Świat po raz pierwszy usłyszał o tytułowym Pentaweracie w komedii "Poślubiłem morderczynię" z 1983 roku z Myersem w roli głównej. Można w nim usłyszeć monolog ojca głównego bohatera, w którego rolę również wciela się Myers. "To powszechnie znany fakt, że istnieje tajne stowarzyszenie pięciu najbogatszych ludzi na świecie znane jako Pentawerat. Rządzą wszystkim, łącznie z gazetami. Co roku spotykają się w Kolorado. Stowarzyszenie tworzą królowa brytyjska, Watykan, rodziny Gettych i Rothschildów oraz pułkownik Sanders" - słyszymy w filmie. Można więc śmiało przypuszczać, że pomysł serialu "The Pentaverate" dojrzewał w głowie Myersa przez ostatnie lata. Jego bohaterem będzie dziennikarz prowadzący śledztwo w sprawie tajnej organizacji. W serialu obok Myersa wystąpią Ken Jeong, Keegan Michael-Key, Debi Mazar, Richard McCabe, Jennifer Saunders oraz Lydia West. A co, jeśli tajna organizacja złożona z pięciu mężczyzn wpływała na losy ludzkości od czasów epidemii dżumy z 1347 roku? Pewien kanadyjski dziennikarz zostaje wplątany w misję odkrycia prawdy, a w efekcie uratowania świata. Pamiętajcie, Pentawerat nigdy nie może zostać zdemaskowany! - czytamy w oficjalnym opisie fabuły serialu Mike’a Myersa.
Mike Myers: Aktor specjalnej troski 12
zobacz zdjęcia
Mike Myers: Aktor specjalnej troski
1 / 12
W piątek, 25 maja, mistrz ekranowych przebieranej - Mike Myers - obchodzi 55. urodziny.
Urodził się i wychowywał w Toronto, profesjonalna karierę aktorską rozpoczął w dniu, w którym ukończył szkołę średnią. O 9 rano zdał egzaminy, w południe wziął udział w przesłuchaniu zorganizowanym przez sławną grupę teatralną Second City, a o godzinie trzeciej po południu był już jej etatowym członkiem. Dzień ten całkowicie odmienił życie Myersa. Podczas występów z grupą Second City uwagę na młodego aktora zwrócił producent programu "Saturday Night Live", Lorne Michaels. Dzięki temu Myers zadebiutował w programie jako komik i autor tekstów.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
2 / 12
W uznaniu pracy, jaką włożył w ten program, Myers został nominowany do nagrody Emmy w kategorii najlepszego komika w programie rozrywkowym lub w komedii, otrzymał też tę nagrodę w kategorii najlepszego scenariusza dla komedii lub programu rozrywkowego. Myers występował w programie jako, między innymi, Dieter, gospodarz niemieckiego, awangardowego talk show Sprockets, Linda Richman w Coffee Talk, Phillip, nadaktywny sześciolatek, Lothar z Hill People, Simon, chłopiec z łaźni, Ron Wood i Mick Jagger.
Myers z powodzeniem przeniósł jedną ze swych ulubionych postaci z SNL, Wayne’a Campbella, na duży ekran. Wystąpił w tej roli w filmie "Świat Wayne’a", do którego napisał też scenariusz. Film pobił rekordy otwarcia, do chwili obecnej przyniósł ponad 200 milionów dolarów zysku. W 1993 roku aktor ponownie wcielił się w postać Wayne’a, występując w sequelu "Świat Wayne’a 2", także swego autorstwa.
Źródło: East News
Autor: united archives
3 / 12
Pomiędzy tymi filmami Myers wystąpił w romantycznej komedii "Poślubiłem morderczynię", w której zagrał dwie role – mającego problemy ze znalezieniem odpowiednim dziewczyny nieśmiałego poety oraz jego... ojca.
Zanim producenci zdecydowali się Mike'a Myersa, kandydatem do głównej roli był Woody Allen. Żeńską protagonistkę miała zagrać Sharon Stone, po tym jednak, jak nalegała, że wcieli się również w siostrę swojej bohaterki, producenci zdecydowali się na zastąpienie jej Nancy Travis.
Źródło: East News
Autor: Mary Evans Picture Library
4 / 12
W 1998 roku wystąpił w dramacie "Klub 54", w którym zagrał właściciela legendarnego klubu, Steve’a Rubella. Była to pierwsza "niekomediowa" rola w jego filmografii.
Na potrzeby występu w „Klubie 54” Myers przez kilka miesięcy ćwiczył wymowę, żeby pozbyć się kanadyjskiego akcentu. Poza tym poddawał się codziennym, kilkugodzinnym torturom charakteryzacji. „Steve był w pewnym sensie Czarodziejem z Oz w tej hedonistycznej świątyni, jaką był klub 54” - tak charakteryzował swojego bohatera.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
5 / 12
W 1997 Myers napisał scenariusz, zagrał i wyprodukował przebój "Austin Powers: agent specjalnej troski", opowiadający o perypetiach fotografa mody/kobieciarza/szpiega, którego zamrożono w latach 60. XX wieku i przywrócono do życia w latach 90., by schwytał swego wroga, Doktora Zło, także granego przez Myersa. Film ten przyniósł na całym świecie dochód w wysokości ponad 200 milionów dolarów, wywarł też duży wpływ na kulturę masową.
Źródło: East News
Autor: united archives
6 / 12
Doktor Zło to ulubiona postać reżysera "Austina Powersa" Jay’a Roacha. "Uwielbiam pokrętny surrealizm złych facetów z filmów klasy B, którzy zawsze chcą zrobić coś porządnie, ale nic nie idzie im zgodnie z planem, szacunku nie okazują im nawet ich podwładni. Wydaje mi się, że ludzi bawi ironia, z jaką pokazujemy tę postać"- mówi Roach.
"Ten facet mógłby być kimś w rodzaju Homera Simpsona. Jego rodzina z pewnością jest zwariowana na tyle, że mogłaby być treścią wielu opowieści. Trójkąt z Mini Moim i Scottem jest niczym z Szekspira lub z Coppoli, ma w sobie coś z 'Ojca chrzestnego'" - dodaje reżyser.
Źródło: East News
Autor: united archives
7 / 12
W 1999 Myers raz jeszcze powrócił do Austina Powersa, pisząc scenariusz, produkując i występując w drugim filmie z serii. Ponownie wcielił się w postacie Austina i Doktora Zło, tym razem także zagrał trzecią rolę, spasionego szkockiego podwójnego agenta, nazwanego Grubym Draniem.
"Austin Powers 2 – szpieg, który nie umiera" nigdy miał najlepsze otwarcie w historii komedii, w ciągu pierwszego tygodnia wyświetlania zyski z tego filmu przekroczyły dochód, jaki przyniósł pierwszy film. Do dziś obraz ten zarobił ponad 310 milionów dolarów na całym świecie.
Źródło: East News
Autor: Mary Evans Picture Library
8 / 12
W trzecim filmie serii "Austin Powers i Złoty Człoenk" Myers znów zagrał Austina Powersa, Doktora Zło i Grubego Drania, a także najnowszego złoczyńcę w filmowym panteonie sław zła, Złotego Członka. Aktor nigdy nie był przeciwny graniu tak wielu różnych osobowości w jednym filmie, przyznał jednak, że jest to sporym wyzwaniem. "Dwie postacie gra się dwa razy tak trudno jak jedną, trzy dziesięć razy trudniej, a cztery chyba z pięćdziesiąt razy trudniej. Oczywiście, wszystkie te liczby podałem trochę z głowy" – żartował Myers.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
9 / 12
W 2001 roku, Myers użyczył swojego głosu postaci ogra w przebojowej animacji "Shrek" (polscy widzowie kojarzą animowanego bohatera dzięki głosowi Jerzego Stuha). Myers otrzymał propozycję po tym, jak Chris Farley - początkowy wybór producentów - zmarł w trakcie pracy nad dubbingiem.
Źródło: East News
Autor: DREAMWORKS
10 / 12
W 2003 roku Myersa zobaczyliśmy w familijnym filmie "Kot" - adaptacji klasycznej amerykańskiej książki dla dzieci autorstwa Dr. Seussa. “Przez całe życie chciałem zagrać Kota (...) To niesamowita postać. Na początku wydaje się, że jest anarchistą, a w końcu zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę jest nauczycielem" - mówił aktor.
Również i w tym filmie Myers mógł ulec efektownym metamorfozom. Wszystkie postaci, w jakie Kot przemienia się w filmie, są w pewien sposób do niego podobne, a kolory ich strojów zawsze są kombinacją czarnego, czerwonego i białego. "Zagrałem Carmen Mirandę, torreadora, protestanta, zwariowanego szefa kuchni i jego śmiesznego pomocnika, oraz kilka innych postaci" - wyliczał Myers.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
11 / 12
W 2008 roku aktor zagrał tytułową rolę w komedii "Love Guru". Wcielił się w niej w postać Guru Pitke, który postanawia przyjechać do USA, by tu jako doradca w problemach małżeńskich kanadyjskiego zawodnika hokeja zdobyć sławę i pieniądze.
Do bojkotu filmu wzywali amerykańscy Hindusi, nazywając komedię "moralnie obraźliwą". Lidera hinduskiej mniejszości w Stanach Zjednoczonych wsparli katoliccy biskupi oraz jedna z najważniejszych rabinek w USA - Elizabeth W. Beyer, która wezwała do bojkotu "Love Guru", bo komedia "ośmiesza hinduizm, przedrzeźnia tradycję pustelniczego życia hinduizmu, a także hinduską filozofię".
Producenci filmu i grający główną rolę Mike Meyers nie mieli jednak powodów do zmartwienia. Wszelkie tego typu protesty były bowiem... bezpłatną kampanią reklamową. W weekend otwarcia "Love Guru" zarobił 14 milionów dolarów.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
12 / 12
Myers jest szczęśliwym ojcem trójki dzieci, jednak jego pierwszy potomek, syn Spike Alan, przyszedł na świat, gdy aktor zbliżał się do 50-tki. Po raz ostatni został ojcem w wieku 52 lat.
"Każdy, kto mówi, że bycie ojcem to najlepsze, co może cię spotkać, używa niewłaściwych słów. Nigdy nie byłem szczęśliwszy niż teraz" - powiedział aktor. "Wiedziałem, że chcę być ojcem, nie zdawałem sobie jednak sprawy z tego, że to tak wspaniałe uczucie" - dodawał Myers.
Żoną Myersa jest Kelly Tisdale. Para pobrała się w 2010 roku, rok później na świat przyszedł ich pierwszy syn Spike. Po raz pierwszy aktor ożenił się w 1993 roku, małżeństwo z pisarką Robin Ruzan przetrwało 12 lat.
Źródło: Getty Images
Autor: Christopher Polk
Serial "The Pentaverate" liczył będzie sześć 30-minutowych odcinków. Jego reżyserem będzie Tim Kirkby ("Współczesna dziewczyna", "Figurantka", "Brockmire"). Nieznana jest data premiery serialu. Mike’a Myersa można było ostatnio oglądać w niewielkiej, ale zapadającej w pamięć, roli w filmie "Bohemian Rhapsody". Teraz ten popularny komik znalazł się w obsadzie najnowszego filmu Davida O. Russella ("American Hustle"), o którym wiadomo niewiele więcej ponad imponującą obsadę. W tym niezatytułowanym jeszcze filmie wystąpią m.in. Anya Taylor-Joy , Margot Robbie, Zoe Saldana , Christian Bale, Timothy Olyphant, Robert De Niro, Rami Malek , John David Washington, Chris Rock, Andrea Riseborough, Michael Shannon, Matthias Schoenaerts oraz Taylor Swift.