Reklama

Reklama

Isabelle Huppert odbierze Honorowego Złotego Niedźwiedzia

Isabelle Huppert odbierze Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie - poinformowali w czwartek organizatorzy wydarzenia.

Isabelle Huppert

Jak podali organizatorzy Berlinale, aktorka odbierze statuetkę 15 lutego 2022 r. podczas uroczystości, która odbędzie się w Berlinale Palast.

"Isabelle Huppert od wielu lat jest blisko związana z festiwalem i jak dotąd wystąpiła w siedmiu filmach konkursowych. Po raz pierwszy gościła w Berlinie z 'Zemstą kobiety'. Francois Ozon obsadził ją w czarnej komedii muzycznej '8 kobiet'. Obsada została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 'Co przynosi przyszłość' zagrała kobietę, która na nowo odkrywa własną filozofię wolności jako nauczycielka filozofii. Mia Hansen-Love zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię tego filmu" - czytamy.

Reklama

Isabelle Huppert: Artystka bezkompromisowa

Dyrektorzy Berlinale Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian podkreślili, że "z dumą witają Isabelle Huppert ponownie na festiwalu".

"Honorowy Złoty Niedźwiedź może wydawać się naturalnym postępem w karierze, która nie ma sobie równych. Isabelle Huppert jest bowiem jedną z niewielu artystek, które otrzymały nagrody aktorskie na wszystkich najważniejszych festiwalach filmowych. Ale Isabelle Huppert jest kimś więcej niż tylko znaną aktorką - jest artystką bezkompromisową, która nie waha się podejmować ryzyka i która lekceważy trendy głównego nurtu. Przyznanie jej naszej najbardziej prestiżowej nagrody to zaakcentowanie, że kino jako forma sztuki jest niezależne. Często postrzega się aktorów jako narzędzia w rękach reżyserów, ale Isabelle Huppert jest wyraźnym przykładem, że współpraca ta może stanowić prawdziwą wymianę. Aktorzy mogą być motorem tworzenia nie tylko emocji, ale też koncepcji kina" - powiedzieli, cytowani w komunikacie.

72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 10-20 lutego 2022 r. W trakcie wydarzenia publiczność będzie mogła przypomnieć sobie następujące filmy z udziałem Huppert: "Koronczarka" Claude'a Goretty (1977), "Ratuj kto może" Jeana-Luca Godarda (1980), "Ceremonia" Claude'a Chabrola (1995), "Pianistka" Michaela Hanekego (2001), "8 kobiet" Francoisa Ozona (2002), "Co przynosi przyszłość" Mii Hansen-Love (2016) oraz "Elle" Paula Verhoevena (2016).

Isabelle Anne Madeleine Huppert jest francuską aktorką filmową i teatralną. Zadebiutowała w filmie w 1971 r. rolą Elisabeth w obrazie telewizyjnym "Le prussien". Artystka wystąpiła łącznie w ponad 150 filmach fabularnych i spektaklach telewizyjnych. Jest zdobywczynią nagród na festiwalach w Cannes, Berlinie i Wenecji, nagród BAFTA, Cezara. Uhonorowano ją również Legią Honorową. W 2017 r. zdobyła nagrodę Złoty Glob oraz Cezara za rolę w filmie "Elle" Verhoevena. Za tę kreację była także nominowana do Oscara.

Zobacz również:

Najważniejszy film roku wchodzi do kin!

Odkryta przez Polaka! To jemu zawdzięcza wielką karierę

Gwiazda złożyła nietypową obietnicę. Po latach żałuje?

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Isabelle Huppert | Berlinale

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama