Reklama

Reklama

Anna Grzeszczak-Hutek nie żyje. Była gwiazdą filmów "Barwy ochronne", "Dom zły", "Ida" czy "Wołyń"

Aktorka Anna Grzeszczak-Hutek zmarła w 16 czerwca w Łodzi w wieku 74 lat. O jej śmierci poinformował mąż artystki, reżyser Jerzy Hutek. Występowała w takich filmach jak: "Barwy ochronne", "Dom zły", "Róża", "Ida", "Wołyń", "Powidoki" i "Legiony". Byłą też gwiazdą łódzkich teatrów.

Anna Grzeszczak-Hutek nie żyje. Żegnają ją przyjaciele

Koleżanki i koledzy zmarłej wspominają zmarłą, jako utalentowaną artystkę, ale przede wszystkim - co podkreślają - wspaniałego człowieka. "

Odeszła bardzo dobra aktorka, ale przede wszystkim osoba wielkiej zacności, lubiana, urocza kobieta z ogromnym poczuciem humoru" - podkreślił PAP aktor i wieloletni prezes łódzkiego oddziału ZASP Maciej Małek.

"Nasze losy artystyczne, zwłaszcza kobiet, bywają krótkie, ale Hania, choć odeszła z teatru, była przecież czynna zawodowo. Zapamiętam ją przede wszystkim, jako wspaniałego człowieka" - wspominała koleżankę ze sceny aktorka Bogusława Pawelec-Małek.

Reklama

"Będzie nam Jej brakowało. Dziękujemy Ci Aniu, za piękne role, za cudowne pieśni i poetyckie uniesienia.... Non Omnis Moriar!" - napisał Mariusz Pilawski, dyrektor Teatru Małego.

Anna Grzeszczak-Hutek: Kariera i najważniejsze role

Anna Grzeszczak-Hutek urodziła się 17 lipca 1948 roku w Łodzi w rodzinie o tradycjach prawniczych i sama też studiowała prawo na Uniwersytecie Łódzkim. W 1976 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Telewizyjną, Filmową i Teatralną w Łodzi. W tym samym roku wystąpiła w "Barwach ochronnych" w reż. Krzysztofa Zanussiego.

Aktorka występowała na łódzkich scenach m.in jako Młoda w "Klątwie" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Ziemi Łódzkiej; Wanda w "Legendzie" Wyspiańskiego i wdowa Begbick w "Człowiek jak człowiek" Bertolda Brechta w Teatrze Nowym w Łodzi, Pani Jourdain w "Mieszczanienie szlachcicem" Moliere’a, a także Matka w "Klątwie" Wyspiańskiego w Teatrze Jaracza w Łodzi.

Grała też wielu filmach, m.in: "Barwy ochronne", "Psy", "Edi", "Dom zły", "Róża", "Ida", "Sąsiady", "Wołyń", "Powidoki" i "Legiony".

Autor: Hubert Bekrycht

Zobacz też:

Jean-Louis Trintignant nie żyje. Miał 91 lat 

"Blonde": Ana de Armas jako Marilyn Monroe w zwiastunie filmu Netfliksa

"Top Gun Maverick" największym kasowym sukcesem w karierze Toma Cruise'a

PAP
Dowiedz się więcej na temat: anna grzeszczak-hutek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL