Reklama

Minnie Driver: Dziewczyna z kwadratową szczęką

Popularna aktorka, zdolna wokalistka, kochająca mama. Muzyka i aktorstwo to jej dwie wielkie pasje, jednak jej największą miłością jest synek Henry. Dziś Minnie Driver kończy 45 lat.

Dzieciństwo

Reklama

Minnie Driver, a właściwie Amelia Fiona Driver, urodziła się 31 stycznia 1970 r. w Londynie jako druga córka Gaynor Churchward i Charlesa Rolanda Drivera. Jej matka pracowała jako projektantka mody i tkanin, a ojciec, zmarły w 2009 r., był dyrektorem spółki inwestycyjnej London United Investments. Rodzice Driver nigdy się nie pobrali, jednak początkowo wraz z córkami tworzyli szczęśliwą rodzinę. Rozstali się jednak, gdy młodsza z nich miała 6 lat. Ojciec Minnie wyjechał na Barbados, gdzie Driver spędzała szkolne wakacje. Sama natomiast dostała się do szkoły teatralnej Webber Douglas Academy of Dramatic Art w Londonie, gdzie ostatecznie wkroczyła na artystyczną ścieżkę.

Kwadratowa szczęka, rozświetlający uśmiech

Początkowo Minnie brała udział głównie w telewizyjnych produkcjach. Jej debiutem była reklama telewizyjna z 1991 r., grała też małe role w serialach, powoli stając się aktorką drugiego planu. Na prawdziwy sukces nie musiała jednak długo czekać. "W kręgu przyjaciół" (1995), produkcja z jej udziałem, stała się w Stanach Zjednoczonych absolutnym hitem. Minnie wcieliła się w postać "Benny" Hogan, dziewczyny w małego miasta, która przyjeżdża na studia do Dublina z kilkoma dolarami w kieszeni. Bezpretensjonalna postać młodej kobiety rozpoczynającej samodzielne życie w wielkim mieście, gdzie po raz pierwszy poznaje smak miłości i przyjaźni, podbiła serca Amerykanów. "Entertainment Weekly" tak pisał o młodej aktorce: "Driver ma niezwykle wzruszającą urodę. Jej szczęka może być kwadratowa jak rama obrazu, ale jej uśmiech rozświetla ją od wewnątrz".

Pociąg do Hollywood

Wkrótce o młodą aktorkę upomniało się Hollywood. Jeszcze w 1995 r. zagrała dziewczynę gangstera w "Golden Eye", jednej z części o najsłynniejszym agencie, Jamesie Bondzie, w którego wcielił się Price Brosnan.

Kolejne lata były dla Minnie bardzo intensywne pod względem zawodowym. W 1996 r. wzięła udział aż w dwóch ciekawych projektach. Artystka zagrała wówczas w filmie "Wielkie otwarcie", dramacie, opowiadającym historię dwóch braci, włoskich emigrantów, którzy postanawiają otworzyć w Stanach prawdziwą włoską restaurację. Niestety, okazuje się, że kulinarne gusta Amerykanów są zdecydowanie inne niż mężczyźni by tego oczekiwali.

Kolejnym filmem z udziałem Driver byli "Uśpieni". Dramatyczna opowieść z elementami thrillera to historia czterech dorosłych mężczyzn, którzy jako młodzi chłopcy byli molestowani przez strażników w poprawczaku. Po latach wracają i postanawiają dokonać zemsty na swoich oprawcach. Był to pierwszy film w dorobku Minnie Driver, na planie którego spotkała się aż z tyloma sławami. W "Uśpionych" zagrała bowiem z Bradem Pittem, Robertem De Niro, Dustinem Hoffmanem i Kevinem Baconem.

Rola na miarę (nominacji do) Oscara

Największym sukcesem aktorskim Minnie okazała się jednak kreacja w "Buntowniku z wyboru". Rola w filmie opowiadającym o młodym ubogim chłopaku, który zupełnie niespodziewanie okazuje się matematycznym geniuszem, przyniosła aktorce pierwsze ważne dowody uznania krytyki filmowej - nominację do Oscara w kategorii drugoplanowa rola żeńska. I choć ona sama statuetki nie dostała, "Buntownik.." zdobył aż dwa Oscary (za drugoplanową rolę męską i najlepszy scenariusz oryginalny), oraz Złotego Globa (również za scenariusz). Minnie miała również szansę pracować z wybitnym reżyserem, Gusem van Santem (twórcę wstrząsającego "Słonia" o masakrze w jednym z amerykańskich liceów), oraz aktorami takimi jak Matt Dammon, Robin Williams, czy Ben Affleck.


Z późniejszych filmów Driver warto wymienić także "Hazardzistę". Jest to historia oparta na faktach, opowieść o genialnym oszuście, zdeterminowanym przez hazardowy nałóg. By zdobyć środki na niebezpieczną pasję, w zaledwie 18 miesięcy defrauduje ponad 10 milionów dolarów z banku, w którym pracuje.

Kolną rolą Minnie była kreacja w głośnym, melodramatycznym "Upiorze w operze", ekranowej wersji słynnego musicalu. Historia potwora zamieszkującego piwnicę paryskiej opery, który zakochuje się w jednej ze śpiewaczek, zdobyła szereg nominacji do Oscarów i Złotych Globów, i okazała się wielkim kinowym hitem.

Muzyczna pasja

Nieprzypadkowo Minnie Driver została zaangażowana właśnie do musicalu. Drugą, poza aktorstwem miłością Minnie jest bowiem muzyka. Jako wokalistka zadebiutowała na scenie w 1991 r., a swoją pasję rozwija nieprzerwanie od czasów szkolnych. Już wtedy sama tworzyła teksty, które potem wykonywała, śpiewając i grając na gitarze. Obecnie ma na swoim koncie dwa albumy - "Seastories" i "Everything I've Got In My Pocket".


Powrót na mały ekran

W późniejszych latach kariery Minnie Driver wróciła do telewizji. Pojawiła się w kilku świetnych serialach, zyskując uznanie szerokiej publiczności i krytyki. Warto wspomnieć tu zwłaszcza produkcję "Był sobie chłopiec", fabule o nietypowej przyjaźni dorosłego mężczyzny z małym chłopcem, wychowywanym przez samotną matkę, emitowaną do dziś.

W latach 2007 - 2008 Minnie grała w serialowej komedii kryminalnej "The Riches", opowiadającej o małżeństwie przeżywającym kryzys wieku średniego, którzy szaloną młodość spędzili podróżując z grupą Cyganów po Ameryce. Obecnie próbują odciąć się od przeszłości i dawnych znajomych, ukrywając się prowincji. Za tę rolę w "The Riches" Minnie otrzymała nominację do Złotego Globu i do nagrody Emmy dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym.


Jej miłość, Henry

O jej życiu prywatnym wiadomo niewiele. Plotki głoszą, że Minnie ma na swoim koncie kilka romansów z kolegami po fachu, między innymi z Mattem Damonem i Johnem Cusackiem. W 2001 r. oficjalnie zerwała zaręczyny z Joshem Brolinem, jako jeden z powodów wymieniając zbytnią ingerencję w przygotowania do ślubu macochy partnera, Barbry Streisand. W 2008 r. urodziła swoje pierwsze dziecko, syna Henry'ego. Ojcem chłopca jest muzyk niezwiązany z branżą filmową; Minnie nie stworzyła z mężczyzną stałego związku.


Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Minnie Driver | muzyka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje