"Lokatorka": Film inspirowany historią Jolanty Brzeskiej
"Wszystkich nas nie spalicie"! Mija 10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej - znanej warszawskiej aktywistki walczącej z mafią reprywatyzacyjną. "Lokatorka" - film inspirowany jej historią - wkrótce w kinach.
"Mama nie czuła się bezpiecznie we własnym domu, za własnymi drzwiami. (...) Odbijała się od drzwi, czuła się nikim w społeczeństwie. Jeden wielki strach, że ktoś wejdzie do mieszkania, że zrobi krzywdę. (...) Wydaje mi się, że moja mama musiała komuś podpaść, bo człowiek tak nie ginie" - mówiła córka Jolanty Brzeskiej, Magdalena.
Mija dziesięć lat od śmierci Jolanty Brzeskiej, działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Ikona walki o prawa lokatorskie sprzeciwiała się mafii reprywatyzacyjnej; nie zgadzała się na radykalne podwyżki czynszów, nachodzenie lokatorów w domach, uciążliwe remonty nieruchomości czy wreszcie eksmisje. Dekadę temu wyszła z domu i nie wróciła, kilka dni po zgłoszeniu jej zaginięcia, w Lesie Kabackim znaleziono zwęglone ciało kobiety. Sprawców zabójstwa wciąż nie odnaleziono.
Do dziś niewyjaśniona sprawa śmierci Jolanty Brzeskiej stała się inspiracją dla scenarzystów "Lokatorki" - dramatu sensacyjnego odsłaniającego kulisy funkcjonowania i metody działania mafii reprywatyzacyjnej. W poruszającym filmie o "czyścicielach kamienic", bezwzględnym układzie polityki, przestępczości i biznesu oraz tych, którzy próbując przeciwstawić się tym mechanizmom musieli ponieść najwyższą cenę, zobaczymy m.in. Irenę Melcer, Leszka Lichotę, Jana Frycza, Sławomirę Łozińską, Piotra Głowackiego, Kamila Nożyńskiego i Andrzeja Grabowskiego.
"Lokatorka" - film o zmowie milczenia, przez którą 50 tysięcy osób straciło dach nad głową - wkrótce w kinach.
Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat.
Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer - Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.
"Brzeska wyszła z domu 1 marca 2011 roku i nigdy do niego nie wróciła. Jej zaginięcie zgłosiła na policję córka Magdalena. W marcu 2011 roku w Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety, które połączono z zaginięciem społeczniczki, a w kwietniu sekcja potwierdziła, że spalona kobieta z Powsina to właśnie Jolanta Brzeska" - podało wówczas TVP.info.