Reklama

"Boscy": Antonio Banderas i Penélope Cruz to duet idealny?

Antonio Banderas i Penélope Cruz to z pewnością najgorętszy ekranowy duet hiszpańskiego kina. Aktorów mogliśmy oglądać razem na ekranie m.in. w filmach "Przelotni kochankowie" czy "Ból i blask". Teraz powrócą w satyrycznym komediodramacie "Boscy". Znów zabłysną?

Penélope Cruz i Antonio Baneras grają główne role w hiszpańskiej produkcji "Boscy", błyskotliwej i ostrej jak brzytwa komedii o świecie filmu i wszystkich grzeszkach show-biznesu.

Tytuł znalazł się w Konkursie Głównym 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji i z miejsca przyciągnął uwagę dystrybutorów z całego świata.

Reklama

"Boscy": Fabuła i zwiastun

Ekscentryczny milioner postanawia stworzyć film, dzięki któremu zapisze się w historii. Aby tego dokonać, sięga po najlepszych z najlepszych. Na fotelu reżysera zasiada więc równie słynna co kontrowersyjna Lola Cuevas (Penélope Cruz), która do głównych ról w filmie angażuje prawdziwe legendy w swoim fachu. Jej wybór pada na hollywoodzkiego amanta Félixa Rivero (Antonio Baneras) oraz ikonę teatru Ivána Torresa (Oscar Martínez).

Problem w tym, że obaj panowie, choć w swoich kategoriach osiągnęli i zdobyli już wszystko, cierpią na przerost ego i delikatnie mówiąc, nieszczególnie za sobą przepadają. Żeby sprostać zaskakującym pomysłom Loli, aktorzy z najwyższej półki będą musieli znaleźć jednak wspólny język i zmierzyć się z dziedzictwem własnych karier. Pytanie tylko, kto z nich pozostanie na placu boju, kiedy po raz pierwszy wybrzmi słynne: "Kamera, akcja!"?

Autorami scenariusza i reżyseriami filmu są: Mariano Cohn, Gastón Duprat ("Honorowy obywatel", "Moje arcydzieło", "Sąsiad").

W rolach głównych występują: Penélope Cruz ("Vicky Cristina Barcelona", "Volver"), Antonio Banderas ("Ból i blask", "Desperado"), Oscar Martínez ("Honorowy obywatel", "Dzikie historie"), Irene Escolar ("Mroczna Argentyna", "Wilcza skóra") i Melina Matthews ("Megan Leavey", "Przywróceni").

Antonio Banderas: Kariera i życie prywatne

Jose Antonio Dominguez Banderas, bo tak brzmi jego pełne imię i nazwisko, urodził się 10 sierpnia 1960 r. w Maladze. Jego mama była nauczycielką, a tata policjantem, jednak on sam postanowił zostać... piłkarzem. I gdyby nie kontuzja nogi, dziś być może byłby legendą piłki nożnej.

Ostatecznie został jednak aktorem, co - sądząc po jego wielokrotnie nagradzanych rolach - było słusznym wyborem. W tym celu ukończył School of Dramatic Art w Madrycie.

Życie zawodowe Hiszpana z aktorskim talentem nie ogranicza się jedynie do odgrywania ról - jest też reżyserem, producentem filmowym oraz piosenkarzem. Dorabiał też jako model czy kelner.

Na początku lat 80. Banderas występował na deskach Teatru Narodowego w Madrycie. Pewnego dnia siedział z grupką przyjaciół-aktorów przed gmachem tegoż teatru.

"Przysiadł się do nas facet z czerwoną aktówką, był bardzo błyskotliwy i niezwykle zabawny. Nie wiedziałem wtedy, kto to jest. Kiedy odchodził, a miałem wtedy długie włosy, bródkę, wąsy, powiedział do mnie: 'Masz bardzo romantyczną twarz, powinieneś grać w filmach'. Odpowiedziałem na to "Pewnie, jasne'" - wspominał przed laty Banderas w jednym z wywiadów. Almodovar wypatrzył go wcześniej w jednym ze spektakli.

Wkrótce reżyser ponownie pojawił się w teatrze, tym razem, by wręczyć aktorowi scenariusz filmu "Labirynt namiętności" i zaproponować mu rolę. W latach 80. Banderas wystąpił jeszcze w czterech filmach Pedra: dreszczowcu "Matador" (1986), melodramacie "Prawo pożądania" (1987), komediodramacie "Kobiety na skraju załamania nerwowego" (1988) oraz dramacie kryminalnym "Zwiąż mnie" (1990).

Widzowie znają go z ról w filmach: "Evita" (1996), "Desperado" (1995) czy "Maska Zorro" (1998). Z kolei w serialu National Geographic - "Geniusz: Picasso" (2017) wcielił się w tytułowego malarza.

Banderas jest też aktorem dubbingowym. Swojego głosu użyczył Kotu w Butach w filmach "Shrek 2" (2004), "Shrek Trzeci" (2007) i "Shrek Forever" (2010) oraz produkcji "Kot w butach" (2011).

Aktor ma na swoim koncie wiele nagród, m.in. Złotą Palmę dla najlepszego aktora za najnowszy film Almodovara - "Ból i blask" (2019). Banderas przystąpił do pracy nad rolą po tym, jak niewiele wcześniej przeszedł zawał serca. Przyznał, że po tym incydencie zdrowotnym, oddał się refleksji i na nowo wymyślił siebie jako aktora, "nabrał świeżości". Bardziej też dba o formę fizyczną - rzucił palenie i częściej uprawia sport.

Za występ w tym filmie Banderas otrzymał też pierwszą w karierze nominację do Oscara.

"Nominacja sama w sobie jest cudowna, ale też związane z nią okoliczności są piękne. Otrzymuję ją wraz z moim serdecznym filmowym przyjacielem. To swoiste podsumowanie naszej czterdziestoletniej przyjaźni i współpracy. Zamykamy ten krąg tak wieloma wyróżnieniami i nagrodami. To niemal sen" - Banderas wyznawał w rozmowie z "Hollywood Reporter". Gwiazdor zaznaczył przy tym, że nominacja do Oscara dla filmu "Ból i blask" jest dla niego szczególnie ważna, postrzega ją bowiem jako "wyraz uznania" dla całej hiszpańskiej społeczności.

"Wiele lat temu przybywało tu mnóstwo ludzi z krajów znajdujących się w trudnej sytuacji politycznej, ekonomicznej, społecznej. Przybyli tutaj, bardzo ciężko pracowali, ich dzieci studiowały na uniwersytetach. Są one dziś architektami, lekarzami, prawnikami, politykami, reżyserami lub aktorami. Hollywood musiało to przemyśleć. Pracuję tutaj od prawie 23 lat i nigdy nie byłem nominowany za występ w anglojęzycznym filmie, dopiero teraz, za rolę w hiszpańskiej produkcji. Jest to dla mnie niezwykle ważne, ponieważ to swego rodzaju wyraz uznania dla mojej społeczności" - wyjaśnił Banderas.

W 1987 roku Banderas poślubił Anę Lezę, jednak po 9 latach para się rozstała. Jeszcze w tym samym roku, w którym Banderas się rozwiódł, ożenił się z aktorką Melanie Griffith, z którą ma córkę Stellę del Carmen, urodzoną również w 1996 r. Jest ojczymem m.in. Dakoty Johnson - znanej głównie z filmu Pięćdziesiąt twarzy Greya". Jednak i to małżeństwo nie przetrwało próby czasu - w 2015 r. aktorska para oficjalnie się rozstała.

Obecną partnerką hiszpańskiego gwiazdora jest młodsza od 21 lat Nicole Kimpel. Holenderka nie jest związana z show-biznesem, zajmuje się doradztwem inwestycyjnym.

Zobacz też:

Antonio Banderas dołączył do obsady filmu "Indiana Jones 5"

Antonio Banderas po dziesięciu latach znów będzie Kotem w butach

Penélope Cruz: Szansa na drugiego Oscara

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Antonio Banderas | Penélope Cruz | Boscy (film)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy