Bohaterowie i superbohaterowie
Polska imigrantka w USA, superbohater w masce, zdradzana kobieta, rzeźbiarka z problemami i... małpka - oto bohaterowie ponad połowy z aż 9 filmów, które zadebiutują na ekranach polskich kin w piątek, 25 kwietnia.
"Imigrantka" (recenzja / galeria) to nowy film Jamesa Graya, w którym w tytułową rolę wciela się laureatka Oscara Marion Cotillard. Jest rok 1921. Dwie młode Polki, siostry - Ewa i Magda wyruszają do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Zanim jednak spełni się ich amerykański sen muszą przejść selekcję na Ellis Island. Chora na gruźlicę Magda zostaje zatrzymana i poddana kwarantannie, a zdana tylko na siebie Ewa rozpoczyna zdobywanie Ameryki na własną rękę. Niestety szybko przekonuje się, że młoda Polka bez znajomości i referencji na Manhattanie nie może liczyć na zbyt wiele. Trafia na ulicę, gdzie jej przewodnikiem i opiekunem zostaje Bruno (Joaquin Phoenix), który wciąga ją w nowojorski półświatek brudnych interesów i prostytucji. Ewa przypadkowo poznaje również kuzyna Brunona - Orlando (Jeremy Renner), który swoimi obietnicami na nowo rozbudzi w dziewczynie marzenia i nadzieje.
"Niesamowity Spider-Man 2" (recenzja / galeria) to sequel produkcji, która dwa lata temu zarobiła aż 750 mln dolarów. Za kamerą ponownie stanął Marc Webb. Wspaniale jest być Spider-Manem. Dla Petera Parkera (Andrew Garfield) nie ma niczego lepszego od kołysania się między wieżowcami, bycia bohaterem i spędzania czasu z Gwen (Emma Stone). Jednak za bycie Spider-Manem trzeba zapłacić wysoką cenę: tylko on jest bowiem w stanie ochronić nowojorczyków przed złoczyńcami zagrażającymi miastu. Wraz z pojawieniem się Electro (Jamie Foxx), Peter musi stawić czoła przeciwnikowi dużo potężniejszemu niż on sam. Kiedy do miasta powraca jego stary przyjaciel, Harry Osborn (Dane DeHaan), Parker w końcu zdaje sobie sprawę, że wszyscy jego wrogowie mają ze sobą coś wspólnego: Oscorp...
Akcja francuskiego filmu "Camille Claudel, 1915" (recenzja) rozpoczyna się w tytułowym, 1915 roku. Wysłana przez rodzinę do ośrodka dla obłąkanych na południu Francji, rzeźbiarka Camille Claudel (Juliette Binoche) czeka na odwiedziny swojego brata, Paula. Opuszczona przez najbliższych, dręczona obsesjami, miota się między paranoją a apatią. Bruno Dumont pokazuje, jak wokół bohaterki wznoszą się kolejne mury. Otaczają ją zimne ściany szpitala i pozbawieni władzy nad swoim życiem pensjonariusze. Jej zmysły wykrzywia nadwrażliwość, sprzeciw wobec losu, skazującego odmienne jednostki na zamknięcie. Smutkiem przejmuje obojętność ukochanego brata Camille, poety, zachwyconego dobrocią i mądrością Boga, a nie potrafiącego dostrzec cierpienia siostry. Claudel spędziła w ośrodku następne 30 lat życia, definitywnie zrywając ze sztuką.
Z kolei niemiecki "Medicus" (recenzja / galeria) rozgrywa się w Anglii w XI wieku. Rob Cole (Tom Payne) jako dziecko po śmierci rodziców przygarnięty został przez wędrownego balwierza (Stellan Skarsgard). Pod jego okiem uczył się reguł rządzących światem, a także opanował podstawy medycznej wiedzy. Życie chłopca odmienia spotkanie z wędrownym lekarzem, który, dostrzegając młodzieńczy talent i zapał, zaszczepia w nim marzenie o medycznych studiach pod kierunkiem sławnego na cały świat lekarza perskich królów Ibn Siny (Ben Kingsley). Podejmując decyzję o wyprawie do arabskiego Isfahanu, Cole nie zdaje sobie sprawy z czekających go przygód i niebezpieczeństw.
Komedia "Inna kobieta" (recenzja / galeria) Nicka Cassavetesa opowiada historię niekonwencjonalnej przyjaźni. Carly Whitten (Cameron Diaz) to nowojorska prawniczka, która ma ścisłe zasady, dotyczące związków. Gdy poznaje Marka Kinga (Nikolaj Coster-Waldau), szybko się w nim zakochuje. Pewnego dnia postanawia zrobić mu niespodziankę i jedzie do jego domu w Connecticut. Drzwi otwiera... żona Marka, Kate (Leslie Mann). Jest zszokowana tym, że mąż ją zdradza, a Carly jest wściekła, że dała się oszukać. O dziwo, między kobietami wywiązuje się przyjaźń i postanawiają zemścić się na Marku. Pomaga im Amber (Kate Upton) - kolejna kochanka mężczyzny. Wspólne opracowywanie planu działania zbliża kobiety do siebie.
"Brick Mansions. Najlepszy z najlepszych" (galeria) to ostatni film z kompletną rolą Paula Walkera - został zresztą dedykowany pamięci tego tragicznie zmarłego aktora. Niedaleka przyszłość. Tajny agent policji Damien (Walker) ma zaledwie 24 godziny, by odszukać skradziony pocisk z głowicą nuklearną i powstrzymać katastrofę. Wszelkie tropy wiodą do bezwzględnego handlarza narkotyków, rezydującego w odciętym od świata getcie, zwanym Brick Mansions. W niebezpiecznej misji, na terenie niepodzielnie rządzonym przez gangi, Damien zyskuje nieoczekiwanego sprzymierzeńca - twardziela o imieniu Lino (David Belle), mistrza walk ulicznych i parkouru, który zna getto jak własną kieszeń i ma prywatne porachunki z bossem przestępczego podziemia.
Laureat Nagrody Głównej Międzynarodowego Tygodnia Krytyki na zeszłorocznym festiwalu w Cannes "Salvo. Ocalony" to debiut fabularny dwóch włoskich scenarzystów i reżyserów: Fabio Grassadonii i Antonio Piazzy. Samotny, pozbawiony uczuć, bezwzględny trzydziestolatek Salvo (Saleh Bakri) należy do sycylijskiej mafii. W akcie zemsty zakrada się do domu innego mafiosa, który zorganizował na niego nieudany zamach. Przez przypadek spotyka tam jego siostrę Ritę (Sara Serraiocco) - piękną, niewidomą dziewczynę, która mimowolnie jest świadkiem, jak Salvo zabija jej brata. Gdy ten, z niewiadomych dla siebie przyczyn, decyduje się ją porwać, w ich życiu zaczyna dziać się coś wyjątkowego. W Salvo nieoczekiwanie rodzi się miłość, którą Rita podświadomie odczuwa, ale nie potrafi zrozumieć i zaakceptować.
Jan Ole Gerster w swoim fabularnym debiucie "Oh Boy" przedstawia autoironiczny portret Nika (Tom Schilling), wyrzuconego z uniwersytetu dwudziestokilkulatka, żyjącego chwilą, bezsennie włóczącego się ulicami Berlina i zachwycającego ludzi, których spotyka na swojej drodze. Wszystko zmienia się dopiero, gdy Niko niespodziewanie zostaje zmuszony do konfrontacji z konsekwencjami swojej bierności. Jego dziewczyna decyduje się zakończyć ich związek, ojciec odcina mu pieniądze na życie, a psycholog określa go mianem mężczyzny "niezrównoważonego emocjonalnie". To tylko lekarska diagnoza czy wielka metafora?
Ostatnią z piątkowych premier jest dokumentalna "Amazonia. Przygody małpki Sai". Tytułowa bohaterka to wychowana w mieście małpka kapucynka, która w wyniku przypadku trafia w samo serce amazońskiej dżungli. Nieprzygotowana do życia wśród dzikiej natury i zdana wyłącznie na siebie zmierzy się z wyzwaniami, które przygotowała dla niej przyroda: będzie musiała nauczyć się żyć wśród innych zwierząt, zdobywać pożywienie, unikać niebezpieczeństw. Sai odkryje bogaty świat, o którym nie miała pojęcia, a gdy z czasem znajdzie przyjaciół pośród innych małpek, ten odsłoni swą przyjazną stronę.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!