Reklama

Reklama

Janusz Rewiński: 15 lat temu zniknął z ekranów. Czym się zajął? Gdzie teraz mieszka?

Janusz Rewiński latami bawił Polaków - na swoim koncie ma wiele charyzmatycznych kreacji. Mogliśmy oglądać go m.in. w "Zmiennikach", "Tygrysach Europy oraz "Podróżach Pana Kleksa", ale od historii przejdzie przede wszystkim jako Siara z "Kilera". Przed laty dość niespodziewanie postanowił porzucić aktorską karierę i zająć się czymś zupełnie innym. Co robi dziś?

Zanim Janusz Rewiński pomyślał o karierze telewizyjnej, ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych. Tam trafił na nauczycielkę języka polskiego, która zaszczepiła w nim miłość do literatury i sztuki.

Kolejnym powodem zdawania na studia aktorskie były... dziewczyny. W ich pokojach wisiały plakaty z ówczesnymi gwiazdami, do których wzdychały koleżanki. Rewiński postanowił więc, że sam zostanie jednym z amantów. W 1972 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. 

Reklama

Zaczął ambitnie - już w trakcie studiów występował właśnie w Piwnicy Pod Baranami. Później wyjechał do Poznania, gdzie współpracował z Zenonem Laskowikiem w kabarecie Tey. Chociaż wkrótce ich drogi się rozeszły, to byłego scenicznego partnera darzy ogromnym szacunkiem. Mówił nawet, że od Laskowika nauczył się więcej niż w szkole teatralnej.

W końcu Rewiński trafił go Warszawy. Tam dostrzegła go sama Olga Lipińska, która zaprosiła go do swojego kabaretu. Wtedy upomniało się o niego kino. Na ekranie zadebiutował w 1983 roku filmem "To tylko rock". W czasie kolejnej dekady regularnie występował w filmach i serialach. 

Janusz Rewiński w polityce

Na początku lat 90. za namową redakcji magazynu "Pan", założył wraz z Krzysztofem Piaseckim i Bohdanem Smoleniem Polską Partię Przyjaciół Piwa. Partia, która początkowo powstała jako żart, szybko znalazła wielu zwolenników, wzięła nawet udział w wyborach. 

Polska Partia Przyjaciół Piwa zdobyła 3,27% głosów (dziesiąty wynik na 111 komitetów wyborczych), co pozwoliło ugrupowaniu na wprowadzenie do Sejmu... 16 posłów.

Wkrótce po wyborach partia podzieliła się jednak na dwa obozy, co doprowadziło do jej końca. W 2007 działacze związani z Leszkiem Bublem rozpoczęli próby ponownej rejestracji PPPP, ale już bez powodzenia.

Siara: Rola, która przeszła do historii

W 1997 roku Rewinski dostał rolę, która na stałe zapisała go w historii polskiej kinematografii. W filmie "Kiler" Juliusza Machulskiego wcielił się w Stefana "Siarę" Siarzewskiego. "Siara" jest dzisiaj postacią kultową, a jego teksty weszły do języka potocznego. 

Szczyt kariery aktora przypadł na koniec XX i początek XXI wieku. W serialu "Tygrysy Europy" wcielił się w kolejną kultową już postać. Satyra na nowobogackich cieszyła się ogromną popularnością wśród widzów. Rewiński zagrał Edwarda Nowaka, który za komuny był przemytnikiem, później biznesmenem. Dzięki kontaktom i nie zawsze czystym układom znalazł się na liście najbogatszych Polaków. 

W telewizji Rewiński razem z Krzysztofem Piaseckim prowadził także dwa programy satyryczne: "Ale plama" i "Szkoda gadać". Nie tak dawno na jaw wyszło, że pierwotne imię Kiepskiego miało brzmieć Ludwik. Okazuje się również, że pierwszym wyborem do roli Kiepskiego był Janusz Rewiński, który po zapoznaniu się ze scenariuszem kilku pierwszych odcinków odmówił udziału w serialu. Z czasem zaczęło do niego spływać coraz mniej nowych propozycji. W końcu sam przyznał, że czasy satyry zakończyły się. 

Ostatni raz na ekranie pojawił się w komedii "Ryś" w 2007 roku.

Janusz Rewiński: Co robi dziś?

Obecnie Janusz Rewiński zajmuje się rolnictwem. Kilkanaście lat temu za namową koleżanki kupił ziemię na mazowieckiej wsi Dzielnik koło Mińska Mazowieckiego. O zakupie przypomniał sobie, gdy doszedł do wniosku, że jego ekranowa kariera się już skończyła.

Prywatnie Janusz Rewiński od przeszło 30 lat jest szczęśliwym mężem. Wraz z żoną, Iwoną Biernacką, doczekali się dwóch synów - Jonasza i Aleksandra.

Zobacz również:

Operacje zniszczyły jej twarz. "To, co mi się stało, jest straszne"

Polka ukrywała włosy pod czapką. "Moja nowa fryzura stanie się sensacją"

Najpiękniejsza gwiazda PRL-u? Zniknęła na 20 lat. Co się stało?

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Janusz Rewiński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy