Tylko jedna świąteczna premiera
Tylko jeden film - "Motyl. Still Alice" - z nagrodzoną Oscarem Julianne Moore w roli głównej - wchodzi w piątek, 3 kwietnia, na ekrany polskich kin. Wciąż granych jest jednak wiele innych produkcji, które warto zobaczyć, a świąteczny okres jest ku temu idealną okazją.
Film "Motyl. Still Alice" (recenzja) opowiada historię 50-letniej Alice Howland (Julianne Moore), znanej i cenionej profesor jednej z prestiżowych uczelni. Kiedy kobieta zaczyna cierpieć na zaniki pamięci, postanawia dowiedzieć się, czym są one spowodowane.
Diagnoza okazuje się bezlitosna - początki choroby Alzheimera. Wiedząc, że już nigdy nie wróci do dawnej formy, Alice rozpoczyna przygotowania do zmian, jakie zajdą w jej dotychczasowym życiu.
W obrazie, oprócz Julianne Moore, występują Alec Baldwin, Kristen Stewart, Kate Bosworth i Hunter Parrish. Dramat wyreżyserowali Richard Galtzer i Wash Westreland. Ten pierwszy zmarł 10 marca 2015 roku. Twórca przegrał walkę ze stwardnieniem zanikowym bocznym. Miał 63 lata.
Film "Motyl. Still Alice", który jest adaptacją powieści Lisy Genovy, wchodzi do kin w wąskiej dystrybucji. Od 3 kwietnia zobaczymy go w krakowskim kinie Pod Baranami, wrocławskich Nowych Horyzontach oraz DCF'ie i w łódzkim Charliem. Od 7 kwietnia będzie wyświetlany w poznańskim Rialto, a 10 kwietnia będą go mogli zobaczyć widzowie w Warszawie (Kinoteka), Katowicach (Rialto) i olsztyńskiej Awangardzie.
W polskich kinach wciąż zobaczyć można takie filmy, jak:
"Rozdzieleni" (recenzja) to nowe dzieło Michela Hazanaviciusa - autora głośnego i obsypanego Oscarami "Artysty". W rolach głównych występują: oraz Annette Bening. W wyniku rosyjskiej inwazji na Czeczenię 9-letni Hadji traci rodziców. Osierocony, wspólnie ze swoim malutkim bratem, ucieka z rodzinnych stron i dołącza do tłumu uchodźców. W trakcie tułaczki Hadji poznaje Carole (Bejo) - pracownicę komisji praw człowieka w Unii Europejskiej. Z jej pomocą chłopiec powoli otrząsa się z wojennych doświadczeń i wraca do normalnego życia. Nie wie, że poszukuje go starsza siostra, której cudem udało się ocaleć z rzezi.
"Gunman: Odkupienie" to rozgrywający się w różnych zakątkach globu ekscytujący thriller, w którym główną rolę zagrał nagrodzony dwukrotnie Oscarem Sean Penn. Grany przez aktora John Terrier pracował kiedyś jako likwidator dla amerykańskich służb. Teraz sam stał się celem grupy wykwalifikowanych morderców, którzy ścigają go od afrykańskiej dżungli, poprzez ulice Londynu aż po tętniącą życiem Barcelonę. Terrier, by przetrwać i ocalić ukochaną, musi pokonać jedną z najpotężniejszych organizacji współczesnego świata. Wie doskonale, że w tym świecie nie liczy się prawo, ani moralność. Wygrywają silniejsi i bardziej bezwzględni.
"Ex Machina" (recenzja) to film sci-fi w reżyserii cenionego scenarzysty Alexa Garlanda ("W stronę słońca" czy "28 dni później") z głównymi rolami Domhnalla Gleesona, Oscara Isaaca oraz Alicii Vikander. Caleb, 24-letni programista z największej na świecie firmy komputerowej, wygrywa konkurs i zostaje zaproszony do spędzenia tygodnia w prywatnej górskiej posiadłości należącej do Nathana, prowadzącego samotniczy tryb życia szefa firmy. Kiedy Caleb przybywa na miejsce okazuje się, że będzie musiał wziąć udział w dziwnym i fascynującym zarazem eksperymencie. Będzie musiał wejść w interakcję z pierwszą prawdziwie sztuczną inteligencją, znajdującą się w ciele pięknej dziewczyny-robota.
"Seria Niezgodna: Zbuntowana" to kolejna ekranizacja powieściowej trylogii Veroniki Roth, która trafia na polskie ekrany. Beatrice Prior (Shailene Woodley) musi zmagać się z konsekwencjami swojej decyzji - porzucenia w imię miłości uporządkowanego świata. Teraz jest naznaczona piętnem Niezgodnej. Podjęta przez nią walka może mieć wpływ nie tylko na jej osobistą przyszłość, ale także wstrząsnąć otaczającym światem. O ile uda jej się udźwignąć spoczywające na niej brzemię, by w ogarniętym wojną domową świecie zdać niespodziewany i trudny egzamin dojrzałości. To, na co może liczyć to wsparcie Cztery (Theo James).
"Sils Maria" (recenzja) to nowe dzieło francuskiego reżysera Oliviera Assayasa, którego bohaterką jest Maria Enders (Juliette Binoche), która mając 18 lat, brawurowo przebiła się do pierwszej ligi aktorskiej występem w sztuce "MalojaSnake", w której zagrała Sigrid, doprowadzającą Helenę do samobójstwa. 20 lat później Maria zostaje poproszona o wręczenie nagrody autorce sztuki, żyjącej na dobrowolnym wygnaniu w Sils Maria. Na kilka godzin przed ceremonią dramatopisarka umiera, a życie Marii Enders zacznie się komplikować. Modna reżyserka prosi ją o ponowne zagranie w "MalojaSnake", ale tym razem w roli Heleny. Sigrid ma zagrać młoda, ambitna aktorka Jo-Ann Ellis (Chloë Grace Moretz), która chce się na tej roli wybić, tak jak to zrobiła 20 lat wcześniej Maria.
"Kopciuszek" (recenzja) to adresowany do całej rodziny film fabularny inspirowany klasyczną baśnią o tym samym tytule. W najnowszej produkcji Disneya, w reżyserii nominowanego do Oscara Kennetha Branagha ("Thor", "Hamlet"), zobaczymy jedne z najbardziej intrygujących aktorek współczesnego kina: Cate Blanchett w roli złej macochy i Helenę Bonham Carter jako dobrą wróżkę. W filmie poznajemy historię Elli (Lily James), której życie diametralnie zmienia się po niespodziewanej śmierci ojca. Wystawiona na łaskę i niełaskę bezwzględnej macochy i jej dwóch córek, dziewczyna staje się służącą, złośliwie nazywaną Kopciuszkiem...
"Chappie" (recenzja) to nowa produkcja Neilla Blomkampa ("Dystrykt 9"), w której zobaczymy Deva Patela, Hugh Jackmana i Sigourney Weaver. W dzisiejszych czasach roboty do zadań specjalnych stają się codziennością. W brutalnym świecie Johannesburga policja i wojsko używają ich do tłumienia zamieszek i walki z gangsterami. Chappie jest jednym z robotów nowej generacji, które myślą i czują. Niewiele różni się od nas, ludzi. Jest jak dziecko i tak jak ono poznaje świat oczyma opiekunów. Kiedy Chappie dostaje się w ręce gangsterów, ci resetują jego dotychczasową wiedzę i uczą wszystkiego od nowa, tak by pracował dla nich. Poczciwy, budzący sympatię robot, nie do końca świadomy wyrządzania zła, uczestniczy w brutalnych napadach rabunkowych i życiu przestępczego półświatka.
"Źródło nadziei" to reżyserski debiut australisjkiego gwiazdora Russella Crowe'a. Główny bohater - australijski farmer Joshua Connor (Crowe) - spełnia ostatnią wolę niedawno zmarłej żony i przybywa do Turcji, by odszukać ciała swych synów poległych w bitwie pod Gallipoli. Connor jest człowiekiem twardym i doświadczonym przez życie, jednak kraj, w którym się znajduje zaskakuje go odmiennością, a brytyjscy okupanci odrzucają prośby o wydanie ciał poległych. Z pomocą Connorowi przyjdzie piękna Turczynka (Olga Kurylenko), która stanie się dla niego kimś znacznie więcej niż tylko przewodniczką w tej niezwykłej podróży. Gdy okaże się, że jeden z synów być może żyje, Connor poruszy niebo i ziemię, by odkryć prawdę o losie swego dziecka.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!