Reklama

Michał Sumiński: Legenda telewizji, autor kultowego "Zwierzyńca"

Michał Sumiński był polskim podróżnikiem, zoologiem, kapitanem żeglugi wielkiej, dziennikarzem oraz autorem kultowego w latach 70. i 80. XX wieku programu telewizyjnego dla dzieci i młodzieży "Zwierzyniec". W Wigilię, 24 grudnia, mija 10 lat od jego śmierci.

Michał Sumiński był polskim podróżnikiem, zoologiem, kapitanem żeglugi wielkiej, dziennikarzem oraz autorem kultowego w latach 70. i 80. XX wieku programu telewizyjnego dla dzieci i młodzieży "Zwierzyniec". W Wigilię, 24 grudnia, mija 10 lat od jego śmierci.
Michał Sumiński był twórcą kultowego "Zwierzyńca" /Bogdan Hrywniak /East News

Program "Zwierzyniec" był w latach 70. i 80. XX wieku wielkim przebojem Telewizji Polskiej. W każde poniedziałkowe popołudnie dzieci siadały przed telewizorami i czekały aż pojawi się Michał Sumiński. Nikt inny nie potrafił tak porywająco opowiadać o zwyczajach zwierząt.

Michał Sumiński: Skąd pomysł na "Zwierzyniec"?

Michał Sumiński był podróżnikiem, zoologiem, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, dziennikarzem, autorem książek o tematyce żeglarskiej oraz twórcą popularnego w latach 70. i 80. XX wieku programu telewizyjnego dla młodzieży "Zwierzyniec".

Przygoda z telewizją zaczęła się dla niego przypadkiem. Michał Sumiński został zaproszony do programu "Ekran z bratkiem", gdzie opowiedział o spotkaniu z lisem. Zrobił to w tak porywający sposób, że do redakcji napisało mnóstwo dzieci. "Niech ten pan z wąsami coś jeszcze opowie" - prosiły w listach.

Reklama

Pierwszy odcinek programu "Zwierzyniec" wyemitowano w 1968 roku. Pomysłodawczynią i autorką scenariuszy była Jadwiga Olszańska, autorką opowieści o zwierzętach Maria Sołtyńska, a znaną wszystkim czołówkę programu: "I kudłate, i łaciate, pręgowane i skrzydlate, te, co skaczą i fruwają, na nasz program zapraszają..." napisała Maria Terlikowska.

"'Zwierzyniec' miał misję. Zachęcał do troski o faunę i florę. Dzieci liczyły bociany, ocieplały psom budy, a w ramach akcji 'Gospoda pod szarym wróblem' uczyły się robić karmniki" - wspominał po latach Sumiński. Te najbardziej zaangażowane należały do zwierzyńcowego towarzystwa SOWA, czyli Stowarzyszenia O Większych Ambicjach. Redaktorzy programu wysyłali najbardziej aktywnym dzieciom legitymacje, w których naklejały one znaczki za działania ekologiczne. W nagrodę dostawały od redakcji znaczki z rysunkiem ptaszka i napisem "Przyjaciel przyrody".

Największą popularnością cieszyły się wycieczki terenowe, na które zapraszał Michał Sumiński. Program emitowany był nieprzerwanie do 1988 roku.

Kim był Michał Sumiński?

Michał Sumiński urodził się 13 grudnia 1915 roku w Warszawie. Mieszkał z rodzicami w gmachu Uniwersytetu Warszawskiego. Tu miał służbowe mieszkanie jego ojciec, Stanisław Sumiński, doktor zoologii, światowej sławy specjalista od ważek. Wcześnie osierocony przez matkę, Sumiński dorastał pod opieką babci i ciotki w rodzinnym majątku Leśniewo koło Ciechanowa. Jako nastolatek wrócił do Warszawy. Tu skończył zoologię, jego pasją było też żeglarstwo.

W czasie drugiej wojny światowej działał w ruchu oporu. Po aresztowaniu trafił na Pawiak, a potem do obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen-Gusen. Po wojnie znalazł się na Pomorzu - został inspektorem wyszkolenia morskiego oraz kapitanem "Generała Zaruskiego" - jachtu Ligi Morskiej. Pisał książki o tematyce żeglarskiej.

Od 1958 pracował w Polskim Radiu (za kierowanie redakcją programu zagranicznego "Dla tych, co na morzu" został laureatem Złotego Mikrofonu). Potem trafił do Telewizji Polskiej, gdzie był kierownikiem redakcji reportaży Redakcji Naczelnej Audycji dla Polaków za Granicą. Jago kariera i wielka popularność zaczęła się, kiedy został prowadzącym "Zwierzyniec".

Sumiński zagrał też w kilku filmach, m.in. "Dziewczyna i chłopak" (1977), gdzie wcielił się w postać wuja tytułowych bohaterów, Tomka i Tosi oraz w głośnej produkcji Piotra Szulkina "Ga, ga. Chwała bohaterom" (1985) - tu zagrał dziennikarza telewizyjnego.

Kiedy po 20 latach program "Zwierzyniec" zdjęto z anteny, Michał Sumiński usunął się z życia publicznego, najchętniej wypoczywał w lesie. Za swoje zasługi otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Order Uśmiechu. Zmarł 24 grudnia 2011 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zobacz również:

Filmowe hity Polsatu na święta! Co obejrzeć w TV?

"Rolnik szuka żony": Adam wyjawia prawdę na temat Kamili

Netflix: Styczniowe nowości. Co obejrzeć?

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.




INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy