Reklama

Tragedia na planie "Rust". Jest raport FBI. Alec Baldwin ma kłopoty?

Z raportu FBI, który właśnie ujrzał światło dzienne, wynika, że broń nie wystrzeliłaby, gdyby Alec Baldwin nie pociągnął za spust. Przypomnijmy, że w grudniu minionego roku aktor w rozmowie ze stacją ABC twierdził, że tego nie zrobił. Do raportu nie odnieśli się jeszcze przedstawiciele gwiazdora, a także jego zbrojmistrzyni, Hannah Gutierrez Reed.

Biegli FBI w raporcie opublikowanym przez ABC News ocenili, że rewolwer nie mógł wypalić samoistnie. Ich zdaniem, aby broń wystrzeliła, ktoś musiał pociągnąć za spust. 

To nie koniec wniosków, które mogą przysporzyć Alecowi Baldwinowi kłopotów. Biegli uznali także, że producenci filmu wiedzieli o tym, że procedury nie były dotrzymane. Mieli także wykazać się obojętnością na bezpieczeństwo pracowników poprzez brak kontroli nad zachowaniem właściwych praktyk i niepodejmowanie akcji naprawczych. 

Przypomnijmy, że w pierwszym wywiadzie po tragedii Baldwin twierdził, że nie pociągnął za spust. Teraz prokuratura w Santa Fe czeka jeszcze na brakujące dane (m.in. rejestr rozmów Baldwina), a następnie podejmie decyzję o postawieniu zarzutów

Reklama

W kwietniu Biuro Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w amerykańskim stanie Nowy Meksyk (gdzie miały miejsce zdjęcia do westernu) nałożyło na firmę, która produkowała film "Rust", czyli Rust Movie Productions, maksymalną grzywnę w wysokości 136 793 dol. (blisko 600 tys. zł).

Jak informuje agencja Associated Press, w uzasadnieniu kary znalazły się opisy zaniedbań BHP, w tym zeznania świadków, że kierownicy produkcji nie podjęli działań w celu wyjaśnienia dwóch innych incydentów z bronią, do których doszło jeszcze przed wypadkiem śmiertelnym.

"Rust": Tragedia na planie produkcji Aleca Baldwina

W październiku 2021 roku na planie westernu "Rust" doszło do wypadku, w wyniku którego zginęła 41-letnia operatorka Hayna Hutchins, a reżyser - Joel Souza został ranny. Broń trzymana przez Aleca Baldwina wystrzeliła, raniąc dwie osoby. Była naładowana prawdziwą amunicją.

Hayna Hutchins pochodziła z Ukrainy, dorastała w radzieckiej bazie wojskowej za kołem podbiegunowym. Studiowała dziennikarstwo w Kijowie. Ukończyła Szkołę Filmową w Los Angeles. W 2019 roku amerykański magazyn Cinematographer określił ją "wschodzącą gwiazdą kina".

Alec Baldwin to jeden z najpopularniejszych amerykańskich aktorów. Jest także producentem, scenarzystą, pisarzem i aktywistą politycznym. Był nominowany do nagród Oscara i Tony.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rust (tragedia na planie filmowym) | FBI | Alec Baldwin
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy