Krótka Historia Polskiego Kina w kinach studyjnych od 1 lutego
Krótka Historia Polskiego Kina to cykl 10 filmów, które od 1 lutego będą pokazywane w 72 kinach studyjnych w 58 miastach na terenie całej Polski. Wśród produkcji, które zobaczą widzowie są tak głośne tytuły, jak "Popiół i diament", "Pociąg", "Barwy ochronne" i "Przypadek".
Krótka Historia Polskiego Kina jest kolejna formą działań realizowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Kin Studyjnych, mających na celu wsparcie kin studyjnych. To wyjątkowy projekt, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie.
Cykl otworzy projekcja nagrodzonego na festiwalu w Wenecji filmu "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Filmy, wyselekcjonowane przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasza Kolankiewicza, będą prezentowane od 1 lutego w 72 kinach studyjnych w 58 miastach na terenie całej Polski.
Cykl 10 filmów, ze wstępami w formie wykładu wideo, prezentuje sylwetkę reżyserów i reżyserek, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne.
Lista tytułów:
1. "Popiół i diament" - Andrzej Wajda, 1958
2. "Pociąg" - Jerzy Kawalerowicz, 1959
3. "Do widzenia, do jutra" - Janusz Morgenstern, 1960
4. "Nikt nie woła" - Kazimierz Kutz, 1960
5. "Zezowate szczęście" - Andrzej Munk, 1960
6. "Sanatorium pod klepsydrą" - Wojciech Jerzy Has, 1973
7. "Barwy ochronne" - Krzysztof Zanussi, 1976
8. "Aria dla atlety" - Filip Bajon, 1979
9. "Gorączka" - Agnieszka Holland, 1981
10. "Przypadek" - Krzysztof Kieślowski, 1981
Organizator przeglądu to Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Kuratorem przeglądu jest Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i historyk filmu, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.