Reklama

Reklama

"Biegacz, dziwka, Arab, mąż": Nowy film Alaina Guiraudie w polskich kinach

12 sierpnia na ekrany polskich kin trafi nowy film Alaina Guiraudie - "Biegacz, dziwka, Arab, mąż". To satyryczny, zabawny, ale i niepokojąco prawdziwy portret współczesnej Francji.

12 sierpnia na ekrany polskich kin trafi nowy film Alaina Guiraudie - "Biegacz, dziwka, Arab, mąż". To satyryczny, zabawny, ale i niepokojąco prawdziwy portret współczesnej Francji.
"Biegacz, dziwka, Arab, mąż" trafi na ekrany polskich kin 12 sierpnia /Aurora Films /materiały prasowe

Trzydziestopięcioletni Médéric zakochuje się bez pamięci w starszej prostytutce imieniem Isadora. Na drodze tego uczucia staje nie tylko zazdrosny mąż kobiety, ale i atak terrorystyczny, jaki zaburza spokój w sennym francuskim Clermond-Ferrand.

Miasto pogrąża się w panice, poszukiwania sprawców trwają, a za potencjalnego napastnika uchodzi każdy o nieco bardziej śniadej karnacji. Wśród podejrzanych jest także Sélim, bezdomny młody mężczyzna o arabskich korzeniach. Médéric udziela mu schronienia przed zimowym chłodem i pozwala ogrzać się na klatce schodowej kamienicy, w której mieszka. Nie spotyka się to z dobrym przyjęciem ze strony nieufnych sąsiadów. Ryzyko poważnego konfliktu, miłosne szaleństwo i coraz większa sympatia dla Sélima sprawiają, że uporządkowane życie Médérica zmienia się bezpowrotnie.  

Reklama

Ksenofobia i zbiorowa paranoja? Tak wygląda współczesna Francja!

Nowy film reżysera głośnego "Nieznajomego nad jeziorem" to pełen ironii, zabawny, ale i nieco złośliwy portret dzisiejszej Francji oraz jej mieszkańców. Alain Guiraudie, tworząc prawdziwą galerię ekstrawaganckich postaci, opowiada o zaskakującym uczuciu, ksenofobii i sukcesywnie podsycanej kolektywnej paranoi.

"Od gryzącej satyry aż do farsy. Guiraudie wypełnia ten film społecznymi obserwacjami pełnymi absurdalnych zdarzeń" - pisał Pat Brown na łamach "Slant Magazine". "Prowokacyjne kino, z którego wyłania się humanizm" - oceniał z kolei David Katz (The Film Stage).

Alain Guiraudie urodził się w 1964 roku w Villefranche-de-Rouergue. Francuski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy. Uwagę na siebie zwrócił krótkim metrażem "Ce vieux rêve qui braves" z 2001 roku, który nominowany był do Cezara i Europejskiej Nagrody Filmowej. Największym sukcesem w dotychczasowej karierze jest "Nieznajomy nad jeziorem", który przyniósł mu nagrodę za reżyserię w canneńskim konkursie Un Certain Regard, Palmę Queen oraz trzy nominacje do Cezarów. W 2014 roku wydał swoją debiutancką powieść “Rabalaire".

Zobacz też:

Sandra Bullock przerywa karierę aktorską. Jest "wypalona i zmęczona"

Lea Seydoux dołączy do obsady drugiej części "Diuny"?

Gwiazdor już z wyrokiem! Molestował seksualnie 16-latkę

Jennifer Aniston i Brad Pitt znowu razem? Widziano ich w Paryżu

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL