Reklama

"Przywrócone arcydzieła": Katarzyna Figura i Janusz Zaorski w Krakowie

Katarzyna Figura i Janusz Zaorski to goście kolejnego spotkania w ramach cyklu "Przywrócone arcydzieła", które od lat organizuje i prowadzi w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie dziennikarz i krytyk Łukasz Maciejewski. Tym razem widzowie obejrzą film "Szczęśliwego Nowego Jorku".

Katarzyna Figura i Janusz Zaorski to goście kolejnego spotkania w ramach cyklu "Przywrócone arcydzieła", które od lat organizuje i prowadzi w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie dziennikarz i krytyk Łukasz Maciejewski. Tym razem widzowie obejrzą film "Szczęśliwego Nowego Jorku".
Katarzyna Fugura w filmie "Szczęśliwego Nowego Jorku" /materiały prasowe

"Szczęśliwego Nowego Jorku": Figura i Zaorski w Krakowie

"Nie ma już chyba takiej Ameryki, takiej Polski w Ameryce, została jako literacki (Redliński, Głowacki, Mrożek) i filmowy (Skolimowski) dokument. Greenpoint, kiełbasa, wódka, marzenia - że będzie New York, kawior, szampan. Że w Polsce docenią. Katarzyna Figura w 'Szczęśliwego Nowego Jorku' Janusza Zaorskiego wspaniale zagrała Teresę - 'Terizę', dziewczynę z apetytem na życie, z apetytem na szczęście, sunącą przez Greenpoint w kurteczce w panterkę, w moherowym sweterku, z burzą blond. I tak bardzo w swoich marzeniach samotną, tak pięknie naiwną" - mówi Łukasz Maciejewski.

Reklama

"Cieszę się na pierwsze krakowskie spotkanie w naszym cyklu z Kasią Figurą, na kolejne z Januszem Zaorskim. Ludzki Nowy Jork, bliżej niż się wydaje" - zapowiada kolejne spotkanie z cyklu "Przywrócone arcydzieła" krytyk filmowy.

Spotkanie wraz z projekcją filmu "Szczęśliwego Nowego Jorku" odbędzie się 14 listopada, o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

"Szczęśliwego Nowego Jorku": Historia szóstki polskich emigrantów

Głównymi bohaterami filmu jest sześcioro polskich emigrantów, wywodzących się z różnych środowisk. Niegdyś wyruszyli za ocean pełni wiary w poprawę własnego losu, lecz na miejscu rzeczywistość okazała się rażąco odmienna od mitu "amerykańskiego snu". Oderwanie od tradycji i kulturowych korzeni, nieznajomość języka i realiów nowojorskiego życia powodują postępującą izolację przybyszów z Polski.

Większość z nich żyje na granicy ubóstwa, z trudem ciuła grosz do grosza, haruje od świtu do nocy. Do Polski zaś wszyscy wysyłają kasety wideo, na których rejestrują zakłamany obraz własnej prosperity. Akcja filmu toczy się w trzy kolejne niedziele przed świętami Bożego Narodzenia. Dzień Wigilii stanie się punktem zwrotnym w życiu wszystkich sześciorga bohaterów.

W filmie "Szczęśliwego Nowego Jorku" z 1997 roku wystąpiła plejada aktorskich gwiazd: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Cezary Pazura, Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos, Rafał Olbrychski i Danuta Stenka.

Reżyserem i współautorem scenariusza (razem z Edwardem Redlińskim) jest wybitny polski twórca Janusz Zaorski, który ma na swym koncie tak głośne polskie filmy, jak "Matka Królów", "Syberiada polska", "Awans", "Dziecinne pytania", "Jezioro Bodeńskie" czy "Piłkarski poker".

"(...) Z perspektywy czasu, cała droga twórcza Janusza Zaorskiego jawi się jako wytrwała, konsekwentna próba dotykania wszelkich możliwości, jakie daje kino. Ryzyko, które się opłaca. Zaorski jest dzisiaj zawodowcem spełnionym. W wywiadzie-rzece, 'Jaja, serce, łeb', mówił: 'Dostawałem zapłatę za swoje filmy równocześnie z trzech źródeł: od widzów, jurorów festiwali i od krytyków. I od nich osobno - także. Wiem, jak smakuje sukces komercyjny, jak festiwalowy, jak artystyczny i jak prywatny. To są różne sukcesy. Znam też smak porażki. Summa summarum powiodło mi się'" - napisał Łukasz Maciejewski o Januszu Zaorskim w Magazynie Zaiks (nr 35/2022).

Z kolei o Katarzynie Figurze w "Kalejdoskopie Kultury" (czerwiec, 2022) Łukasz Maciejewski napisał tak:

"(...) W mojej książce 'Przygoda myśli', zapytana o charakterystyczną cechę swojego aktorstwa, odpowiedziała intrygująco: 'Może ja zawsze byłam nie cielesna, nie fizyczna, tylko 'roślinna'? Jeżeli mam przed sobą postać, która mnie fascynuje i zaczynam się w nią wgłębiać, ta postać wchodzi we mnie dosłownie: dostaje się wręcz do mojego krwiobiegu. Żyję z nią kilka tygodni albo miesiąc, wszystko dzieje się jednak - jak u rośliny - w przyspieszonym tempie, intensywniej. Aktor roślinny jest aktorem w potrzasku, zaczyna kwestię i nagle, w trakcie jej trwania, skręca, szuka nowych tonów, innego akcentu. Ale efekty dzięki temu też mogą być nieoczekiwane'".

Spotkanie z Katarzyną Figurą i Januszem Zaorskim, wraz z projekcją filmu "Szczęśliwego Nowego Jorku", odbędzie się 14 listopada, o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Katarzyna Figura | Janusz Zaorski | Przywrócone arcydzieła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama