Reklama

Reklama

Stephen Sondheim nie żyje. Laureat Oscara miał 91 lat

W piątek zmarł nagle w swoim domu w Roxbury, w stanie Connecticut , Stephen Sondheim, kompozytor musicali i autor tekstów piosenek nazywany "tytanem" oraz "ikoną Broadwayu". Miał 91 lat. Jak podało otoczenie artysty, jeszcze dzień wcześniej obchodził Święto Dziękczynienia.

Stephen Sondheim (1930-2021)

"Legendarny kompozytor był powszechnie uznawany za najbardziej innowacyjnego, najbardziej wpływowego i najważniejszego kompozytora i autora tekstów we współczesnej historii Broadwayu" - podkreśliła strona internetowa "Broadway World".

Napisał teksty do piosenek z "West Side Story"

Sondheim był m.in. autorem muzyki i tekstów do takich musicali jak "Saturday Night" (1954), “A Funny Thing Happened On The Way To The Forum" (1962), “Anyone Can Whistle" (1964), “Follies" (1972), “A Little Night Music" (1973), “The Frogs" (1974), “Into The Woods" (1987), “Assassins" (1991) oraz “Road Show" (2008).

Reklama

Sondheim napisał także teksty piosenek do "West Side Story" (1957) z muzyką Leonarda Bernsteina, "Gypsy" (1959) Jule Styne’a, "Do I Hear A Waltz?" (1965) Richarda Rodgera oraz “Moving On" z muzyką Billy’ego Joela (2001).

W roku 2010 musical "Sondheim On Sondheim", muzyczną rewię złożoną z muzyki oraz tekstów Sondheima, opracował i wyreżyserował James Lapine.

Dla potrzeb filmu Sondheim napisał m.in. muzykę do "Stavisky’ego" (1974) a także był jednym z kompozytorów muzyki do "Czerwonych" (1981). Był też autorem muzyki do sztuk teatralnych, w tym  do "Invitation to a March" (1961) i "Twigs" (1971).

Stephen Sondheim: Wyznaczył standardy amerykańskiego musicalu

Dziennik "New York Times" ocenił, że muzyka i teksty Sondheima podniosły na wyższy poziom artystyczne standardy amerykańskiego musicalu. Jak dodał jeszcze w czwartek kompozytor obchodził z przyjaciółmi Święto Dziękczynienia.

"Broadway World" przypomniał, że muzykę Sondheima będzie można usłyszeć w kinach w nowej wersji "West Side Story" w reżyserii Stevena Spielberga. Film wejdzie na ekrany kin 10 grudnia.

Za swą twórczość Sondheim otrzymał Oscara (za najlepszą piosenkę "Sooner or Later" w wykonaniu Madonny do filmu "Dick Tracy"), osiem nagród Tony (więcej niż jakikolwiek inny kompozytor), osiem nagród Grammy, nagrodę Pulitzera, nagrodę imienia Laurence Oliviera oraz przyznany przez Baracka Obamę Prezydencki Medal Wolności.

W 2010 roku jego imię otrzymał teatr na Broadwayu znany wcześniej jako Henry Miller's Theatre.

Czytaj również:

Dostawały wielkie pieniądze za seks? Ten film ujawni całą prawdę!

Wciąż zachwyca. Nie do wiary, że ma już 57 lat

Polka trafiła do szpitala w ciężkim stanie. Jak się teraz czuje?

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje