Åmål – prowincjonalne miasteczko, jakich pełno w każdym zakątku świata. Senna atmosfera, pruderia, surowe normy obyczajowe. W tym małomiasteczkowym mikroświecie, kilkunastoletnia Agnes zakochuje się w swojej koleżance z klasy, Elin. Uczucie, początkowo tłumione, jest tak silne, że zmusza młodą Elin do samookreślenia się. Film Lukasa Moodyssona opowiada o zagubieniu, o trudnych wyborach i odwadze, która jest potrzebna do bycia sobą. Pokazuje, że prawdziwe czyste uczucie może zrodzić się wszędzie, w każdych okolicznościach.
Szczerość, bezpretensjonalność i uniwersalizm przedstawionej w filmie historii, spowodowały, że ten skromny debiut, stał się wielkim przebojem w wielu krajach europejskich, przyciągając do kin nie tylko nastoletnią publiczność.
Opowiada on historię dwóch dziewczyn. Okazuje się, że obie dziewczyny łączy znacznie więcej niż niechęć do miasteczka Åmål, z którego pochodzą. Dramat obu bohaterek wybrzmiewa bardzo mocno na tle życia w szkole średniej lat dziewięćdziesiątych, które Moodysson znakomicie portretuje. Młodzież podzielona na grupy, agresja, nuda i marzenia o ucieczce - wszystko to reżyser potrafi wspaniale pokazać. Postacie i sytuacje, które oglądamy są niezwykle realistyczne.
Aaron Krach: Jak powstał tytuł filmu?
Lukas Moodysson: Na początku wymyśliłem inny tytuł. Potem napisałem ten aktualny, lecz potraktowałem go jako żart. Od...
Jesteś trzydziestolatkiem. Nie bałeś się pisać dialogów dla nastolatków?
Czy ja wiem? Sam też kiedyś miałem piętnaście lat. Dialogi pisało mi się bardzo...
LUKAS MOODYSSON - reżyseria i scenariusz
Urodzony w 1969. kiedy miał 17 lat wydał pierwszy zbiór wierszy, potem opublikował jeszcze kilka tomików z poezją i...