Reklama

Albert Pyun nie żyje. Reżyser klasyków VHS miał 69 lat

Nie żyje Albert Pyun, reżyser kultowych obrazów "Miecz i czarnoksiężnik", "Cyborg" i "Radioaktywne sny". Artysta zmarł w w sobotę w Las Vegas wieku 69 lat.

Nie żyje Albert Pyun, reżyser kultowych obrazów "Miecz i czarnoksiężnik", "Cyborg" i "Radioaktywne sny". Artysta zmarł w w sobotę w Las Vegas wieku 69 lat.
Albert Pyun /@Cynthia Curnan /Facebook

Kilka lat temu u Pyuna zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Reżyser cierpiał również na demencję.

Przez ostatnie miesiące żona reżysera Cynthia Curnan informowała jego fanów o stanie zdrowia Pyuna. Niedawno poprosiła internautów, by podzielili się z reżyserem osobistymi wspomnieniami związanymi z kontaktem z jego twórczością. 

Kobieta potwierdziła informację o śmierci Pyuna na Facebooku. "Siedziałam z nim aż do ostatniego tchnienia, które brzmiało, jakby uwalniał cały ciężar tego świata" - napisała Curnan.

Albert Pyun: Klasyk kina VHS

W trakcie trwającej ponad cztery dekady kariery Pyun, który specjalizował się w niskobudżetowych produkcjach nierzadko przeznaczony wyłącznie na rynek video, współpracował z wieloma gwiazdorami, jak: Jean-Claude Van Damme, Christopher Lambert czy Burt Reynolds. W jego produkcjach pojawili się również m.in. Snoop Dogg, Charlie Sheen, Ice-T,  Kris Kristofferson, James Coburn, Rutger Hauer i Dennis Hopper.

Reklama

Urodzony na Hawajach Pyun został dostrzeżony przez wybitnego japońskiego aktora Toshiro Mifune, któremu spodobał się jeden z krótkometrażowych filmów reżysera i zaprosił go na plan "Dersu Uzały" w reżyserii Akiry Kurosawy. Kiedy Mifune ostatecznie zrezygnował z projektu, Pyun podążył za nim, by pracować przy produkcji telewizyjnego serialu gwiazdora. 

Pierwszym sukcesem Pyuna okazało się zrealizowane w 1982 roku epickie widowisko "Miecz i czarnoksiężnik". Kosztujący 4 miliony dolarów film okazał się frekwencyjnym sukcesem, zarabiając aż 40 milionów dolarów.

Szybko zyskał reputację sprawnego realizatora, który świetnie radzi sobie z ograniczeniami niskobudżetowych produkcji. W latach 90. podpisał się aż pod ponad 20 filmami kinowymi i telewizyjnymi serialami - do najważniejszych produkcji tego okresu zalicza się czteroczęściowy serial "Nemesis" oraz "Kapitan America" - pierwsza ekranizacja kultowego komiksu Marvela. Pyun byłtakże autorem klasyków ery VHS -  "Cyborga", "Radioaktywnych snów" i "Kickboxera 2: Godziny zemsty"

W XXI wieku Pyun skoncentrował się na realizacji finansowanych przez samego siebie produkcji, realizując m.in. "Road to Hell", "Bulletface" oraz "Invasion".

Czytaj więcej:

Kevin Spacey: Kolejna osoba oskarżyła aktora o przestępstwa seksualne

Anne Heche: Rodzina zmarłej aktorki pozwana do sądu przez ofiarę wypadku

Hanna Englert studiowała w USA. Dlaczego wróciła do Polski

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy