"Tango": Kulisy głośnego "Ostatniego tanga w Paryżu". Co działo się na planie?
Wyreżyserowany przez Bernardo Bertolucciego melodramat "Ostatnie tango w Paryżu" z 1972 roku przeszedł do historii kina za sprawą śmiałych scen erotycznych. Sprawiły one, że we Włoszech film został zakazany. Występująca w produkcji Maria Schneider musiała przejść kurację w szpitalu psychiatrycznym. I to właśnie jej punkt widzenia zostanie pokazany w serialu "Tango", który będzie poświęcony kulisom powstawania skandalizującego dzieła Bertolucciego.
Jak informuje portal "The Hollywood Reporter", limitowany serial "Tango" powstanie na zamówienie CBS Studios. Jego reżyserami będą Lisa Bruhlmann ("Obsesja Eve") oraz Jose Padilha ("Narcos"), a scenariusz stworzyli Jeremy Miller i Daniel Cohn.
Twórcy opisali w nim, co działo się w ciągu osiemnastu miesięcy - przed realizacją filmu "Ostatnie tango w Paryżu", w trakcie zdjęć i po ich zakończeniu. Głównymi bohaterami serialu będą Maria Schneider, Marlon Brando oraz Bernardo Bertolucci.
Umiejscowiony w 1971 roku serial rozgrywać się będzie we Włoszech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Akcja "Tanga" rozpocznie się od podróży Bertolucciego do Los Angeles, gdzie reżyser starać się będzie przekonać zbankrutowanego i załamanego Brando do przyjęcia roli w swoim nowym filmie, który sugestywnie opisuje obsesję seksualną, załamanie emocjonalne i morderstwo.
"Ostatnie tango w Paryżu" opowiada historię młodej Francuzki, która rozpoczyna oparty na seksie romans z amerykańskim biznesmenem w średnim wieku. Film odniósł sukces kasowy i przyniósł nominacje do Oscara dla Brando i Bertolucciego. Jednocześnie jednak był ostro krytykowany za wykorzystanie i upokorzenie Schneider, do jakiego dochodziło na planie i po zakończeniu zdjęć, gdy była wyśmiewana za swoją rolę.
"Od razu zainteresował mnie ten projekt, który daje szansę na bliższe przyjrzenie się temu jednemu z największych skandali w historii naszego przemysłu, który zarazem wcale nie jest tak traktowany. Okazja do zanurzenia się w tym świecie i w tych fascynujących postaciach, a także możliwość oddania głosu Marii Schneider - są ekscytujące" - powiedziała reżyserka Lisa Bruhlmann.
"Serial 'Tango' opowie o dwóch mężczyznach wykorzystujących młodą, niedoświadczoną kobietę nie dla seksu, ale dla sztuki. Zrobili to przed kamerą i w ten sposób powstał film doceniony zarówno przez krytyków jak i publiczność. Reżyser i aktor pławili się w sukcesie, a ból Marii został zaniedbany" - dodał Jose Padilha.
W USA film "Ostatnie tango w Paryżu" nie trafił od razu do kinowej dystrybucji. W 1972 roku został natychmiast ostemplowany etykietką X, kojarzoną głównie z odważnymi obyczajowo obrazami (podobny los spotkał wcześniej "Nocnego kowboja" Johna Schlesingera oraz "Mechaniczną pomarańczę" Stanleya Kubricka). W 1981 roku wytwórnia MGM zdecydowała się jednak wprowadzić do kin ocenzurowaną wersję "Ostatniego tanga", której przyznana została kategoria R, oznaczająca, że widzowie poniżej 17. roku życia mogą obejrzeć film wyłącznie w towarzystwie osób dorosłych. Dopiero w 1997 roku, w związku z wprowadzeniem nowej kategorii NC-17 (tylko dla widzów powyżej 17. roku życia), film Bertolucciego mógł trafić na amerykańskie ekrany.
W Polsce film Bernardo Bertolucciego trafił na ekrany kin dopiero 19 sierpnia 2011 roku, po prawie 40 latach od premiery.
Zobacz również:
"Rolnik szuka żony": Kamila zrezygnowała z udziału w programie TVP. Co się stało?
Kiedyś na szczycie! Co się z nią ostatnio dzieje?
Pokonał go nowotwór. Tak wyglądał kilka miesięcy przed śmiercią
Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.