Reklama

Reklama

Peter J. Lucas: Romans przekreślił jego karierę w Hollywood?

Peter J. Lucas, a właściwie Piotr Józef Andrzejewski, przed laty był obiecującą personą w Hollywood. Romans zniszczył jednak jego małżeństwo, a także przerwał karierę za oceanem. Kończący dziś 60. lat aktor podkreśla jednak, że zamierza przypomnieć się rynkowi amerykańskiemu. Czy mu się uda?

Peter J. Lucas: Młodość i debiut

Piotr Józef Andrzejewski od dziecka przejawiał talent artystyczny. Będąc dzieckiem, grał na różnych instrumentach i śpiewał. Kiedy miał 12 lat, nauczył się grać na akordeonie. Swój warsztat szkolił m.in. w poznańskim Zawodowym Studium Piosenkarskim. 

Na scenie zadebiutował w 1984 roku rolą Ślepego Głuchoniemego w spektaklu "Ślepcy" Jana Astriaba w reżyserii Lecha Terpiłowskiego na scenie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Za swoje późniejsze role teatralne otrzymał wiele nagród i wyróżnień. 

W 1987 odebrał nawet wyróżnienie i nagrodę Programu III Polskiego Radia na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Andrzejewski był pierwszym niezawodowym aktorem dopuszczonym do udziału w konkursie.

Reklama

Warto podkreślić, że Peter J. Lucas jest z zawodu inżynierem rolnictwa (specjalistą od budowy traktorów i kombajnów). 

Kariera w Hollywood

W 1987 roku postanowił spróbować szczęścia w Anglii. Nakręcił tam kilka spotów reklamowych i pracował jako model. Znajoma aktorka poleciła go swoim przyjaciołom szukającym akurat kogoś, kto mógłby zagrać Polaka, poszedł na zdjęcia próbne i dostał rolę.

"Tak bardzo mnie chciano, że w ciągu kilku dni załatwiono mi wszystkie pozwolenia na pracę i członkostwo w Brytyjskiej Unii Aktorskiej. Wtedy też pierwszy raz usłyszałem, że powinienem wyjechać do Hollywood. Patrzyłem na to z przymrużeniem oka, ale postanowiłem spróbować. I wyjechałem" - wspominał w rozmowie z magazynem "Poznański prestiż". 

W tym czasie poznał o 20 lat starszą od siebie milionerkę Elke Lesso. Projektantka i właścicielka domu mody zauroczyła się młodym aktorem. Para dość szybko wzięła ślub. To dzięki pomocy żony Peter J. Lucas zaistniał w amerykańskim show-biznesie. Na ekranie zadebiutował rolą w filmie "Mala Sangre".

Dziesięć lat później miał już na swoim koncie role w kilkunastu serialach (zagrał m.in. w "Strażniku Teksasu""Słonecznym patrolu" i "Szpitalu Dobrej Nadziei"), a także w wielkim kinowym hicie "Dzień Niepodległości". W 1999 roku nieoczekiwanie zainteresowali się nim również polscy filmowcy.

Rola Szakala w komedii "Kiler-ów 2-ów" dała mu wielką popularność, a udział w "Na dobre i na złe", "Samym życiu" i "Oficerach" zaprocentował zaproszeniem do "Tańca z gwiazdami".

Peter J. Lucas: Kariera przerwana przez romans

Kiedy jesienią 2006 roku Piotr Józef Andrzejewski po raz pierwszy stanął na parkiecie show, mógł się pochwalić mnóstwem ról w amerykańskich produkcjach i znajomością m.in. z Jetem Li, Davidem Hasselhoffem, Laurą Dern i Ewanem McGregorem. Mógł także liczyć na ogromne wsparcie żony - milionerki, dzięki której za oceanem niczego mu nie brakowało.

Udział w "Tańcu z gwiazdami" zakończył się jednak dla Petera J. Lucasa rozwodem. Elke Andrzejewski dowiedziała się bowiem, że jej mąż związał się podczas pobytu w Polsce z producentką show Agnieszką Koniecką. W 2007 roku na świat przyszedł syn aktora i jego nowej ukochanej, Aleksander.

Peter na zawsze opuścił ogromną rezydencję nad Zatoką Meksykańską i pożegnał się z luksusowym życiem u boku bizneswoman. Postanowił wtedy na dłużej osiedlić się w Polsce. Miłość do syna i jego mamy sprawiła, że zdecydował się na jakiś czas zapomnieć o Hollywood i cały swój czas poświęcić nowej rodzinie.

"Po 20 latach porzuciłem Hollywood i zacząłem nowe życie w Polsce - w kraju, którego do tej pory nie potrafię zrozumieć. Chcąc zachować prywatność, zaszyłem się pod Warszawą. Tak, po tym programie moje życie się bardzo zmieniło" - wyznał w jednym z wywiadów. 

Co Piotr Józef Andrzejewski robi dziś?

Po kilku latach w Polsce aktor ponownie otrzymał propozycję wytępienia w hollywoodzkiej produkcji, którą bez wahania przyjął. W serialu "Nikita" zagrał u boku Maggie Q i Shane'a Westa. Później wrócił do ojczyzny i pojawił się w takich serialach, jak: "Hotel 52", "Przyjaciółki", "Paradoks", "Ojciec Mateusz" oraz "Komisarz Aleks".

Tuż przed wybuchem pandemii Peter J. Lucas pojawił się jako Rockefeller w fabularyzowanym dokumencie "Łukasiewicz - nafciarz romantyk". Aktor jednak nie ukrywa, że chciałby powrócić do Hollywood. "Mam już na tyle ułożoną sytuację rodzinną, że mam zamiar przypomnieć się rynkowi amerykańskiemu. Mimo zarejestrowanych w unii aktorskiej ponad 90 tysięcy aktorów udało mi się w Stanach znaleźć swoje miejsce. Byłem obsadzany, akceptowany... W Polsce nie potrafię się do końca odnaleźć - wyznał w rozmowie z "Poznańskim prestiżem”.

Zobacz też:

Ten film wywołał w Polsce skandal. Teraz okazuje się, że to nie koniec

Erotyczne sceny i śmiałe sesje? Tak zaczynała polska gwiazda

Był u szczytu sławy, gdy zniknął. Kariera zniszczona przez seks

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Peter J. Lucas | Piotr Józef Andrzejewski | Hollywood

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL