Reklama

Reklama

Philip Baker Hall nie żyje. Hollywoodzki aktor miał 90 lat

Nie żyje hollywoodzki aktor Philip Baker Hall. Gwiazdor, znany z ról w filmie "Magnolia" i serialu "Współczesna rodzina", zmarł w wieku 90 lat.

Nie żyje hollywoodzki aktor Philip Baker Hall. Gwiazdor, znany z ról w filmie "Magnolia" i serialu "Współczesna rodzina", zmarł w wieku 90 lat.
Philip Baker Hall (1931-2022) /Amanda Edwards /Getty Images

O śmierci Bakera poinformował w poniedziałek dziennikarz "Los Angeles Times" Sam Farmer.

"Mój sąsiad, przyjaciel i jeden z najmądrzejszych, najbardziej utalentowanych i życzliwych ludzi, jakich kiedykolwiek poznałem, Philip Baker Hall zmarł w spokoju ubiegłej nocy otoczony przez ukochanych. Świat będzie o wiele bardziej pusty bez niego " - napisał na Twitterze Farmer.

Mimo że nieznana jest oficjalna przyczyna śmierci, wiadomo, że Baker cierpiał na rozedmę płuc, która utrudniała mu pracę na planie pod koniec aktorskiej kariery.

Philip Baker Hall: Najlepsze role u Paula Thomasa Andersona

Philip Baker Hall ma na koncie 185 ról zarówno w kinowych, jak i telewizyjnych produkcjach. Niezapomniane kreacje stworzył w filmach Paula Thomasa Andersona: "Sydney" (1996), "Boogie Nights" (1997) i "Magnolia" (1999).

Reklama

"Był moim fanem, więc jak mógłbym go nie polubić?" - Hall wspominał w rozmowie z "The Washington Post" pierwsze spotkanie z Andersonem. "Mogliśmy rozmawiać przy kawie i papierosach" - dodawał. 

Inne filmowe role Halla, to: "Truman Show", "Pogromcy duchów 2", "Utalentowany pan Ripley", "Godziny szczytu", "Dogville", "Bruce Wszechmogący", "Operacja Argo" i "Ostatnie słowo".

Jedną z najwybitniejszych kreacji Philipa Bakera Halla pozostaje rola Richarda Nixona w sztuce "Secret Honor", którą powtórzył w filmowej wersji Roberta Altmana z 1984 roku.

Philip Baker Hall: Kultowa rola w serialu "Seinfeld"

Telewizyjna widownia najbardziej zapamiętała Halla z roli w jednym z odcinków serialu "Seinfeld", w którym wcielił się w postać detektywa Joe Bookmana, który ściga tytułowego bohatera z powodu 20-letniego przetrzymania wypożyczonej z biblioteki książki Henry'ego Millera "Zwrotnik Raka".  

W 2014 roku Hall przyznał w rozmowie z magazynem "Rolling Stone": "Minęło już ponad 20 lat od czasu, kiedy nakręciliśmy ten odcinek, a ja nadal nie mogę pójść do biblioteki, by ktoś nie powiedział: 'O Boże, to Bookman! albo "Czy pan Bookman? Przysięgam, że zwróciłem już książkę!'".

Hall był niezwykle popularnym aktorem telewizyjnym, pojawiającym się zarówno w komediowych produkcjach ("MASH",  "Zdrówko"), serialach dramatycznych ("The Waltons"), detektywistycznych ("Policjanci z Miami") a nawet animacjach ("BoJack Horseman"). Sporą popularność przyniosła mu też rola w serialu "Współczesna rodzina".

Niedawno mogliśmy go oglądać w serialu Netfliksa "Mesjasz".

Zobacz też:

Ten film wywołał w Polsce skandal. Teraz okazuje się, że to nie koniec

Erotyczne sceny i śmiałe sesje? Tak zaczynała polska gwiazda

Niewiarygodne, do czego się posunął, by zdobyć sławę. Wstrząsające sceny

Był u szczytu sławy, gdy zniknął. Kariera zniszczona przez seks

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Philip Baker Hall

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL