Reklama

Robert Więckiewicz: Te filmy aktora trzeba zobaczyć

We wtorek, 30 czerwca, swoje nieokrągłe 53. urodziny obchodzi jeden z najpopularniejszych polskich aktorów - Robert Więckiewicz. Z tej okazji prezentujemy osiem filmów z jego udziałem, które warto obejrzeć.

Robert Więckiewicz ma na swym koncie wiele znakomitych ról

Urodzony w Nowej Rudzie aktor to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Wydziału Aktorskiego z siedzibą we Wrocławiu), którą ukończył w 1993 roku. Na przełom w karierze aktorskiej musiał poczekać do 2003 roku, kiedy wystąpił w komedii sensacyjnej Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza "Ciało". Rok później, po występie w filmie "Vinci" Juliusza Machulskiego, mógł już przebierać w propozycjach.

Reklama

Oto najciekawsze z tych, które przyjął.

"Dom zły"

Udział w filmie Wojciecha Smarzowskiego to zawsze wydarzenie. Robert Więckiewicz w roli prokuratora Tomali uzupełnił tu gwiazdorską obsadę, w skład której weszli m.in. Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel, Kinga Preis, Bartłomiej Topa, Piotr Głowacki, Eryk Lubos oraz Krzysztof Czeczot. Akcja filmu Smarzowskiego rozgrywa się w czasach PRL w bieszczadzkiej chałupie, w której kilka miesięcy wcześniej doszło do rzezi. Główny podejrzany opowiada władzom swoją wersję historii, która doprowadziła do tragedii.

"W ciemności"

W nominowanym do Oscara w kategorii dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego "W ciemności" Agnieszki Holland Więckiewicz wcielił się w rolę Leopolda Sochy. Socha to postać autentyczna, Polak ze Lwowa, który w trakcie II wojny światowej pomagał grupie Żydów, którzy uciekli z getta. Ta rola przyniosła Więckiewiczowi m.in. drugiego w karierze Złotego Lwa w Gdyni. W konkurencji oscarowej "W ciemności" musiało uznać wyższość irańskiego "Rozstania".

"Vinci"

Robert "Cuma" Cumiński to utalentowany złodziej, który ze względu na zły stan zdrowia opuszcza więzienie tylko po to, by dokonać kradzieży "Damy z gronostajem" z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Pomoże mu w tym policjant Szerszeń (Borys Szyc) oraz studentka konserwacji zabytków z krakowskiej ASP (Kamilla Baar). Dla niektórych widzów "Vinci" to ostatni dobry film w filmografii Juliusza Machulskiego. Dla Roberta Więckiewicza to pierwszy film, po występie w którym można było go już uznać za gwiazdę.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Robert Więckiewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje