Reklama

Reklama

"Głupcy": Jest zwiastun nowego filmu Tomasza Wasilewskiego

Pojawił się pierwszy zwiastun nowego filmu Tomasza Wasilewskiego "Głupcy". Światowa premiera obrazu zaplanowana jest na festiwalu filmowym w Karlowych Warach. Na ekrany polskich kin "Głupcy" trafią 12 sierpnia.

Pojawił się pierwszy zwiastun nowego filmu Tomasza Wasilewskiego "Głupcy". Światowa premiera obrazu zaplanowana jest na festiwalu filmowym w Karlowych Warach. Na ekrany polskich kin "Głupcy" trafią 12 sierpnia.
Łukasz Simlat i Dorota Kolak w filmie "Głupcy" /Łukasz Bąk /materiały prasowe

Tomasz Wasilewski ("Zjednoczone stany miłości", "Płynące wieżowce") powraca z filmem zasługującym na miano najradykalniejszego w jego dorobku. Niekonwencjonalne małżeństwo (Marlena ma 62 lata, Tomasz jest o dwie dekady młodszy) wiedzie ustabilizowane życie w nadmorskiej miejscowości. Ich związek przeżywa wstrząs, gdy Marlena postanawia zaopiekować się chorym synem, ale już od początku staje się jasne, że zwyczajność tej relacji jest tylko pozorna. Wszak Marlena (Dorota Kolak) i Tomasz (Łukasz Simlat) funkcjonują w odkształconym, odrealnionym, momentami wręcz surrealnym świecie. Do ich domu położonego na wydmie niemal wdziera się woda - zresztą natura "atakuje" bohaterów ze wszystkich stron. W tej opowieści o biologiczności, więzach krwi, pierwotnych impulsach i ich czołowym zderzeniu z konstruktem zwanym rodziną; wybujałe rośliny przejmują władzę nad wnętrzami, wzburzone morze huczy, w pokoju przekrzykują się ludzie i ptaki.

Reklama

Oprócz Łukasza Simlata i Doroty Kolak na ekranie zobaczymy także: Katarzynę Herman, Martę Nieradkiewicz i Tomasza Tyndyka). Za zdjęcie odpowiedzialny jest rumuński operator Oleg Mutu (autor zdjęć do nagrodzonego Złotą Palmą filmu "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni"). 

"'Głupcy' będą się różnić od moich poprzednich filmów, ponieważ po raz pierwszy zamierzam w tak dużym stopniu eksplorować naturę" - Tomasz Wasilewski zapewniał w 2017 roku w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

"Co nie znaczy, że rezygnuję z surowego języka. Bohaterem 'Głupców' będzie człowiek, który musi zmierzyć się ze swoimi słabościami i pragnieniami" - zaznacza reżyser.

Tomasz Wasilewski: Laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale

Poprzedni film Wasilewskiego - "Zjednoczone stany miłości" zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Później przyszły kolejne zagraniczne nagrody, a także nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej - także za scenariusz.

Produkcję doceniono również na Festiwalu Filmowym w Gdyni, na którym Wasilewski odebrał statuetkę dla najlepszego reżysera, a ponadto wyróżniono Dorotę Kolak (najlepsza drugoplanowa rola kobieca), Łukasza Simlata (najlepsza drugoplanowa rola męska), Monikę Kaletę (najlepsze kostiumy) oraz Beatą Walentowską (najlepszy montaż).

Przed "Zjednoczonymi stanami miłości" Wasilewski wyreżyserował także dramaty: "W sypialni" (2012) i "Płynące wieżowce" (2013).

Czytaj więcej:

Rozmowa skandalistów na Instagramie. Ujawnią nieznane fakty?

Dziecięca pornografia? Najbardziej kontrowersyjne filmy Netfliksa!

Johnny Depp może zarobić... 300 milionów dolarów! Niespodziewana oferta!

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tomasz Wasilewski | Głupcy (2022)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy