Reklama

Oscary 2017

Oscary 2017: Relacja

Sześć statuetek otrzymał podczas 89. gali oscarowej "La La Land". Produkcja miała 14 nominacji, a triumfowała w takich kategoriach, jak najlepszy reżyser, aktorka pierwszoplanowa, muzyka i piosenka. Najlepszym filmem uznany został jednak "Moonlight", który zdobył też Oscary za najlepszy scenariusz adaptowany i męską rolę drugoplanową. Przy okazji odczytania werdyktu doszło do ogromnego skandalu.

Relacja z oscarowej gali:

2:30 89. oscarowa gala rozpoczęła się od występu Justina Timberlake'a. Artysta zaśpiewał nagrodzoną nominacją piosenkę "Can't Stop The Feeling" z animacji "Trolle".

2:35 Jimmy Kimmel, który jest w tym roku gospodarzem, żartuje z kolejnych gości gali. Dostało się Timberlake'owi, Melowi Gibsonowi, Mattowi Damonowi ("zamiast w 'Manchester by the Sea' zagrałeś w 'Wielkim murze', filmie, który przyniósł 80 mln dolarów strat. Dobra robota, głupku"), Daminowi Chazelle'owi, Denzelowi Washingtonowi i Meryl Streep.

2:45 Na scenę wkroczyła zeszłoroczna laureatka Oscara za "Dziewczynę z portretu" Alicia Vikander. Wręczy statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego. Czy zgodnie z oczekiwaniami wygra Mahershala Ali za rolę Juana w "Moonlight"? Tak jest. Aktor dziękuje swoim nauczycielom, a także reżyserowi Barry'emu Jenkinsowi i kolegom z planu.

Reklama

2:55 Kate McKinnon i Jason Bateman wręczyli nominację za najlepszą charakteryzację i kostiumy. W tej pierwszej triumfują twórcy "Legionu samobójców" - Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini oraz Christopher Nelson, a w drugiej Colleen Atwood za "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć".

3:08 Janelle Monae, Octavia Spencer i Taraji P. Henson opowiadają o "Ukrytych działaniach", a na scenie oglądami Katherine Johnson, w którą Henson wcieliła się w filmie. Panie wręczą Oscara za najlepszy dokument pełnometrażowy. Triumfuje "O.J.: Made in America" wyreżyserowany przez Ezrą Edelmana i Caroline Waterlow. Produkcja jest miniserialem i uczyniono dla niej wyjątek, pozwalając jej startować w oscarowej rywalizacji.

3:14 Dwayne Johnson zapowiada kolejną nominowaną piosenkę: "How Far I’ll Go" pochodzącą z musicalu "Vaiana: Skarb oceanu", do której podkładał głos.

3:22 Cheryl Boone Isaacs, prezydent Amerykańskiej Akademii Filmowej, opowiada o magii kina. Tymczasem Kimmel zrzuca na uczestników... słodycze.

3:26 Na scenie Sofia Boutella i Chris Evans. Wręczą statuetki za najlepszy dźwięk i montaż dźwięku. W tej ostatniej triumfuje Sylvain Bellemare za "Nowy początek". Natomiast Oscar za najlepszy dźwięk trafia w ręce twórców "Przełęczy ocalonych" - wygrywają Andy Wright, Kevin O'Connell, Robert MacKenzie i Peter Grace. To wspaniała informacja zwłaszcza dla inżyniera dźwięku Kevina O'Connella, który był nominowany w tym roku już po raz 21. i wreszcie otrzymał swoją pierwszą statuetkę. To niesłychane, ale wręczono już sześć statuetek, a "La La Land" wciąż nie ma Oscara.

3:36 Vince Vaughn opowiada o Nagrodach Gubernatora, czyli honorowych Oscarach, które w tym roku odebrały legendy kina, w tym Jackie Chan.

3:40 Zeszłoroczny laureat Oscara, Mark Rylance ("Most szpiegów") wręcza Oscara za najlepszą żeńską rolę drugoplanową. Czy zgodnie z oczekiwaniami wygra Viola Davis za kreację w "Fences" Denzela Washingtona? Dokładnie. Wzruszona aktorka zachwyca poruszającą przemową, choć trzeba przyznać, że musiała spodziewać się zwycięstwa, bo była znakomicie przygotowana. Przy okazji, jej w odróżnieniu od kilku poprzednich laureatów, nikt nie wyłączał mikrofonu i nie zagłuszał przemowy muzyką.

3:56 Charlize Theron i Shirley MacLaine wręczają Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Wygrywa dosyć niespodziewanie "Klient" Asghara Farhadiego, a nie faworyzowany "Toni Erdmann" Maren Ade. Odczytano specjalne oświadczenie reżysera z Iranu, który nie pojawił się na gali, ze względu na ostatnią politykę USA względem osób pochodzących m.in. z Iranu.

4:00 Dev Patel zapowiada kolejną oscarową piosenkę. Sting śpiewa utwór "Empty Chair" pochodzącą z filmu dokumentalnego "Jim".

4:07 Hailee Steinfeld i Gael Garcia Bernal wręczą Oscara za najlepszą krótkometrażową animację. Wygrywa "Piper" Marka Sondheimera i Alana Barillaro. Aktorzy nagradzają też twórców najlepszego filmu animowanego. Wygra "Zwierzogród"? Dokładnie. Za Oscary dziękują Clark Spencer, Byron Howard i Rich Moore.

4:13 Na scenie gwiazdy "Greya" - Dakota Johnson i Jamie Dornan. Nagrodzą twórców najlepszej scenografii. Jest pierwszy Oscar dla "La La Land". Odbierają go David Wasco i Sandy Reynolds-Wasco.

4:20 Na galę trafili przypadkowi turyści. Na nieco wymuszoną i sztucznie zaaranżowaną wygląda ta sytuacja.

4:29 Felicity Jones i Riz Ahmed, gwiazdy filmu "Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie", wręczają Oscara za najlepsze efekty specjalne. Wygrywa zgodnie z oczekiwaniami "Księga dżungli", dzięki czemu triumfują Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones i Dan Lemmon.

4:34 Na scenie Michael J. Fox i Seth Rogen, którzy wręczą Oscara za najlepszy montaż. Drugi Oscar dla "La La Land"? Nie. Drugi dla "Przełęczy ocalonych". Statuetkę odbiera John Gilbert.

4:39 A tymczasem Kimmel odgrywa scenę z "Króla Lwa" z gwiazdą filmu "Lion. Droga do domu", Sunnym Pawarem. I dostarcza drugą porcję słodyczy dla gości gali.

4:43 A kto otrzyma Oscara za krótkometrażowy film dokumentalny? Nie ma zaskoczenia - wygrywają "Białe Hełmy", opowiadające o wojnie w Syrii. Za nagrodę dziękują Joanna Natasegara i Orlando von Einsiedel. Natomiast w kategorii najlepszy film krótkometrażowy triumfuje "Chórem" Kristófa Deáka i Anny Udvardy.

4:50 A tymczasem Kimmel pisze do Donalda Trumpa. Pyta prezydenta USA, czy... śpi.

4:57 Javier Bardem i Meryl Streep wręczą Oscara za najlepsze zdjęcia. Wygrywa Linus Sandgren za "La La Land". Drugi Oscar dla filmu Damiena Chazelle'a.

5:01 Specjalna edycja złośliwych "ćwierków". Gwiazdy czytają, co napisali o nich użytkownicy twittera.

5:03 Emma Stone i Ryan Gosling zapowiadają dwie nominowane do Oscara piosenki z "La La Land". Obie śpiewa kolejna z gwiazd musicalu - John Legend.

5:13 Samuel L. Jackson wręczy Oscara za najlepszą muzykę. Tu chyba nie ma wątpliwości. Wygrywa Justin Hurwitz za "La La Land". Aktor dziękuje przede wszystkim reżyserowi i pozostałym twórcom musicalu.

5:16 A na scenie Scarlett Johansson, która nagrodzi najlepszą piosenkę. Czwarty Oscar dla "La La Land". Oczywiście. Wygrywa "City of Stars", Justin Hurwitz znów na scenie. A wraz z nim Benj Pasek i Justin Paul.

5:20 A teraz Jennifer Aniston i najbardziej wzruszający moment gali - In Memoriam. Upamiętniono pamięć takich gwiazd, jak Andrzej Wajda, John Hurt, Abbas Kiarostami, Gene Wilder, Debbie Reynolds i Carrie Fisher. Śpiewa Sara Bareilles.

5:28 A Kimmel znów śmieje się z Matta Damona. Zrobił montażówkę z "Kupiliśmy zoo" - parodiującą aktora.

5:29 Ben Affleck i jego gość - Matt Damon nagrodzą najlepsze scenariusze oryginalne. Wygrywa Kenneth Lonergan za "Manchester by the Sea".

5:33 Twórców najlepszych scenariuszy adaptowanych nagrodzi Amy Adams. Wygrywają Tarell McCraney i Barry Jenkins, twórcy "Moonlight".

5:42 A teraz poznamy najlepszych reżyserów. Wygrywa zgodnie z oczekiwaniami Damien Chazelle. Piąty Oscar dla "La La Land" dzisiejszego wieczora. Reżyser dziękuje przede wszystkim pozostałym nominowanym twórcom, a także swojej partnerce.

5:48 Brie Larson, nagrodzona Oscarem za "Pokój", wręczy statuetkę najlepszym aktorom pierwszoplanowym. Wygra Casey Affleck? Tak jest. Aktor się popłakał. Płacze też jego brat - Ben. Casey Affleck dziękuje pozostałym nominowanym i reżyserowi "Manchester by the Sea" - Kennethowi Lonerganowi. 

5:54 Laureat Oscara za rolę w "Zjawie" Leonardo DiCaprio wręczy Oscara najlepszej aktorce pierwszoplanowej. Stone, Portman czy Huppert? Wygrywa ta pierwsza za kreację Mii w "La La Land". "Byłyście niezwykłe" - mówi Stone do pozostałych nominowanych. Dziękuje też twórcom "La La Land", przede wszystkim Damienowi Chazelle'owi i Ryanowi Goslingowi.

6:03 Czas na najważniejszego Oscara. Wręczą go gwiazdy filmu "Bonnie i Clyde" - Faye Dunaway i Warren Beatty. Najlepszym filmem roku zostaje "La La Land". Jednak nie! Doszło do ogromnego skandalu. Warren Beatty otrzymał kopertę w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa i dlatego pomyślał, że wygrał "La La Land". Po tym jak twórcy musicalu cieszyli się już na scenie, ogłoszono, że zwyciężył jednak "Moonlight". Ogromny skandal. Coś takiego jeszcze się nie zdarzyło.

Oscary 2017: Laureaci

Najlepszy film: "Moonlight"

Najlepsza reżyseria: Damien Chazelle - "La La Land"

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Casey Affleck - "Manchester by the Sea"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Emma Stone - "La La Land"

Najlepszy aktor drugoplanowy: Mahershala Ali - "Moonlight"

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Viola Davis - "Fences"

Najlepszy nieanglojęzyczny film: "Klient", reż. Asghar Farhadi (Iran)

Najlepsza animacja: "Zwierzogród", reż. Clark Spencer, Byron Howard i Rich Moore

Najlepszy film dokumentalny: "O.J.: Made in America", reż. Ezra Edelman i Caroline Waterlow

Najlepszy scenariusz oryginalny: Kenneth Lonergan - "Manchester by the Sea"

Najlepszy scenariusz adaptowany: Tarell McCraney i Barry Jenkins - "Moonlight"

Najlepsze zdjęcia: "La La Land" (Linus Sandgren) 

Najlepsza muzyka: "La La Land" (Justin Hurwitz)

Najlepsza piosenka: "La La Land" ("City Of Stars")

Najlepszy montaż: "Przełęcz ocalonych" (John Gilbert)

Najlepsze kostiumy: "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" (Colleen Atwood)

Najlepsza scenografia: "La La Land" (David Wasco i Sandy Reynolds-Wasco)

Najlepsza charakteryzacja: "Legion samobójców" (Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini i Christopher Nelson)

Najlepszy dźwięk: "Przełęcz ocalonych" (Andy Wright, Kevin O'Connell, Robert MacKenzie i Peter Grace)

Najlepszy montaż dźwięku: "Nowy początek" (Sylvain Bellemare)

Najlepsze efekty specjalne: "Księga dżungli" (Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones i Dan Lemmon)

Najlepszy film krótkometrażowy: "Chórem", reż. Kristóf Deák i Anna Udvarda

Najlepszy dokument krótkometrażowy: "Białe Hełmy", reż. Joanna Natasegara i Orlando von Einsiede

Najlepsza krótkometrażowa animacja: "Piper", reż. Marc Sondheimer i Alan Barillaro

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2017