Reklama

Reklama

"Top Gun: Maverick" bez Kelly McGillis

Nakręcony w 1986 roku film "Top Gun" trwale zapisał się w historii kina. Opowieść o dwóch uczniach elitarnej szkoły lotniczej rywalizujących o tytuł najlepszego pilota zdobyła Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę People’s Choice. Na ekrany kin w końcu trafiła kontynuacja tej kultowej produkcji - "Top Gun: Maverick". Dlaczego zabrakło w niej ekranowej partnerki Toma Cruis'a, Kelly McGillis?

Na całym świecie "Top Gun" zarobił przeszło 350 milionów dolarów, zapoczątkowując jednocześnie błyskotliwą karierę Toma Cruisa. Rola porucznika Pete'a "Mavericka" Michella przyniosła aktorowi międzynarodową sławę i uczyniła go jedną z największych ówczesnych gwiazd dużego ekranu. Inaczej potoczyły się losy jego koleżanki z planu, Kelly McGillis

Reklama

"Top Gun": Tom Cruise nie chciał tej roli

Producent Jerry Bruckheimer, goszcząc maju 2021 roku w programie "Extra", ujawnił, że musiał mocno się nagimnastykować, by nakłonić Cruise’a do przyjęcia roli, która okazała się być jedną z najbardziej ikonicznych w całej jego karierze. 

"Tom odrzucał naszą propozycję raz za razem. Ale nie poddaliśmy się. W końcu wpadliśmy na pomysł, by zaangażować Blue Angels - lotniczy zespół akrobacyjny Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Zorganizowaliśmy dla niego przelot odrzutowcem. Kiedy zszedł na ląd, natychmiast do mnie zadzwonił i powiedział tylko tyle: 'Jerry, wchodzę w to'. Przekonanie Toma do tego występu to jedno z dokonań, które napawają mnie największą dumą" - zdradził Bruckheimer.

Producent zaznaczył, że profesjonalizm i zaangażowanie Cruise’a w wykonywaną na planie pracę od początku bardzo mu imponowały. "Był jedynym aktorem, który zdołał poradzić sobie z ujęciami kręconymi podczas lotu. Każdy z wyjątkiem Toma wymiotował. Nie mogliśmy użyć żadnego materiału oprócz tego, który nagraliśmy z udziałem Toma. Mam wrażenie, że wszystko, co robi, staje się sukcesem. Jest niesamowicie pracowity, w każde zadanie angażuje się na sto procent. Miałem ogromne szczęście, że przyczyniłem się do rozwoju wspaniałej kariery Toma i byłem częścią tak kultowego filmu. Początkowo nie sądziliśmy, że okaże się tak wielkim sukcesem. A potem dowiedzieliśmy się, że po premierze liczba rekrutów marynarki wojennej wzrosła o 500 proc." - dodał.

"Top Gun: Maverick" bez Kelly McGillis

O tym, że gwiazdy filmu "Top Gun" Kelly McGillis nie zobaczymy w "Top Gun: Maverick" wiadomo było od dawna. Sama aktorka tłumaczyła te powody wprost. "Jestem stara, jestem brzydka" - mówiła. Do sprawy odniósł się reżyser sequela, Joseph Kosinski. I wyjaśnił, że wiek i uroda aktorki nie miały żadnego znaczenia. Powrót postaci granej przez McGillis i pozostałych postaci kobiecych z "Top Gun" nigdy nie był brany pod uwagę, bo ważniejsze było przedstawienie nowych postaci. 

Akcja filmu "Top Gun: Maverick" rozgrywa się 30 lat po wydarzeniach z pierwszej części. Maverick jest instruktorem i dostaje pod swoje skrzydła grupę nowych adeptów lotnictwa, których ma przygotować do służby. Choć jest też wśród nich syn zmarłego przyjaciela Mavericka, którego matkę w filmie "Top Gun" zagrała Meg Ryan, postać grana przez tę aktorkę już się nie pojawia. Jak wyjaśnił Joseph Kosinski, nigdy tego nie planował.

"Nie były to historie, którymi byliśmy zainteresowani. Nie chciałem wracać do każdego wątku, nie chciałem zbyt często oglądać się wstecz. Najważniejsze było wprowadzenie nowych postaci" - wyjawił powód pominięcia postaci granych przez McGillis i Ryan w rozmowie z portalem "Insider".

Zamiast na McGillis, reżyser filmu "Top Gun: Maverick" postawił na Jennifer Connelly, która wcieliła się w rolę Penny Benjamin. "Penny Benjamin to postać, o której słyszeliśmy, ale nie została pokazana w poprzednim filmie. Była to więc wspaniała okazja do tego, by wprowadzić do filmu Jennifer Connelly" - mówi Kosinski. W filmie "Top Gun" Penny Benjamin wspominana jest jako "córka admirała", która wcześniej romansowała z Maverickiem. Obecnie jest właścicielką baru.

Mniej parlamentarna była wcześniej sama Kelly McGillis, która w jednym z wywiadów bez ogródek sugerowała, co zdecydowało o tym, że pominięto ją podczas kompletowania obsady filmu "Top Gun: Maverick". "Jestem stara, jestem brzydka, wyglądam na tyle, ile mam lat" - stwierdziła aktorka.

Jennifer Connelly: W chmurach z Tomem Cruisem

Gdy Jennifer Connelly ubiegała się o rolę w drugiej części "Top Gun", była przekonana, że jej postać nie będzie miała żadnych scen w powietrzu. Dla aktorki była to kluczowa kwestia, gdyż czuje strach przed lataniem. Ale koniec końców, znalazła się w chmurach, bo Tom Cruise, nie wiedząc o jej fobii, zrobił jej pewną niespodziankę.

Aktorka wyznała, że nim rozpoczęły się zdjęcia do "Top Gun: Maverick", panicznie bała się latania. Dlaczego zdecydowała się więc wystąpić w filmie o pilotach marynarki wojennej? "Kiedy podpisywałam kontrakt, w scenariuszu dla mojej postaci nie było przewidziane latanie. Moja bohaterka była na lądzie i na wodzie, ale nigdy w powietrzu" - wspominała. Postać kreowana przez Connelly jest właścicielką baru, gdzie chętnie spędzają czas piloci ze szkoły lotniczej.

Już na planie aktorka bała się powiedzieć Cruise'owi, że od lat zmaga się z taką przypadłością. Nie powiedziała mu też o tym, gdy kręciła z nim scenę kołowania na pasie startowym, jako że nie było w planach tego, by mieli się wzbić w powietrze. Niespodziewanie jednak Cruise postanowił zabrać aktorkę na małą rundę w chmurach. Jennifer była tym bardziej przerażona, że siedziała z Cruisem w klaustrofobicznej kabinie myśliwca P-51 z okresu II wojny światowej. Aktorka zacisnęła jednak zęby i wytrwała podczas tej eskapady.

Warto dodać, że "Top Gun: Maverick" powstał bez użycia green screena, popularnej technologii tworzenia tła wokół aktora. Zdjęcia realizowano w autentycznych samolotach. Tak by filmowe ujęcia zachwycały realizmem.

"Top Gun: Maverick": Kiedy premiera?

Szczegóły fabuły filmu "Top Gun: Maverick" są dość dobrze znane. Po ponad 30 latach służby w amerykańskiej armii Pete "Maverick" Mitchell (Tom Cruise) jest tam, gdzie być powinien - na szczycie. Jest mistrzowskim pilotem testującym najnowocześniejsze maszyny. Kiedy staje na czele grupy ekspertów szkolących pilotów do udziału w misji, jakiej dotąd nie było, przychodzi mu spotkać się z porucznikiem Bradleyem Bradshawem (Miles Teller), znanym jako "Rooster". To syn jego przyjaciela, "Goose’a", który przed laty zginął podczas jednej z misji. Maverick musi stawić czoła niepewnej przyszłości oraz duchom z przeszłości.

W filmie zobaczymy również Vala Kilmera, Jennifer ConnollyJona Hamma, Eda Harrisa, Lewisa Pullmana, Glena Powella, Charlesa Parnella, Bashira Salahuddina oraz Monikę Barbaro.

Z powodu pandemii koronawirusa producenci filmu "Top Gun: Maverick" prawie dwa lata czekali z zaprezentowaniem go publiczności. Teraz produkcja w końcu zadebiutowała na ekranach kin. 

"Top Gun: Maverick", reż. Joseph Kosinski, USA 2022, dystrybutor: UIP, premiera kinowa 27 maja 2022 roku.

Zobacz też:

"Top Gun: Maverick": Ile zarobi? Rekord Toma Cruise'a

Lewis Pullman: Syn znanego aktora w obsadzie "Top Gun: Maverick"

James Corden: Wywiad z Tomem Cruise'em w kabinie lecącego myśliwca

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Top Gun Maverick | Kelly McGillis | Tom Cruise

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL