, w jego nowej odsłonie "Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami". Jej profesjonalizm i charyzma przyciągały widzów, a oceny były pełne klasy i fachowości.

Zobacz też:

Krytycy wspominają Jerzego Stuhra: "Był jednym z największych artystów w dziejach"

Kuszewski otrzymał diagnozę. Żył z tym od wielu lat

Jerzy Stuhr: Wodzirej, amator, Maks. Najwybitniejsze role

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Beata Tyszkiewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy