"Templariusze. Miłość i krew": AUTOR POWIEŚCI
O AUTORZE POWIEŚCI "DROGA DO JEROZOLIMY", NA PODSTAWIE KTÓREJ POWSTAŁ SCENARIUSZ FILMU
JAN GUILLOU
Pisarz, dziennikarz, publicysta. Najpopularniejszy dziś szwedzki autor. Jego książki są znane w całej Europie, kilka z nich zostało zekranizowanych. W Szwecji jest postacią bardzo ważną i opiniotwórczą, choć równocześnie niezwykle kontrowersyjną. Jest wielkim krytykiem Stanów Zjednoczonych. Równie nieprzychylnie wypowiada się o Izraelu. Zdarzyło mu się kilka lat temu wywołać skandal, kiedy wyszedł z targów książki w Goeteborgu podczas trzech minut ciszy w hołdzie ofiarom z 11 września. Głośna sprawa z jego udziałem miała miejsce także w drugiej połowie lat 90., kiedy to przez Szwecję przetoczyła się fala dyskusji lustracyjnej o czasach powojennych. Pisarz sygnował wówczas list, w którym domagano się, by zbadać działalność szwedzkiej służby bezpieczeństwa SÄPO oraz wywiadu wojskowego w zakresie nadzoru zarówno nad indywidualnymi osobami, jak i organizacjami uznanymi za niebezpieczne dla państwa. Chwilę później okazało się, że sam autor był informatorem SÄPO. Donosił na działaczy żydowskich związanych z syjonizmem. Mimo ujawnienia tej sprawy, Guillou podpisał się także pod drugim listem w tej sprawie.
Urodził się w 1944 roku. Jego matka była Szwedką, ojciec Francuzem. W Polsce był znany początkowo jako autor książki "Zło" o młodocianym bohaterze, który w swoim życiu doznaje przemocy ze strony rodziny, szkoły i innych instytucji. I przestaje się w końcu na tę przemoc godzić. Znakomita książka doczekała się świetnej, nominowanej w 2003 roku do Oscara ekranizacji - w 2003 roku powstał film "Zło" w reżyserii Mikaela Hafstroema.
Guillou jest twórcą niezwykle popularnego cyklu powieści szpiegowskich "Coq Rouge" o hrabim Carlu Hamiltonie, szkolonym w USA szwedzkim odpowiedniku Jamesa Bonda. Książki zaczęły się ukazywać od 1986 roku. Jednak napisanym przez niego najpopularniejszym tytułem jest trylogia historyczna o rycerzu Arnim Magnussonie z Arnas: t.1 "Krzyżowcy. Droga do Jerozolimy", t. 2 "Krzyżowcy. Rycerz Zakonu Templariuszy", t. 3 "Krzyżowcy. Królestwo na końcu drogi". Na podstawie tych książek powstały dwie części filmu. Pierwszą z nich jest znakomity obraz "Templariusze. Miłość i krew", drugi powstał w 2008 roku i nosi tytuł "Arn - Riket vid vägens slut".
Guillou tworzył scenariusz do głośnego filmu "Ostatni kontrakt" o niewyjaśnionych do dziś kulisach morderstwa premiera Olafa Palme'go w reżyserii najważniejszego współcześnie szwedzkiego reżysera Kjella Sundvalla.