Patryk Vega, czyli taśmowa produkcja filmów
Patryk Vega, a właściwie Patryk Sebastian Krzemieniecki, to polski reżyser, scenarzysta oraz producent filmowy. Jest również socjologiem. Karierę w polskiej kinematografii rozpoczął prawie 20 lat temu. Od tego czasu większość jego produkcji wzbudza liczne emocje. Od czego zaczął się sukces zawodowy Patryka Vegi? Czy jego filmy to prawdziwe dzieła sztuki czy mistrzowski marketing?
Patryk Krzemieniecki urodził się 2 stycznia 1977 roku w Warszawie. Od czasów podstawówki interesował się filmem i montażem, a już w wieku 14 lat handlował nielegalnym oprogramowaniem na jednej ze stołecznych giełd. Zaraz po ukończeniu 18. roku życia złożył wniosek o zmianę nazwiska, by otworzyć sobie drzwi do międzynarodowej kariery — tak stał się Patrykiem Vegą.
Pochodzenie nowego nazwiska reżysera jest tłumaczone dwojako. Według jednych źródeł wybór inspirowany był gwiazdą — Wegą, która jest 5. najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie. Drugie tłumaczenie jest mniej abstrakcyjne i dotyczy fascynacji postacią Vincenta Vegi z kultowego filmu Quentina Tarantino "Pulp Fiction" z Johnem Travoltą w jednej z głównych ról.
Od 2010 roku jest żonaty z Katarzyną Słomińską. Para ma troje dzieci: córkę oraz dwóch synów-bliźniaków. Według Patryka Vegi jego iloraz inteligencji wynosi 164. Reżyser nigdy nie ujawnił swojego wzrostu, choć otwarcie mówi o tym, że jest niski. Według wielu osób Vega ma ok. 170 cm wzrostu.
Pierwsze kroki w profesjonalnej kinematografii stawiał jako scenarzysta ("Pierwszy milion", "Prawdziwe psy"), jednak największym sukcesem Patryka Vegi na początku kariery, a może nawet w całej dotychczasowej pracy, był napisany i wyreżyserowany przez niego film "PitBull", który następnie został rozwinięty w serial o tym samym tytule (produkcja miała 3 sezony).
Nowe rozdanie w karierze Vegi to najpierw realizacja filmu "Ciacho", czyli komedii z zabarwieniem kryminalnym, "Hans Kloss: Stawka większa, niż śmierć" oraz "Last Minute". Po tych produkcjach Patryk Vega zdecydował się na tworzenie filmów inspirowanych rzeczywistością, a także kontynuacji serii "PitBull". Między 2016 a 2022 rokiem nakręcił aż 14 filmów pełnometrażowych:
- "Pitbull. Nowe porządki",
- "Pitbull. Niebezpieczne kobiety",
- "Botoks",
- "Kobiety mafii",
- "Plagi Breslau",
- "Kobiety mafii 2",
- "Polityka",
- "Bad Boy",
- "Pętla",
- "Oczy diabła",
- "Miłość, seks i pandemia",
- "Pitbull",
- "Small World",
- "Niewidzialna wojna".
Premiery filmów Patryka Vegi wiążą się z kontrowersjami i skandalami. Od premiery "Botoksu" za każdym razem przedstawiana była inna historia, by zachęcić fanów do pójścia do kin i kupienie biletów. W rzeczonym "Botoksie" miały zostać ujawnione oficjalnie ukrywane fakty o polskiej służbie zdrowia, a natchnienie do napisania scenariusza Vega otrzymał od Ducha Świętego.
Przed wejściem do kin "Polityki" wrzucał w sieci pojedyncze filmiki z najciekawszymi skrótami oraz znanymi osobami sceny politycznej, a także mówił o propozycjach wielomilionowych dofinansowań w zamian za przełożenie premiery. Film "Polityka" nie wstrząsnął jednak polską sceną polityczną...
Inspiracją do stworzenia filmu "Pętla" miała być afera podkarpacka, zwiastuny ociekały wulgaryzmami i przemocą, a Vega w wywiadach sugerował, że jest w posiadaniu znacznej ilości nagrań obciążających wiele osób, w tym sekstaśm z ich udziałem. Po premierze filmu nikt nie poniósł konsekwencji, a Patryk Vega przestał wspominać o jakichkolwiek nagraniach.
Kolejnym dziełem reżysera był film "Oczy diabła". Opowiada w nim historie handlu dziećmi w trójmiejskich klubach. Sam Vega zapewnia, że obraz został stworzony na podstawie faktycznych wydarzeń, a część materiału pochodzi z rozmowy z jednym ze sprawców. Tak poważny temat nie zakończył się żadnym działaniem wymiaru sprawiedliwości, a sam reżyser nie odniósł się do pytań o rozpoczęcie działań prawnych na podstawie zgromadzonego materiału.
Najnowsze dzieło Patryka Vegi to jego autobiografia. Czy skończyły się tematy, które można opakować w skandal i kontrowersję przed premierą? Prawdopodobnie nie, jednak reżyser chce rozpocząć karierę międzynarodową, a film "Niewidzialna wojna" z Rafałem Zawieruchą w roli reżysera ma być grubą kreską oddzielającą te dwa etapy. Premiera autobiografii Patryka Vegi vel. Krzemienieckiego w kinach już w piątek 30 września 2022.
Zobacz także:
Patryk Vega: Moja kariera dopiero się zacznie
"Niewidzialna wojna": Nastoletni Patryk Vega w programie "5-10-15"