Wielka Brytania, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Dania (207)
Premiery
Kino 25 grudnia 2009
Dystrybucja
Kino - Kino Świat
Czas trwania
139 min
Wersje
2D
3,2
Oceń
Głosy
60
O filmie
Imponujący rozmach tej produkcji jest widoczny zarówno w genialnych scenach walki, egzotycznych plenerach, jak również w bogatej scenografii dającej realne i soczyste tło fabule. W rolach głównych wystąpili aktorzy znani światowej widowni z najbardziej kasowych filmów ostatnich lat, takich jak: "Mamma Mia!", "Piraci z Karaibów" czy "Zakochany Szekspir". Film łączy materiał historyczny z elementami fikcji, zawiera także odniesienia do rzeczywistych postaci i wydarzeń.
Urodzony w 1150 roku młody szwedzki szlachcic Arn Magusson od najmłodszych lat kształci się w zakonie templariuszy, by stać się godnym miana rycerza. Wskutek niecnej intrygi zostaje oskarżony o grzech nieczystości i musi odbyć pokutę. Wyrusza wraz z innymi templariuszami do Ziemi Świętej, gdzie toczy się krwawa wojna pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami. Jego krucjata to wyprawa pełna przygód i niebezpieczeństw. Przyjdzie mu stoczyć pojedynek z legendarnym rycerzem Ivanhoe, uratować życie sułtana Saladyna i walczyć o ukochaną Cecilię więzioną w klasztorze.
Nic nie rozbudza wyobraźni bardziej niż średniowieczna opowieść o szlachetnym rycerzu, który - zanim odzyska swą ukochaną - musi stoczyć bitwę z wrogim światem. Taki jest właśnie film "Templariusze. Miłość i krew". Fascynująca fabuła, świetni aktorzy, misternie odtworzone realia wieków średnich i brawurowe sceny bitewne przyczyniły się do międzynarodowego sukcesu filmu.
Najpierw, w roku 1998 roku, została wydana pierwsza część porywającej trylogii szwedzkiego autora Jana Guillou "Krzyżowcy. Droga do Jerozolimy", w 2007 roku powstał film "Templariusze. Miłość i krew" w reżyserii Duńczyka, Petera Flintha. To wartko opowiedziana historia
o miłości i zdradzie, honorze i walce, wierze i przeznaczeniu, która odtwarza klimat średniowiecznej Europy oraz chrześcijańskich krucjat na Ziemi Świętej. Wspaniałe w tym filmie jest staranne odtworzenie realiów i atmosfery średniowiecza. Nigdy jeszcze nie udało się w filmie zbliżyć tak dokładnie do idei krucjaty i wyjaśnić, czym była święta wojna. Koloryt epoki, która fascynuje, ale i przeraża udało się przywołać w tej największej i najdroższej w dziejach skandynawskiego kina produkcji, która kosztowała 30 milionów dolarów.
Bestseller Jana Guillou, najważniejszego dziś szwedzkiego pisarza, to proza zachwycająca i nic dziwnego, że została sfilmowana. To niemal gotowy scenariusz filmowy.
Bohaterem pierwszej części trylogii, która posłużyła jako podstawa scenariusza filmu "Templariusze. Miłość i krew", jest Arn Magnusson. To postać autentyczna. Faktycznie w XII wieku w Skandynawii żył szlachetnie urodzony rycerz o taki nazwisku. Arn, jako pięcioletnie dziecko, został obiecany Bogu. Matka przyrzekła, że odda go do klasztoru, by służył Najwyższemu, jeśli przeżyje po ciężkim wypadku. Rodzice dotrzymują słowa i chłopiec trafia do klasztoru w Varnheim. Tam pobiera wszechstronną edukację. Obok nauki łaciny, greki, algebry, teologii, uczy się także sztuki władania mieczem i łukiem, a także jazdy konnej. Jedną z najważniejszych osób dla młodego adepta nauk jest templariusz - brat Guilbert de Beaune - obrońca Grobu Pańskiego.
Dorosły, wszechstronnie wyedukowany Arn opuszcza klasztorne mury w momencie, gdy o koronę królewską walczą: Karol Sverkersson i Knut Eriksson. Arn jest zwolennikiem Knuta, który w dzieciństwie był jego przyjacielem. I pewnie sprawy potoczyłyby się gładko, Arn należałby do elity dwunastowiecznego królestwa, gdyby nie historia miłosna, która zostaje wykorzystana przeciwko rycerzowi. Zostaje wplątany w intrygę, w wyniku której jego ukochana Cecylia zostaje zmuszona do wstąpienia do klasztoru, a on musi udać się na krucjatę do Ziemi Świętej, by ratować swój honor.
Tak po krótce przedstawia się przygodowa, fascynująca fabuła filmu "Templariusze. Miłość i krew".
Arn jest postacią niezwykle szlachetną, nieskazitelną moralnie, dlatego nie chce wchodzić w niejasne sojusze i nie potrafi prowadzić dworskich gierek. Za to potrafi walczyć w imię Boga i chronić tych, których uważa za przyjaciół. Ratuje życie Saladyna, za co zyskuje uznanie. Jednak jego nie interesują zaszczyty, tylko powrót do kraju i ocalenie swej miłości i królestwa. To jest jego prawdziwą krucjatą.
PETER FLINTH - duński reżyser urodzony 7 listopada 1964 roku w Kopenhadze. Jest absolwentem The National Film School w Kopenhadze. Jego film "Templariusze....
JOAKIM NÄTTERGUIST (Arn Magnusson)
Szwedzki aktor teatralny, filmowy i telewizyjny urodzony 24 października 1974 roku w mieście Uppsala. Skończył szkołę...