Reklama

Reklama

Just Jaeckin nie żyje. Reżyser filmu "Emmanuelle" miał 82 lata

Po długiej chorobie w wieku 82 lat zmarł francuski reżyser, producent filmowy, scenarzysta i aktor Just Jaeckin, najbardziej znany jako twórca filmu "Emmanuelle" z 1974 roku - poinformowała w środę agencja AFP.

Twórca zmarł we wtorek w Bretanii w otoczeniu żony Anne, rzeźbiarki, i córki Julii, fotografki - podała AFP.

"Emmanuelle": Just Jaeckin nie żyje. Reżyser miał 82 lata

Największą sławę przyniósł Jaeckinowi film erotyczny "Emmanuelle" z 1974 roku, w którym główną rolę zagrała Sylvia Kristel (zmarła po ciężkiej chorobie w 2012 roku w wieku 60 lat). Obraz, opowiadający o przygodach seksualnych młodej żony francuskiego dyplomaty w Azji, odniósł międzynarodowy sukces od Japonii po Stany Zjednoczone.

Reklama

Tylko we Francji w 1974 roku sprzedano na niego prawie 9 mln biletów, a przez 13 lat pokazywano go na Polach Elizejskich w Paryżu. Na całym świecie film obejrzało w kinach kilkadziesiąt milionów widzów.

Obraz miał pierwotnie zostać ocenzurowany z niektórych śmiałych jak na owe czasy scen erotycznych. Jednak śmierć prezydenta Georgesa Pompidou doprowadziła do powołania nowego sekretarza stanu ds. kultury, który zezwolił na wyświetlanie filmu. Obraz wzbudził wiele kontrowersji, a wykonawczyni głównej roli musiała się zmierzyć z obelgami i pogróżkami pod swoim adresem.

Kristel zagrała też w innym znanym filmie Jaeckina - "Kochanek Lady Chatterley" z 1981 roku. W sumie artysta wyreżyserował 10 pełnometrażowych filmów.

Według niektórych osób z otoczenia Jaeckina komercyjny sukces debiutanckiego filmu "Emmanuelle" "zakłócił i przyćmił wielostronny talent" artysty, Jaeckin był bowiem również m.in. fotografem, malarzem i rzeźbiarzem. Prowadził wraz z żoną galerię sztuki w Paryżu, w której wystawiano malarstwo i rzeźbę, w tym również dzieła zmarłego twórcy.

Zobacz również: "Emmanuelle": Lea Seydoux w nowej wersji erotycznego klasyka

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Just Jaeckin | Emmanuelle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL