Kirsten Dunst: Od dziecka na ekranie
Kirsten Dunst, gwiazda filmów "Wywiad z wampirem", "Przekleństwa niewinności", "Melancholia" i "Psie pazury", a także serii o Spider-Manie, kończy właśnie 40 lat. Aktorka jest prawdziwym złotym dzieckiem Hollywood - jej kariera trwa już ponad trzy dekady.
Kirsten Caroline Dunst urodziła się 30 kwietnia 1982 roku w Point Pleasant w stanie New Jersey. Jest córką Niemca Klausa Dunsta i mającej szwedzko-niemieckie korzenie Inez Rupprecht. Karierę rozpoczęła, mając... 3 lata, występami w telewizyjnych reklamówkach. W wieku lat 7 po raz pierwszy pojawiła się na ekranie. Jej debiutem były nowelowe "Nowojorskie opowieści" (1989) w reżyserii Martina Scorsese, Francisa Forda Coppoli i Woody'ego Allena.
Następnie Kirsten zagrała małe rólki w "Fajerwerkach próżności" (1990) Briana De Palmy (u boku m.in. Bruce'a Willisa, Toma Hanksa i Melanie Griffith), "Piekielnym dniu" (1990) i "Sknerusie" (1994), aż wreszcie Neil Jordan wybrał ją spośród tysięcy kandydatek do roli Claudii w swoim "Wywiadzie z wampirem" (1994). Dunst znakomicie wypadła u boku Toma Cruise'a i Brada Pitta - z tym ostatnim całowała się na ekranie, co wywołało spory skandal - a za swoją kreację otrzymała nawet nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej.
W 1994 roku Kirsten zagrała też w "Małych kobietkach", adaptacji słynnej powieści Louisy May Alcott, u boku m.in. Susan Sarandon, Claire Danes i Winony Ryder, a zaledwie rok później wystąpiła w niezwykle kasowym filmie przygodowym "Jumanji", którego gwiazdą był Robin Williams.
Następnie Dunst zagrała epizodzik w słynnych "Faktach i aktach" (1997) Barry'ego Levinsona, w filmie telewizyjnym "Nieletnia matka" (1998) wcieliła się w 15-latkę, która zachodzi w ciążę, a w komedii "Zabójcza piękność" (1999) w nastolatkę, która walczy o zwycięstwo w dorocznym konkursie piękności.
Przełomem w jej karierze była rola Lux Lisbon w debiucie fabularnym Sofii Coppoli "Przekleństwa niewinności" (1999), adaptacji rewelacyjnej powieści Jeffreya Eugenidesa. Film opowiadał o atrakcyjnych, młodych siostrach, które przyciągają uwagę chłopców z sąsiedztwa. Gdy jedna z nich popełnia samobójstwo, fascynacja pogłębia się.
Następnie Dunst wystąpiła m.in. w takich obrazach, jak: "Luckytown", "Modlitwa kochanka", "W głębi" czy "Kruk 3: Zbawienie" (wszystkie z 2000 roku), ale jedyną wartą zapamiętania kreacją z tego okresu była ta z "Dziewczyn z drużyny", gdzie wcielała się w przywódczynię zespołu cheerleaderek. Rok później w thrillerze "Zakazana namiętność" (2001) słynnego Petera Bogdanovicha zagrała aktorkę z lat 20. - Marion Davies. Z kolei w romansie "Piękna i szalona" (2001) kreowała rozpuszczoną, ale cierpiącą na niedostatek uczuć córkę znanego polityka, która zakochuje się w Latynosie z ubogiej rodziny.
W 2002 roku aktorka wygrała casting do roli Mary Jane Watson w ekranizacji komiksu "Spider-Man". Swoją rolę powtórzyła dwa lata później w sequelu, który podobnie jak poprzednią część wyreżyserował Sam Raimi.
Po raz ostatni gwiazda zagrała dziewczynę Petera Parkera w 2007 roku. W zamykającym trylogię "Spider-Manie 3" po raz kolejny partnerował jej na ekranie odtwórca roli tytułowej - Tobey Maguire.
W międzyczasie Dunst wystąpiła m.in. w dramacie "Uśmiech Mony Lizy" (2003) Mike'a Newella, u boku Julii Roberts, Maggie Gyllenhaal i Julii Styles, kryminale "Skazany na wolność" (2003) oraz komediodramacie "Zakochany bez pamięci" (2004) Michela Gondry'ego, gdzie kreowała drugoplanową rolę Mary (gwiazdami produkcji byli Jim Carrey i Kate Winslet).
Mogliśmy ją też oglądać w "Wimbledonie" (2004) Richarda Loncraine'a - jako Lizzie Bradbury, młodą tenisistkę, która chce wygrać tytułowy turniej oraz komediowym "Elizabethtown" (2005) Camerona Crowe'a. Ponownie spotkała się też na planie z Sofią Coppolą. Razem zrealizowały dramat historyczny "Maria Antonina" (2006), w którym aktorka wcieliła się w tytułową żonę Ludwika XVI.
W 2010 roku wystąpiła w poruszającym thrillerze "Wszystko, co dobre" Andrew Jareckiego. Na ekranie partnerował jej Ryan Gosling. Rok później za znakomitą rolę Justine w "Melancholii" Larsa von Triera nagrodzono ją na festiwalu filmowym w Cannes. Aktorka zagrała kobietę, która właśnie wychodzi za mąż, gdy okazuje się, że do Ziemi niebezpiecznie zbliża się inna planeta, grożąc końcem świata.
Dwie planety, dwoje ukochanych oraz granica, której nie wolno przekraczać - takim hasłem zapowiadany był melodramat Juana Diego Solanasa "Odwróceni zakochani" (2012), w którym Dunst wystąpiła wspólnie z Jimem Sturgessem. Z kolei w komedii "Wieczór panieński" (2012) Leslye Headland gwiazda zagrała druhnę, która wraz z koleżankami (Isla Fisher, Lizzy Caplan) chce zorganizować przyszłej pannie młodej niezapomnianą noc. W 2012 roku Dunst pojawiła się też w dramacie "W drodze" Waltera Sallesa, ekranizacji książki Jacka Kerouaca.
W tamtym czasie najbardziej pamiętną rolę Dunst stworzyła jednak nie w filmie, lecz w serialu. W drugim sezonie "Fargo" aktorka wcieliła się w Peggy Blomquist, która wraz z mężem Edem (Jesse Plemons) wplątuje się przypadkiem w bardzo niebezpieczną gangsterską intrygę.
W 2016 na ekranach polskich kin oglądaliśmy oscarowe "Ukryte działania" (trzy nominacje, w tym za najlepszy film), w których Dunst wcieliła się Vivian Michael, przełożoną jednej z trzech czarnoskórych bohaterek.
Rok później wystąpiła w dramacie "Na pokuszenie" (2017), wyreżyserowanym przez jej ulubioną reżyserkę, Sofię Coppolę, opowiadającym o rannym żołnierzu wojny secesyjnej, który zostaje uratowany i trafia do żeńskiej szkoły z internatem. Dunst partnerowali w nim Colin Farrell, Elle Fanning i Nicole Kidman.
W ostatnich latach Dunst pojawiła się jedynie w serialu komediowym "Jak zostać Bogiem na Florydzie". Wcieliła się w nim w pracującą za płacę minimalną w aquaparku kobietę, starającą się dostać się na szczyt piramidy finansowej, która wcześniej doprowadziła do zrujnowania jej rodziny. Za rolę Krystal Stubbs otrzymała trzecią w karierze nominację do Złotego Globu.
Pod koniec zeszłego roku na Netfliksie zadebiutowała najnowsza produkcja Dunst. W rozgrywających się w 1925 roku w Montanie "Psich pazurach" Jane Campion wcieliła się w uroczą wdowę, z którą żeni się bogaty ranczer (Jesse Plemons). Kobieta i jej syn szybko stają się celem jego brata, który postanawia ich zniszczyć. Produkcja otrzymała aż dwanaście nominacji do Oscara - w tym pierwszą w karierze dla Dunst (nominowano ją też po raz czwarty do Złotych Globów) - ale ostatecznie musiała się zadowolić zaledwie jedną statuetką. Za najlepszą reżyserię doceniono Jane Campion.
Na planie Dunst spotkała się ponownie z Plemonsem, wcześniej razem wystąpili w "Fargo", a parą są także w życiu prywatnym. W maju 2018 roku urodził im się syn - Ennis Howard.