Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego: Laureata poznamy 12 grudnia
Jan Hrynkiewicz, Mikołaj Kubacki, Eryk Kulm, Michalina Łabacz i Magdalena Wieczorek - to piątka młodych aktorów nominowanych w tym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, której misją od 53. lat jest wyróżnianie wybitnych aktorskich indywidualności, zarówno ich konkretnych dokonań, jak i twórczego potencjału.
Spotkanie z nominowanymi odbyło się 28 listopada w klubokawiarni "Pardon, To Tu" w Warszawie, a poprowadził je Jacek Cegiełka, prezes Fundacji "Kino", która od 2005 roku jest fundatorem nagrody. W trakcie spotkania aktorzy opowiadali m.in. o pierwszych krokach w zawodzie, metodach pracy, budowaniu kariery, wyborze ról i największych wyzwaniach.
Kapituła Nagrody nominowała Jana Hrynkiewicza za rolę w filmie "Słoń", Mikołaja Kubackiego za rolę w "Apokawixie", Eryka Kulma za rolę w "Filipie", Michalinę Łabacz za rolę w "Weselu", a Magdalenę Wieczorek za rolę w "Zadrze".
30-letnia Michalina Łabacz, która w "Weselu" Wojtka Smarzowskiego zagrała pannę młodą Kasię Wilk, to chyba najbardziej znane nazwisko w gronie nominowanych.
Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej i aktorka Teatru Narodowego ma już na swoim koncie wiele nagród i nominacji za rolę w "Wołyniu" Smarzowskiego, w tym nagrodę za debiut aktorski na festiwalu filmowym w Gdyni.
27-letnia Magdalena Wieczorek, absolwentka wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, w filmie "Zadra" Grzegorza Mołdy, wcieliła się w tytułową bohaterkę, utalentowaną dziewczynę z blokowiska, która walczy o uznanie na rapowej scenie, o marzenia, ale przede wszystkim o lepsze jutro dla swojej rodziny.
27-letni Mikołaj Kubacki, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, na małym ekranie dał się poznać m.in. dzięki rolom w serialach "1983" i "Król", a na dużym ekranie w filmach "Jak pokochałam gangstera", "Piłsudski" czy "Kler".
"Apokawixa" Xawerego Żuławskiego - laureat Złotego Pazura na tegorocznym festiwalu w Gdyni - opowiada o grupie maturzystów, którzy postanawiają zorganizować nad morzem "melanż życia", a inicjatorem imprezy jest grany przez Kubackiego Kamil.
32-letni Eryk Kulm, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, to niewątpliwie aktor z największym dorobkiem filmowym i serialowym. Telewidzowie znają go m.in. z seriali "Kuchnia", "O mnie się nie martw", "Wojenne dziewczyny", "Barwy szczęścia" czy "Bodo". Miłośnicy kina natomiast z produkcji "Mała matura 1947", "Kamienie na szaniec", "Mowa ptaków", "Polot", "Śmierć Zygelbojma".
W filmie "Filip" Michała Kwiecińskiego wcielił się w tytułową postać, młodego polskiego Żyda, który podczas II wojny światowej próbuje przetrwać, najpierw w warszawskim getcie, a potem we Frankfurcie, w samym sercu hitlerowskich Niemiec.
26-letni Jan Hrynkiewicz, absolwent łódzkiej PWSFTViF, ma na swoim koncie wiele epizodów serialowych, a także mniejsze role w takich fabułach jak m.in. "Carte blanche", "Boże Ciało", "Piłsudski", "Sala samobójców. Hejter", "Pitbull". Bartek, główny bohater, którego zagrał w filmie "Słoń" w reżyserii Kamila Krawczyckiego, prowadzi gospodarstwo na Podhalu, po odejściu ojca staje się głową rodziny, a pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.
Jan Hrynkiewicz nie mógł niestety wziąć udziału w konferencji. Zastępował go na spotkaniu reżyser filmu "Słoń" - Kamil Krawczycki.
Laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego poznamy 12 grudnia podczas gali w warszawskim kinie Luna.
Czytaj więcej:
Kevin Spacey: Kolejna osoba oskarżyła aktora o przestępstwa seksualne
Anne Heche: Rodzina zmarłej aktorki pozwana do sądu przez ofiarę wypadku