Reklama

Reklama

Seksbomba PRL-u i gwiazda „Misia”: Co robi dziś Krystyna Podleska?

Krystyna Podleska to aktorka, która największą popularność zdobyła, wcielając się w kochankę Ryszarda Ochódzkiego w "Misiu" Stanisława Barei. Filmowe uznanie za tę rolę zdobyła jednak dopiero po dziesięciu latach od premiery kultowej produkcji. Jak potoczyła się kariera urodzonej w Londynie aktorki? Tak Krystyna Podleska przeszła do historii polskiego kina.

Krystyna Podleska przyszła na świat w Londynie, jednak od połowy lat 70. okazjonalnie przyjeżdżała do Polski. Grała w filmach Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Lenartowicza i Ewy Kruk.

Miejsce w historii polskiego kina dała jej rola Aleksandry Kozeł, partnerki Ryszarda Ochódzkiego, granego przez Stanisława Tyma. Czym dziś zajmuje się gwiazda "Misia" i seksbomba PRL-u Krystyna Podleska?

Krystyna Podleska miała zostać baletnicą

Krystyna Podleska urodziła się w Londynie w 1948 r. To w stolicy Anglii poznali się jej rodzice - Urszula Lubelska i Czesław Podleski. Matka pracowała przy filmie powstającym z okazji wystawy o Polsce, a ojciec był oficerem 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Maczka

Reklama

Krystyna Podleska chciała zostać baletnicą, dlatego włożyła sporo wysiłku w przygotowanie do egzaminu do White Lodge w londyńskiej Royal Ballet School. Choć wysiłek się opłacił, bo przyszła gwiazda "Misia" dostała się, to nie udało się jej ukończyć prestiżowej szkoły. Jak przyznała po latach, nie wytrzymała panujących tam surowych zakazów i nakazów.

Rodzina Podleskich przyjechała do Polski dopiero w 1958 r. Krystyna Podleska miała wtedy 10 lat. Jej ojciec chciał zobaczyć matkę, której nie widział od 1939 roku. Po tej pierwszej wizycie Krystyna Podleska przyjeżdżała do Polski co roku na wakacje, które spędzała głównie na Mazurach.

Ekranowy debiut Krystyny Podleskiej

Krystyna Podleska porzuciła marzenie o byciu primabaleriną. W miejscu tego marzenia pojawiło się inne, dotyczące aktorstwa. Dlatego ukończyła Webber Douglas Academy of Dramatic Art. Jej dyrektor zasugerował jej, że w karierze pomoże jej zmiana nazwiska. Krystyna Podleska znana jest również jako Christine Paul.

Artystyczny pseudonim wymyśliła razem z mamą. Krystyna Podleska jako aktorka debiutowała w filmie "Na samym dnie". W realizowanej przez Jerzego Skolimowskiego produkcji z 1970 roku zagrała epizod dziewczyny w białym ubraniu przy wózku z hot-dogami. 

Sześć lat później Podleska przyjechała do Polski, by zagrać główną rolę w psychologicznym filmie Stanisława Lenartowicza "Za rok, za dzień, za chwilę...".

Kolejna ekranowa rola to kreacja w "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego. Krystyna Podleska zagrała angielską stypendystkę Nelly Livington-Pawluk. W filmie nie zabrakło rozbieranych scen z jej udziałem. Jak mówiła po latach, rozbierane sceny nie były dla niej problemem

Krystyna Podleska wyrosła na seksbombę PRL-u. Ten przydomek zawdzięcza także kolejnym rolom, w tym kolejnych produkcjach Zanussiego. Ten zaoferował jej małą rolę w swym telewizyjnym filmie "Kontrakt", w którym znów rozebrał Podleską do naga. Aktorkę widzowie oglądali również w psychologicznym dramacie Ewy Kruk "Palace Hotel".

Zobacz również: Krystyna Podleska straciła głowę dla... Stanisława Tyma!

Krystyna Podleska w "Misiu"

W 1980 roku Krystyna Podleska zagrała w "Misiu" Stanisława Barei. W tym wcieliła się w postać kochanki Ryszarda Ochódzkiego, którego zagrał Stanisław Tym. Co ciekawe, film przeszedł bez większego echa. Wszystko przez ówczesne władze, które zrobiły wszystko, żeby "Miś" został szybko zdjęty z kinowych ekranów

Produkcję na nowo odkryto dopiero w latach 90. Krystyna Podleska podkreślała w późniejszych wywiadach, że przez pierwsze dziesięć lat od debiutu "Misia" po ulicach Warszawy mogła spacerować spokojnie. Dopiero po tym czasie nie mogła opędzić się od fanów

Krystyna Podleska w "Misiu" używała angielskiego pseudonimu Christine Paul. Jednak do tego ktoś próbował dodać jej prawdziwe nazwisko, przekręcając je. Ostatecznie w napisach filmu figuruje Christine Paul-Podlasky

Krystyna Podleska: rodzina

Krystyna Podleska mieszka z trzecim mężem w Zielonkach pod Krakowem. To aktor i reżyser Janusz Szydłowski. Poznali się w Londynie w 1988 r., a ślub wzięli 10 lat później. Pierwszym mężem Krystyny Podlewskiej był Janusz Różycki

To były polski szermierz i zdobywca srebrnego medalu na igrzyskach olimpijskich w Tokio, z którym rozwiodła się po 7 latach małżeństwa. Drugim mężem Krystyny Podlewskiej był dyrygent Jacek Kaspszyk, z którym rozwiodła się po 5 latach. Z byłymi mężami utrzymuje przyjacielskie relacje. 

Krystyna Podleska: dzieci

Krystyna Podleska nie ma dzieci. Mimo to wielokrotnie w wywiadach powtarzała, że chciałaby je mieć. Niemniej jednak bała się, że nie poradzi sobie z ich wychowaniem, będąc zbyt uległą. Macierzyńskie uczucia przeniosła za to na swojego pasierba, Marcina

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

Zobacz również:

Krystyna Podleska: Gwiazda kultowego "Misia" nie umiała odmawiać mężczyznom. "Wiem, że się podobałam"

"Barwy ochronne": Ten film wstrząsnął Polską 45 lat temu            

"Miś": Kino moralnego śmiechu            

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Krystyna Podleska | 'Miś' | Stanisław Tym | Stanisław Bareja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy