Reklama

Reklama

"Grease": Letnia miłość w kultowym musicalu. Aktorzy kiedyś i dziś

Film "Grease" Randala Kleisera, z ikonicznymi rolami Johna Travolty i Olivii Newton-John, trafił do amerykańskiej dystrybucji kinowej 16 czerwca 1978 roku. Choć został oparty na przebojowym musicalu scenicznym z 1971 roku, nikt z ekipy odpowiadającej za adaptację nie spodziewał się tak gigantycznego sukcesu. Nawet dwadzieścia lat po premierze reżyser i aktorzy twierdzili, że myśleli, że robią po prostu musical dla nastolatków i nie mieli większych oczekiwań. Jak potoczyły się losy aktorów kultowego filmu?

Film "Grease" Randala Kleisera, z ikonicznymi rolami Johna Travolty i Olivii Newton-John, trafił do amerykańskiej dystrybucji kinowej 16 czerwca 1978 roku. Choć został oparty na przebojowym musicalu scenicznym z 1971 roku, nikt z ekipy odpowiadającej za adaptację nie spodziewał się tak gigantycznego sukcesu. Nawet dwadzieścia lat po premierze reżyser i aktorzy twierdzili, że myśleli, że robią po prostu musical dla nastolatków i nie mieli większych oczekiwań. Jak potoczyły się losy aktorów kultowego filmu?
"Grease" /Paramount /Getty Images

"Grease" zarobiło na świecie ponad 360 mln dolarów (plus kolejne 30 w drugim obiegu kinowym w 1998 roku), co zapewniło mu nie tylko miano najbardziej kasowego filmu 1978 roku, ale także trzeci wynik w historii kina. Więcej zarobiły wówczas tylko "Szczęki" i pierwsze "Gwiezdne wojny", czyli "Nowa nadzieja". 

Reklama

Produkcja znajduje się do dzisiaj w pierwszej dziesiątce najbardziej kasowych filmów w swoim gatunku, przy czym połowa stawki to animowane produkcje Disneya i Pixara, a nie musicale aktorskie.

John Travolta: Skandalista scjentolog

John Travolta urodził się 18 lutego 1954 roku. Jako najmłodsze dziecko (ma trzy starsze siostry i dwóch braci) był oczkiem w głowie mamy, byłej aktorki, i to ona zachęciła go, by spróbował sił na scenie. W 1971 r. jako 17-latek porzucił liceum i zaczął występować w musicalach na Broadwayu. Niedługo potem wyprowadził się do Los Angeles w pogoni za filmową karierą.

John Travolta zagrał Danny'ego Zuko w "Grease" rok po swojej przełomowej roli w "Gorączce sobotniej nocy". Danny jest typowym "niegrzecznym chłopcem" i kobieciarzem, którego życie zmienia się w momencie poznania Sandy.

Ponad 40 lat po premierze "Grease", John Travolta nadal jest powszechnie znany. Zagrał w wielu filmach w latach 80., 90. i 00., w tym w kultowym "Pulp Fiction", czy komedii "I kto to mówi". 

Wiele kontrowersji wzbudzało od zawsze prywatne życie artysty. Choć gwiazdor był od 1991 roku mężem Kelly Preston, to wiele osób twierdzi, że to jedynie "przykrywka", a Travolta tak naprawdę jest homoseksualistą. Przez lata tabuny mężczyzn oskarżało aktora o molestowanie seksualne, ale spory zawsze kończyły się polubownie.

Nie mniej rozgłosu wynikało z przynależności artysty do kościoła scjentologicznego, którego członkiem jest od 1975 roku. Ogromna wrzawa wybuchła zwłaszcza w momencie śmierci najstarszego dziecka aktora, syna Jetta w 2009 roku. Tragedia miała być rzekomo spowodowana zaniedbaniami wynikającymi z religii Travolty - scjentologia nie uznaje istnienia chorób psychicznych i dlatego Jett miał być leczony tylko witaminami.

Po śmierci swojej żony Kelly Preston w lipcu 2020 r. Travolta zasugerował na swoim koncie na Instagramie, że zawiesi swoją karierę.

"Poświęcę trochę czasu dla moich dzieci, które straciły matkę, więc wybaczcie mi z góry, jeśli przez jakiś czas nie będzie ode mnie nowych informacji" – oznajmił.

Olivia Newton-John: Od lat walczy z rakiem

Olivia Newton-John urodziła się 26 września 1948 roku w angielskim Cambridge. Jej ojciec, Brinley Newton-John w czasie II wojny światowej był oficerem MI6 i łamał kody Enigmy. Z kolei matka - Irene Born była pisarką i fotografem, córką światowej sławy fizyka i matematyka Maksa Borna.

Kiedy Olivia miała pięć lat, rodzina wyemigrowała do Australii, ponieważ jej ojciec został dziekanem koledżu w Melbourne. Już jako mała dziewczynka Newton-John marzyła o karierze scenicznej. Od najmłodszych lat występowała w miejscowych kafejkach.

Olivia Newton-John zagrała uczennicę liceum, Sandy, mimo że miała 29 lat podczas kręcenia filmu. Film i ścieżka dźwiękowa stały się natychmiastowymi hitami, a Newton-John stała się drugą kobietą, która miała jednocześnie dwa single na liście Billboard Top 5: "Summer Nights" i "Hopeless Devoted To You".

Gwiazda miała udaną karierę wokalną przed występem w "Grease" – reprezentowała nawet Wielką Brytanię na Eurowizji w 1974 roku.

"Grease" był jej pierwszym przełomowym filmem w świecie kina. Potem pojawiła się w produkcjach z lat 80., takich jak "Xanadu" i "W swoim rodzaju", ale bardziej skupiła się na karierze muzycznej. Zagrała 175 koncertów w Las Vegas w latach 2014-2016.

Olivia Newton-John w ciągu ostatnich trzydziestu lat już dwukrotnie wygrała walkę z rakiem. Niestety, gwiazda obecnie znów zmaga się z nowotworem. Mowa o najbardziej zaawansowanym stadium raka piersi z przerzutami w okolicach kręgosłupa. I choć lekarze, stawiając diagnozę, mówią krótko: "wyrok śmierci", artystka wciąż nie traci nadziei.

"Podjęłam decyzję, że wydobrzeję. Muszę w to wierzyć. Moja córka jest najważniejsza w moim życiu i muszę wydobrzeć dla niej" - zapewniła.

W walce z chorobą pomaga jej medyczna marihuana. Gwiazda apeluje o ułatwienie dostępu do tego środka. Newton-John podkreśla, że zawsze poddaje się leczeniu sugerowanemu przez lekarzy, a medyczna marihuana jest tylko wsparciem, przynoszącym ulgę w najgorszych chwilach. Drugi mąż Olivii, John Easterling (są małżeństwem od 2008 roku), uprawia medyczną marihuanę na ich kalifornijskim ranczu.

Newton-John zapewnia, że jest szczęśliwa, że mieszka w stanie, w którym hodowla marihuany dla własnych medycznych celów jest legalna. 

"Nie, nie boję się raka, nie myślę o tym. To znaczy, skłamałabym, gdybym powiedziała, że w ogóle o tym nie myślę, bo tak nie jest, jestem tylko człowiekiem. Mój mąż jest zawsze przy mnie i wierzę, że wygram, taki jest mój cel" - przekonuje gwiazda.

Stockard Channing miała 33 lata gdy zagrała nastolatkę

Zaskakujące jest, że Stockard Channing miała 33 lata, kiedy grała 18-letnią Rizzo, cyniczną liderkę "Pink Ladies". 

Po roli charakterystycznej postaci, która zapada w pamięci na długo, Stockard Channing dopiero w 1993 roku odniosła większy sukces dzięki występie w filmie "Szósty stopień oddalenia". Zagrała postać Louisy Kittredge, za którą została nominowana do Oscara w kategorii "Najlepsza aktorka".

Channing nie udało się zabłysnąć w innych produkcjach. Ostatni raz widzowie mogli ją zobaczyć na ekranie w komedii dokumentalizowanej "Giń, 2021!".

Didi Conn powróciła po latach do roli Frenchy

Didi Conn urodziła się jako Edith Bernstein, 13 lipca 1951 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. Wystąpiła w "Grease" jako Frenchy, członkini "Pink Ladies". Gdy Sandy po raz pierwszy pojawia się w mieście, szybko się z nią zaprzyjaźnia.

W filmie kolorowa postać jest znana z umiejętności "francuskiego zaciągania" papierosa. 

Aktorka powróciła do roli Frenchy w drugiej części "Grease". Zagrała w ponad 40 filmach i serialach. Od kiedy u jej syna, Daniela zdiagnozowano autyzm w 2008 roku, została mianowana "krajowym rzecznikiem celebrytów" w organizacji Autism Speaks. 

W 2018 roku w wieku 67 lat była najstarszą uczestniczką brytyjskiego programu telewizyjnego "Taniec na lodzie".

Michael Tucci dorabiał jako... nauczyciel

Michael Tucci, urodzony 15 kwietnia 1946 roku to nie tylko aktor, ale także emerytowany nauczyciel liceum. W "Grease" zagrał Sonny'ego, członka gangu Danny'ego, który uważał, że szczególnie podoba się dojrzałym kobietom, lecz rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. 

W karierze postawił na występy w produkcjach telewizyjnych, na przykład "W pogoni za papierkiem" lub "It's Garry Shandling Show". 

Zobacz też:

Steven Spielberg reżyserem "Fantastycznej Czwórki"?

Marisol Nichols: Aktorka, która współpracuje z FBI

Emma Thompson: "Powodzenia, Leo Grande" ma pomóc kobietom

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grease | John Travolta | Olivia Newton-John | Stockard Channing | Didi Conn

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy