Reklama

Reklama

Konkurs Chopinowski 2021: Kto wygrał? Znamy laureatów! [wyniki, finał]

Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady wygrał XVIII Konkurs Chopinowski. Wyniki zostały ogłoszone dopiero o 2:00 w nocy. Gala przyznania nagród odbędzie się 21 października, a koncerty laureatów usłyszymy w dniach 21-23 października. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 40 tysięcy euro. W TVP Kultura odbędzie się transmisja na żywo koncertów laureatów.

Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady wygrał XVIII Konkurs Chopinowski. Wyniki zostały ogłoszone dopiero o 2:00 w nocy. Gala przyznania nagród odbędzie się 21 października, a koncerty laureatów usłyszymy w dniach 21-23 października. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 40 tysięcy euro. W TVP Kultura odbędzie się transmisja na żywo koncertów laureatów.
Bruce (Xiaoyu) Liu - zwycięzca XVIII Konkursu Chopinowskiego 2021 / Leszek Szymański /PAP

Konkurs Chopinowski 2021: Znamy wyniki! Kto wygrał?

Werdykt ogłosił Artur Szklener, dyrektor XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina:

VI nagroda - Pan J J Jun Li Bui, Kanada
V nagroda - Pani Leonora Armellini, Włochy
IV nagroda - ex aequo - Pan Jakub Kuszlik, Polska (+ nagroda za najlepsze wykonanie mazurków) i Pani Aimi Kobayashi, Japonia
III Nagroda - Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
II Nagroda - ex aequo - Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia (+ nagroda za najlepsze wykonanie sonaty) i Pan Kyohei Sorita, Japonia
I Nagroda - Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada

Reklama

"To wspaniałe uczucie grać Chopina tutaj. To dla mnie wielkie przeżycie. Nie mam słów. To wielka radość" - powiedział tuż po usłyszeniu werdyktu Bruce Liu z Kanady.

Bruce (Xiaoyu) Liu jest Kanadyjczykiem, urodził się w 1997 roku w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona - laureata X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1980 roku. Na swoim koncie ma już wiele nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Zaskakujące w werdykcie było całkowite pominięcie - faworyzowanych przez komentatorów - Evy Gevorgyan, 17-letniej przedstawicielki Rosji i Armenii oraz pochodzącego z Chin, 17-letniego Hao Rao.

Konkurs Chopinowski należy do najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. W tym roku o zwycięstwo w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina walczyło 87 uczestników z 16 krajów, w tym 16 Polaków. Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego 2021 odbyła się 2 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się 3 października i zakończyły się 20 października.

Konkurs odbywa się co pięć lat, z powodu pandemii został przesunięty z 2020 na 2021 rok. Następny Konkurs Chopinowski odbędzie się za cztery lata, w 2025 roku.

Konkurs Chopinowski 2021: Kto był w finale?

Do finału XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 12 uczestników reprezentujących 10 krajów. Było wśród nich dwóch Polaków.

Jak wybiera się laureata? Każdy z jurorów przyznaje miejsce od 1 do 12 całej dwunastce finalistów. Potem oblicza się z tego średnią i okazuje się, kto był najlepszy i finale i najlepiej wykonał koncert Fryderyka Chopina.

Finaliści Konkursu Chopinowskiego 2021:
1. Pani Leonora Armellini, Włochy
2. Pan J J Jun Li Bui, Kanada
3. Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
4. Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
5. Pani Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia
6. Pani Aimi Kobayashi, Japonia
7. Pan Jakub Kuszlik, Polska
8. Pan Hyuk Lee, Korea Południowa
9. Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
10. Pan Kamil Pacholec, Polska
11. Pan Hao Rao, Chiny
12. Pan Kyohei Sorita, Japonia

Uczestnicy zagrali jeden z koncertów Fryderyka Chopina: e-moll op. 11 lub f-moll op. 21. Dziewięciu finalistów wybrało koncert f-moll, a tylko trzech f-moll. Pianistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą dyrygenta Andrzeja Boreyko - dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej.

Konkurs Chopinowski w TVP Kultura

W TVP Kultura codziennie można było śledzić Studio Konkursowe, które rozpoczynało i kończyło transmisje koncertów i sesji przesłuchań konkursowych. Gospodarzami studia byli Agata Kwiecińska i Adam Rozlach. Towarzyszyli im wybitni muzycy i znawcy twórczości Fryderyka Chopina oraz samego konkursu.

Wszystkie przesłuchania transmitowane były także w aplikacji Chopin Competition, na stronie Chopin2020.pl oraz na kanale Chopin Institute na YouTube. Całość Konkursu transmitował też Program Drugi Polskiego Radia.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina rozpoczął się 2 października i zakończy się 23 października koncertem finałowym.

Konkurs Chopinowski 2021: Nagrody

W XVIII Konkursie Chopinowskim uczestnicy wygrywają wyłącznie nagrody pieniężne. W poprzednich latach nagrodami były również m.in. instrumenty, dzieła sztuki czy prestiżowe oferty koncertowe.

Za wykonane utwory w III etapie konkursu można wygrać nagrody specjalne: 10 tys. euro za najlepsze wykonanie sonaty (fundatorem jest Kristian Zimmerman) oraz 5 tys. euro za najlepsze wykonanie mazurków (nagroda Polskiego Radia).

Sześciorgu najwyżej ocenionym uczestnikom finału oprócz tytułu laureata XVIII Konkursu Chopinowskiego zostaną przyznane nagrody główne.

Zwycięzca otrzyma 40 tys. euro od Prezydenta RP. Dostanie również 500 tys. jenów (ok. 17 tys. złotych) od Prezydenta Miasta Hamamatsu. Do tego Filharmonia Narodowa przyznaje nagrodę 5 tys. euro za najlepsze wykonanie koncertu. Za drugie miejsce pianista otrzyma 30 tys. euro, a za trzecie miejsce - 20 tys. euro. Laureaci czwartego, piątego i szóstego miejsca otrzymają odpowiednio nagrody: 15 tys. euro, 10 tys. euro i 7 tys. euro. Pozostałym finalistom zostaną przyznane wyróżnienia po 4 tys. euro.

Gala przyznania nagród odbędzie się 21 października. Koncerty laureatów odbędą się w dniach 21-23 października. Wszystkie na żywo pokaże TVP Kultura.

Konkurs Chopinowski: Laureaci w poprzednich latach

Laureatem poprzedniego XVII Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku był koreański pianista Cho Seong-jin. W 2010 roku konkurs wygrała rosyjska pianistka Julianna Andriejewna.

Ostatnim Polakiem, który wygrał Konkurs Chopinowski był Rafał Blechacz, który został laureatem w 2005 roku.

W 2010 roku laureatem XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie był chiński pianista Li Yundi.

Co ciekawe, w roku 1995 i 1990 głównej nagrody nie przyznano.

Zobacz również:

Mata w ogniu krytyki. Paulina Młynarska porównuje fast foody do narkotyków

"Squid Game" w Polsce?! Turniej odbędzie się w przyszłym roku

Mateusz Damięcki nie tylko o filmie "Furioza": Wyszedłem z szuflady [wywiad]

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: konkurs chopinowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL