Reklama

Reklama

Bożena Fedorczyk: Zapomniana dziecięca gwiazda

Bożena Fedorczyk zapisała się w historii jako jedna z najbardziej utalentowanych aktorek dziecięcych, a w latach 70. była prawdziwą gwiazdą ekranów. Dość szybko postanowiła jednak porzucić dalszą karierę. Dlaczego nie chciała zostać profesjonalną aktorką?

Bożena Fedorczyk została odkryta przez Janusza Nasfetera. Popularność zdobyła za sprawą roli Moniki w filmie "Motyle" z 1972 roku. Akcja produkcji rozgrywa się wśród 12-latków - opowiada o ich pierwszych miłościach i zazdrościach.

"Jestem zafascynowany światem dziecka. Jest to świat poetycki jak żaden inny" - powiedział w jednym z wywiadów reżyser Janusz Nasfeter, który w swoim obrazie stworzył emocjonalny i ponadczasowy portret dziecięcej psychiki. 

Gdy 12-letni Edek przyjeżdża na wakacje do ciotki Heli, mieszkającej nad jeziorem, poznaje tam grupę rówieśników, a wśród nich uroczą Monikę. Dzieci spacerują po lesie, chodzą na plażę, jednak znajomość kończy się, gdy Monika zostawia Edka dla Alka, który ma bogatych rodziców. Wtedy zakochana w Edku Honorka zdradza mu tajemnicę Moniki...

Reklama

Za rolę Moniki dziecięca aktorka otrzymała Nagrodę Domu Kultury Karadzicz w Belgradzie (MFF "FEST"), podbiła także serca widzów, prezentując się przed kamerą swobodnie i naturalnie. 

Bożena Fedorczyk już rok później wystąpiła w kolejnej produkcji Nasfetera, filmie psychologicznym - "Nie będę cię kochać"

Na swoim koncie ma także angaż w produkcji zagranicznej, Mowa tu o hiszpańsko-brazylijskim dramacie "La menor" (1976). Aby wystąpić w tym filmie musiała zdobyć zgodę na wyjazd, nie była jednak obecna premierze, a produkcję ze swoim udziałem zobaczyła dopiero wiele lat później. Jej rola była dubbingowana przez hiszpańską aktorkę, ponieważ Fedorczyk nie znała języka. Było to jej ostatnie ekranowe wcielenie. 

Co Bożena Fedorczyk robi dziś?

Dziecięca gwiazda dość szybko zdecydowała, że aktorstwo nie jest jej dla niej odpowiednią profesją, szczególnie zależało jej bowiem na posiadaniu szczęśliwej rodziny. Jej marzenie spełniło się - gwiazda wyszła za mąż i urodziła dwóch synów. 

Zapytana, czy żałuje rezygnacji z aktorstwa przyznaje, że gdyby dziś dane jej było podjąć tę decyzję ponownie, postąpiłaby dokładnie tak samo. 

Zobacz też:

Ten film wywołał w Polsce skandal. Teraz okazuje się, że to nie koniec

Erotyczne sceny i śmiałe sesje? Tak zaczynała polska gwiazda

Był u szczytu sławy, gdy zniknął. Kariera zniszczona przez seks

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bożena Fedorczyk | motyle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL