Romatycznie, komediowo, kosmicznie
Aż 11 filmów wchodzi na ekrany kin w piątek, 6 lutego. Są wśród nich rodzime produkcje: romantyczne "Warsaw by Night" i komediowe "Polskie gówno", a także nowa superprodukcja rodzeństwa Wachowskich "Jupiter: Intronizacja".
Komediodramat Natalii Korynckiej-Gruz "Warsaw by Night" (recenzja) to opowieść o kobietach w wielkim mieście, które łączy jedno pragnienie: przeżycia prawdziwej miłości. Iga (Iza Kuna), mężatka, która żyje w udanym związku z artystą (Leszek Lichota), wciąż głodna jest intensywnych doznań. Poszukiwania doprowadzą ją do spotkania ze skrajnie różnymi odcieniami miłości, których doświadczają współczesna femme fatale (Joanna Kulig) oraz kobieta zdradzana (Agata Kulesza). Radykalnej odmiany potrzebuje też atrakcyjna trzydziestolatka Maja (Roma Gąsiorowska). Szuka mężczyzny, który wywróci jej świat do góry nogami. Taką miłość odnalazła być może Renata (Marta Mazurek), poznająca miasto u boku Konrada (Józef Pawłowski). Wszystkim bohaterkom towarzyszy kipiąca emocjami, nastrojowa Warszawa, która w jedną noc może zmienić całe ich życie.
"Polskie gówno" (recenzja) to pierwsza komedia w tak bezkompromisowy sposób obnażająca kulisy polskiego przemysłu muzycznego. Grupa Tranzystory z Pruszcza Gdańskiego wyrusza w trasę koncertową zorganizowaną przez komornika Czesława Skandala. Towarzyszy im psychodeliczny kierowca Stan Gudeyko, niegdyś lider legendarnej grupy punkowej. Po drodze muzycy odkrywają ciemne karty polskiego show-biznesu - bo czy w epoce talent show i wszechobecnej komercji można odnieść sukces, nie rezygnując z ideałów? W świat rodzimego "show-bizu" wtajemniczą ci, którzy jego zasady znają od podszewki. W rolę rockowego frontmana wcielił się Tymon Tymański, a towarzyszą mu rewelacyjni aktorzy i legendy polskiej muzyki, m.in. Robert Brylewski, Arkadiusz Jakubik, Grzegorz Halama, Sonia Bohosiewicz i Czesław Mozil.
Jupiter Jones (Mila Kunis) - tytułowa bohaterka nowej produkcji rodzeństwa Wachowskich "Jupiter: Intronizacja" (recenzja) - urodziła się pod osłoną nocnego nieba, a jej narodzinom towarzyszyły znaki świadczące o tym, że jest stworzona do wielkich rzeczy. Dorosła już Jupiter nadal chce sięgać gwiazd, ale na ziemię sprowadzają ją obowiązki pani sprzątającej cudze mieszkania i niekończąca się passa nieudanych związków. Dopiero gdy na Ziemię przybywa Caine (Channing Tatum), genetycznie zaprogramowany były zwiadowca wojskowy, którego celem jest odnalezienie Jupiter, zaczyna ona dostrzegać przeznaczenie, które czekało na nią cały czas: w jej kodzie genetycznym jest bowiem zapisane, że jest spadkobierczynią niezwykłego dziedzictwa, które może zmienić układ sił we wszechświecie.
W dramacie "Dzika droga" (recenzja) reżyser Jean-Marc Vallée ("Witaj w klubie"), laureatka Oscara Reese Witherspoon ("Spacer po linie") oraz scenarzysta i pisarz Nick Hornby ("Była sobie dziewczyna") podjęli się zekranizowania bestsellerowej powieści Cheryl Strayed, opowiadającej o zmaganiach z uzależnieniem od heroiny, rozpadem małżeństwa i kryzysie życiowym, które pchnęły bohaterkę do radykalnej decyzji. Po śmierci matki (Laura Dern) Cheryl postanawia przebyć trasę, liczącą ponad 1100 mil, czyli szlak turystyczny Pacific Crest Trail. Trudna, wyczerpująca podróż pozwala bohaterce pokonać demony i znaleźć w sobie siłę.
Laureatka Oscara Jennifer Lawrence i bożyszcze kobiet Bradley Cooper grają główne role w "Serenie" (recenzja) - zrealizowanej z wielkim rozmachem epickiej sadze Susanne Bier. Jest rok 1929. Świeżo poślubieni Serena i George Pembertonowie przeprowadzają się do Karoliny Północnej, gdzie George prowadzi intratny biznes. Pochodząca z wielkiego miasta Serena zaskakująco szybko odnajduje się w tutejszych realiach. Okazuje się silną kobietą, nie ustępując w niczym otaczającym ją mężczyznom. Idealnie uzupełniają się z George'em w życiu i w interesach, żelazną ręką prowadząc firmę i bezlitośnie rozprawiając się z konkurencją. Gdy jednak Serena odkrywa, że George ma nieślubnego syna, postanawia pozbyć się rywalki i jej dziecka...
Główni bohaterowie "Turysty" (recenzja) - Tomas i Ebba - to zamożne szwedzkie małżeństwo, które jedzie z dwójką dzieci w Alpy na narty. Chcą spędzić sielankowe zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi lawina. Ebba instynktownie chroni dzieci, natomiast Tomas ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak jak kiedyś. Małżonkowie starają się ocalić związek, ale najpierw muszą przemyśleć, jakie role w nim pełnią. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice.
Bohaterką rozbrajającej komedii "Dzień z życia blondynki" (recenzja) jest Meghan Miles (Elizabeth Banks), dziennikarka z Los Angeles, której marzeniem jest prowadzenie wiadomości w jednej z czołowych stacji telewizyjnych. Wszystko wywraca się jednak do góry nogami, gdy rzuca ją narzeczony, a dziewczyna traci szansę na awans. Ale od czego są najlepsze przyjaciółki! Ubierają ją w prowokacyjną żółtą sukienkę i organizują szalony wieczór na mieście... To, co wydarzyło się następnego dnia, gdy Meghan obudziła się w mieszkaniu Gordona, w zupełnie nie znanej sobie dzielnicy, uruchomiło serię niefortunnych zdarzeń. I tak, w jeden dzień, porządna dziewczyna przeżyje kilka mało chwalebnych przygód.
Wielopiętrowy film znanej z kontrowersyjnych akcji szwedzkiej artystki Anny Odell "Zjazd absolwentów" (recenzja) jest jednocześnie fabułą, dokumentem i performance'em. Artystka powraca na ekranie do czasów szkolnych - była wówczas prześladowana przez rówieśników, co odcisnęło piętno na jej dalszym życiu. Kiedy nadchodzi kolejna rocznica matury, postanawia skonfrontować się z oprawcami, lecz ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że nie została zaproszona na klasowe spotkanie. Film jest rekonstrukcją zjazdu absolwentów z jej udziałem. Ale to dopiero połowa projektu - w drugiej części reżyserka obdzwania byłych kolegów z klasy, a także nagrywa ich reakcje podczas prezentacji filmu.
Nakręcił już dokument o indyjskim rybaku, o wyrzutkach mieszkających na amerykańskiej pustyni i o meksykańskim mordercy. W końcu Gianfranco Rosi zdecydował się wrócić w rodzinne strony i opowiedzieć o krętej drodze na skraju rzymskiej metropolii. Po dwóch latach, jakie reżyser spędził w minivanie, powstała "Rzymska aureola" - dokument, który poszerza horyzonty i zmusza, by zatrzymać się w miejscu, którego większość z nas nawet by nie zauważyła. Z dala od miasta, jakie znamy ze wakacyjnych pocztówek, rozgrywają się małe radości i dramaty, jakich nigdy byśmy się nie spodziewali. Film zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 2013 roku.
Siedmioletni Bram jest bardzo podekscytowany tym, że zaczyna naukę w szkole. Myśli wiele o otaczającym go świecie, jest ciekawy wszystkiego i potrafi zadać sto pytań na minutę. Okazuje się jednak, że nowy nauczyciel ma zupełnie inny pomysł na naukę pierwszaków niż chłopiec. Tak zaczyna się seria zabawnych nieporozumień między Bramem i nauczycielem, jednak dzięki zaangażowaniu i pomysłowości ich obu, a także rodziców chłopca pojawi się szansa na porozumienie i uczynienie ze szkoły miejsca, w którym Bram będzie się czuł szczęśliwy "Niesforny Bram" to film szczególny ze względu na ciekawie zarysowaną relację między światem dorosłych i dzieci, a także konstrukcję filmowej opowieści.
"Barbie: Super księżniczki" to wspaniała animacja dla najmłodszych. Tym razem Barbie wciela się w postać Kary, współczesnej księżniczki. Pewnego dnia Kara zostaje pocałowana przez magicznego motyla i odkrywa w sobie niezwykłą moc, która zmienia ją w Super Iskrę, walczącą ze złem. Szybko jednak okazuje się, że jej zazdrosna kuzynka także łapie motyla i zamienia się w Mocną Iskrę, rywalkę Kary. Rywalizacja bohaterek staje się coraz poważniejsza - aż do chwili, kiedy poznają prawdziwego wroga królestwa. Czy teraz będą potrafiły pogodzić się i stworzyć jedną superdrużynę?
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!