"Oppenheimer" z kolejną prestiżową nagrodą. Oscar niemal pewny
W niedzielny wieczór Amerykańska Gildia Producentów wręczyła swoje doroczne nagrody. Najlepszym filmem został wybrany "Oppenheimer", co jest dla jego twórców znakomitym prognostykiem przed ceremonią oscarową.
Producentka "Oppenheimera" Emma Thomas, odbierając nagrodę w kategorii "najlepszy film", przyznała, że na sali nie brakuje wybitnych kolegów po fachu. "Ta nagroda dużo dla nas znaczy, odbieramy ją na oczach wielu osób, których pracę podziwiamy" - stwierdziła.
"Wiecie, jak ciężka ta praca może być, wiecie też, jak wspaniała może być. To najlepsza praca na planie" - zapewniła Thomas.
Następnie nazwała reżysera filmu Christophera Nolana, który prywatnie jest jej mężem, "najlepszym producentem, na jakiego można liczyć".
Ten ostatni również na krótko zabrał głos i zauważył, że byli z Thomas już kilkakrotnie nominowani do nagrody Amerykańskiej Gildii Producentów, ale nigdy ich nie wygrali. "Za każdym razem, gdy byliśmy zapraszani do tej sali, czuliśmy ogromne wsparcie" - przyznał. Następnie reżyser podziękował obsadzie filmu za wielki wkład w jego sukces.
Dobę wcześnie "Oppenheimer" triumfował podczas ceremonii rozdania nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów. Tytuł zwyciężył w kategoriach najlepszy filmowy zespół aktorski i najlepszy aktor w roli głównej oraz drugoplanowej.
Oba zwycięstwa są znakomitym prognostykiem przed zaplanowanym na 10 marca rozdaniem Oscarów. Dzieło Nolana jest wielkim faworytem w kategorii "najlepszy film". Z kolei Cillian Murphy i Robert Downey Jr. mogą być niemal pewni sukcesu w kategoriach aktorskich.
Oprócz "Oppenheimera" do nagrody im. Darryla F. Zanucka dla najlepszego producenta filmowego były w tym roku nominowane filmy: "Barbie", "Przesilenie zimowe", "Biedne istoty", "Czas krwawego księżyca", "Anatomia upadku", "Strefa interesów", "Maestro", "Poprzednie życie" oraz "Amerykańska fikcja". Wszystkie mają szansę na najważniejszego Oscara 2024.
W niedzielny wieczór triumfowały również filmy: "Jon Batiste: Amerykańska symfonia" w kategorii najlepszy dokument oraz "Spider Man: Poprzez multiwersum" w kategorii najlepsza animacja.
Ponadto najlepszym serialem dramatycznym wybrano "Sukcesję", komediowym - "The Bear", a antologią lub serialem limitowanym - "Awanturę".