Reklama

Siedem polskich aktorek, które robią karierę za granicą. Są piękne i utalentowane

Chociaż w kraju nad Wisłą nie brakuje utalentowanych i pięknych artystek, tylko nieliczne polskie aktorki są znane za granicą. Które znane panie mają fanów na całym świecie? Oto siedem polskich aktorek, które robią karierę w USA, Indiach lub innych krajach. Jeżeli jeszcze nie oglądaliście filmów i seriali z ich udziałem, koniecznie nadróbcie zaległości.

Większość polskich aktorek marzy o tym, aby podbić Hollywood, ale udaje się to tylko nielicznym. Nie oznacza to jednak, że piękne i utalentowane Słowianki nie są doceniane przez twórców z innych państw. Wręcz przeciwnie, już na początku XX wieku gwiazdom takim jak: Pola Negri czy Gilda Gray udało się zrobić zawrotną karierę w USA i przejść do historii jako ikony kina

Reklama

Dziś zresztą też nie brakuje zdolnych Polek, które regularnie dostają mniejsze lub większe role w zagranicznych filmach i serialach. Niektóre z nich poza Polską są nawet bardziej znane niż w naszym kraju. Oto osiem polskich aktorek, które robią karierę w USA, Indiach lub innych krajach świata.

Polskie aktorki, które robią karierę za granicą

Polskie aktorki w USA nie mają łatwo, ponieważ uzdolnionych, atrakcyjnych i charyzmatycznych kobiet, które próbują zrobić karierę w Hollywood, jest na pęczki. Na szczęście, pomimo ogromnej konkurencji, niektórym Polkom udaje się zdobyć uznanie i fanów za Oceanem. Lista Słowianek, które zostały docenione za granicą, jest co prawda znacznie dłuższa, ale my specjalnie dla was wybraliśmy i opisaliśmy osiem gwiazd, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Są to:

  • Izabella Scorupco
  • Joanna Kulig
  • Izabella Miko
  • Alicja Bachleda-Curuś 
  • Katarzyna Smutniak
  • Karolina Wydra
  • Dagmara Domińczyk

Izabella Scorupco

Izabella Scorupco na ekranie zadebiutowała jako 17-latka. W 1988 roku zagrała główną rolę w szwedzkim melodramacie "Tylko my umiemy tak kochać", gdzie wcieliła się w rolę Annelie. Jej talent szybko został dostrzeżony w Europie, jednak drzwi hollywoodzkiej kariery otwarły się dla niej dopiero w 1995 roku. Izabella Scorupco wcieliła się wówczas w rolę Natalii Simonovej w filmie "GoldenEye" o przygodach agenta 007. 

Jedyna "polska dziewczyna Bonda" miała okazję zagrać u boku samego Pierce'a Brosnana. Pomimo że Izabella Scorupco dziś nie robi spektakularnej zagranicznej kariery, regularnie pojawia się nowych produkcjach. W ostatnich latach zagrała w takich filmach, jak: "Hidden – Förstfödd", "Sleepwalker" czy "The Undreaming of Anna Bell Zeigler".

Joanna Kulig

Joanna Kulig również jest dobrze znana zagranicznym fanom. W 2018 roku zdobyła rozgłos na festiwalu w Cannes dzięki roli Zuli w "Zimnej Wojnie". W 2020 roku można ją było zobaczyć w serialu "The Eddy" na Netfixie. Joanna Kulig we francusko-amerykańskiej produkcji zagrała Maję, ale dopiero teraz polska aktorka ma szansę na naprawdę wielką karierę w USA. 

Joanna Kulig w tym roku zadebiutuje w Hollywood. Polska aktorka zagra w komedii "She Came To Me" u boku takich gwiazd jak: Anne Hathaway, Marisa Tomei czy Matthew Broderick.

Izabella Miko

Izabella Miko jest kolejną polską aktorką, która robi karierę w USA. Zresztą gwiazda obdarzona nie tylko aktorskim, ale też tanecznym talentem, od lat otrzymuje angaże w hollywoodzkich produkcjach. Już jako 14-latka wyjechała do Nowego Jorku, aby uczęszczać do American Ballet Associaton, ale jej kariera baletowa musiała zostać przerwana za sprawą kontuzji kolana. Popularność za Oceanem zyskała jednak jako aktorka. 

W 2000 roku o Izabelli Miko zrobiło się głośno za granicą dzięki roli Cammie w komedii romantycznej "Wygrane marzenia". Aktorka jest również znana jako Megan z "The Forsaken" czy Renee z "Minimal Knowledge". Polska gwiazda raczej nie może narzekać na brak nowych ról. Izabella Miko w 2015 roku zagrała w filmach: "The Frontier" i "Paradise Pictures", a w 2018 wcieliła się w Jenn w komedii "Sensitive Men", a także w Cassie w thrillerze "The Rake".

Alicja Bachleda-Curuś

Alicja Bachleda-Curuś poleciała do USA w 2005 roku, a trzy lata później zagrała w hollywoodzkim filmie "Ondine" u boku Colina Farrella, z którym połączyło ją gorące uczucie. Dziś para niestety nie jest już razem, ale artyści utrzymują dobre stosunki ze względu na syna, a polska aktorka wciąż jest bardzo popularna zarówno w kraju, jak i za granicą. 

Alicja Bachleda-Curuś w 2017 roku zagrała Baran w "Polaris", a kilka miesięcy wcześniej wcieliła się w rolę Nikki Meeker w produkcji "The American Side".

Katarzyna Smutniak

Katarzyna Smutniak jest polską aktorką i modelką, która od lat jest porównywana z piękną Moniką Bellucci. Podobnie jak ona robi też karierę we Włoszech, gdzie mieszka od 17. roku życia. 42-letnia artystka starannie dobiera każdą ze swoich ról. O ugruntowanej pozycji Katarzyny Smutniak w kinie europejskim najlepiej świadczy fakt, że w 2012 poproszono ją o poprowadzenie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, który jest przecież jednym z najważniejszych wydarzeń w branży filmowej na świecie.

Najważniejsze role Katarzyny Smutniak to te z filmów "Radio West", "Ora e per sempre", "Limbo" oraz "Nelle tue mani". Za ostatni z wymienionych filmów artystka została nawet uhonorowana Nagrodą Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech w kategorii dla "Najlepszej debiutującej aktorki". Fani mogą kojarzyć ją również z takich produkcji jak: "From Paris with Love", "Benvenuto Presidente!" czy "Doktor Dolittle". 

Karolina Wydra

Karolina Wydra to kolejna polska aktorka, która robi karierę w USA. Wielką popularność za oceanem przyniosła jej rola Dominiki Petrovej w siódmym sezonie popularnego na całym świecie serialu "Dr House". Zanim Polka związała się na dobre z Hollywood, próbowała sił jako modelka. Brała udział w sesjach zdjęciowych w Ameryce i Japonii, a jej zdjęcia pojawiały się na okładkach magazynów rangi: "Elle" czy "Vallum". Karolina Wydra pracowała też przy kampaniach Armaniego oraz Calvina Kleina.

Karolina Wydra zadebiutowała na ekranie w 2008 roku. Wystąpiła wówczas w dwóch filmach: "Be Kind Rewind" i "Sugar". Przykłady amerykańskich produkcji, w których można zobaczyć polską aktorkę to m.in.: "Crazy, Stupid, Love.", "After", "True Blood", "Wicked City" oraz "Incarnate". Ostatnim dużym filmem z udziałem Karoliny Wydry jest produkcja "A Score to Settle", gdzie zagrała razem z Nicolasem Cage'em.

Dagmara Domińczyk

Pisząc o polskich aktorkach, które robią karierę za granicą, nie sposób jest nie wymienić Dagmary Domińczyk. Polka na szklanym ekranie zadebiutowała jako Claire w "Keeping the Faith" w 2000 roku i przez 22 lata kariery w Hollywood zdobywała doświadczenie, występując u boku samych światowych sław. 

Dagmara Domińczyk ma na swoim koncie role w takich produkcjach jak: "The Count of Monte Cristo", "Lonely Hearts" "Prisoner"czy "The Lost Daughter". W ubiegłym roku gwiazda dała się poznać fanom jako Karolina z "Succession", a w tym roku zagrała Erikę Jensen w serialu "We Own This City".

Czytaj również:

Polskie gwiazdy, które są znane za granicą

Polki, które zrobiły karierę za granicą 

Joanna Kulig o karierze za granicą 

Zobacz także:


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polskie aktorki | gwiazdy Hollywood | USA | kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama