Reklama

Jacek Bromski: Sylwester Chęciński był uważnym reżyserem

Sylwester Chęciński był uważnym reżyserem - powiedział PAP Jacek Bromski, reżyser i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. "Nie brał scenariuszy za wszelką cenę" - dodał.

Sylwester Chęciński był uważnym reżyserem - powiedział PAP Jacek Bromski, reżyser i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. "Nie brał scenariuszy za wszelką cenę" - dodał.
Jacek Bromski i Sylwester Chęciński (w środku) /Tricolors /East News

Jacek Bromski podkreślił, że przyjaźnił się z Sylwestrem Chęcińskim. "Co prawda, w ostatnim czasie Chęciński nie ruszał się z Wrocławia, ale brał udział w życiu Stowarzyszenia Filmowców Polskich, nawet się rozglądał za jakimś scenariuszem" - powiedział.

Sylwester Chęciński nie żyje

W ocenie Bromskiego Chęciński był "bardzo uważnym reżyserem". "Nie brał scenariuszy za wszelką cenę, tylko je wybierał" - wyjaśnił reżyser. "Akurat wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ dwa takie scenariusze dostałem 'w spadku' po nim. Jeden to był 'U Pana Boga za piecem'. Najpierw Tadeusz Chmielewski swój scenariusz zaproponował właśnie Chęcińskiemu" - wspomniał.

Reklama

Bromski podkreślił, że Chęciński jest autorem kultowej trylogii o rodzinach Kargulów i Pawlaków. "I tak już zostanie. To zresztą chyba jedne z najpopularniejszych filmów w historii polskiego kina" - podkreślił.

Reżyser filmowy Sylwester Chęciński zmarł w środę we Wrocławiu w wieku 91 lat. Był autorem jednej z najpopularniejszych i najbardziej lubianych serii filmowych w Polsce, słynnej trzyczęściowej opowieści o rodzinach Kargulów i Pawlaków: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć".

Poza słynną trylogią o Kargulach i Pawlakach, milionową widownię kinową miały również filmy "Wielki Szu" z Janem Nowickim oraz opowiadająca o stanie wojennym komedia "Rozmowy kontrolowane" w doborowej obsadzie aktorskiej ze Stanisławem Tymem w roli głównej.

Chęciński, podczas 45-letniej kariery reżyserskiej, zrealizował 16 filmów fabularnych: "Historia żółtej ciżemki" (1961), "Agnieszka 46" (1964), "Katastrofa" (1965), "Sami swoi" (1967), "Tylko umarły odpowie" (1969), "Legenda" (170), "Diament radży" (1971), "Pierwsza miłość" (1971), "Droga" (1973), "Nie ma mocnych" (1974), "Kochaj albo rzuć" (1977), "Roman i Magda" (1978), "Bo oszalałem dla niej" (1980), "Wielki Szu" (1982), "Rozmowy kontrolowane" (1991), "Przybyli ułani" (2006).

W 2020 roku otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, w 2014 r. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1974 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. samorząd województwa przyznał mu tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska.

Zobacz również: 

Twórca "Samych swoich" nie żyje. Miał 91 lat

Ostatni z wielkich. Wciąż nie chce się wierzyć, ilu lat dożył

Objawienie roku? 20-letnia piękność ma polskie korzenie!

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sylwester Chęciński | Jacek Bromski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy