Reklama

Reklama

"Lokatorka" nagrodzona na festiwalu w Chicago

Historia, która wstrząsnęła Polską doceniona w Chicago. Film "Lokatorka" z dwiema nagrodami na 33. PFFA! Najważniejszy film społeczny od czasów "Długu" w kinach od 3 grudnia.

Andrzej Grabowski w scenie z "Lokatorki"

Nielegalne prywatyzacje, walka o sprawiedliwość i... tajemnicza śmierć, o której nikt nie miał się dowiedzieć. "Lokatorka" to historia inspirowana życiem i tragiczną śmiercią Jolanty Brzeskiej - ikony walki o prawa lokatorskie i działaczki, która nie bała się postawić mafii reprywatyzacyjnej.

Obraz został doceniony w Chicago, gdzie zakończył się właśnie 33. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Celem organizowanej od 1989 roku imprezy jest promocja polskiego kina na kontynencie północnoamerykańskim. "Lokatorka" zgarnęła nagrody w kategoriach Humanitarian Award oraz President's Award, którą uzasadniono odważnym i bezkompromisowym podejściem produkcji do współcześnie ważnych tematów. Film pojawi się na ekranach polskich kin 3 grudnia.

Reklama

W obsadzie produkcji znaleźli się, m.in.: Irena Melcer ("Kamienie na szaniec"), Leszek Lichota ("Wataha"), Jan Frycz ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Sławomira Łozińska ("Dług"), Piotr Głowacki ("1800 gramów"), Kamil Nożyński (serialowy hit "Ślepnąc od świateł") oraz Andrzej Grabowski ("PitBull").

"Lokatorka": Szokujące metody działania mafii reprywatyzacyjnej

"Lokatorka" obnaża prawdę na temat szokującego procederu, w wyniku którego w samej tylko Warszawie zreprywatyzowano ponad 4000 nieruchomości, wartych 20 miliardów złotych, a 50 tysięcy osób - uznanych za zbędny balast - pozbawiono dachu nad głową. To również film o tych, którzy próbując przeciwstawić się "czyścicielom kamienic" oraz bezwzględnemu układowi polityki, przestępczości i biznesu, musieli ponieść najwyższą cenę.

Film Michała Otłowskiego rozpoczyna się w momencie, gdy spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. 

Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer - Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry.  Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

Sławomira Łozińska jako Jolanta Brzeska

Za rolę Janiny Markowskiej, filmowego odpowiednika Jolanty Brzeskiej, Sławomira Łozińska otrzymała nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Rada Warszawy nadała Brzeskiej w czerwcu tytuł Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy. Ikona walki o prawa lokatorskie, jak przypomniała podczas dzisiejszego posiedzenia przewodnicząca Rady Miasta Ewa Malinowska-Grupińska, w 2006 roku oparła się próbom pozbawienia dachu nad głową mieszkańców kamienicy przy ulicy Nabielaka.

"Pozbawiano ją prądu i wody, grożono eksmisjami, nachodzono i straszono - ona jednak uparcie stała na straży sprawiedliwości, broniąc bezbronnych, stawiając czoła przestępcom" - powiedziała Malinowska-Grupińska. "Swój wielki heroizm i altruizm przypłaciła życiem. (...) Jej oddolna walka (...) [jest] świadectwem niezwykłego zaangażowania, wiary w rządy sprawiedliwego prawa i najlepszych intencji" - podkreśliła.

Czytaj więcej:

Kamil Durczok nie żyje. Znany dziennikarz miał 53 lata

"Rolnik szuka żony": Niespodzianka! Kogo wybrała Kamila?

Po latach żałuje, że go "zabił". "Popełniłem wielki błąd"

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Lokatorka (film)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje