Oscary 2023

Reklama

Janet Yang przewodniczącą Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej

Organizacja przyznająca Oscary ma nową przewodniczącą. Została nią producentka Janet Yang, która została wybrana na to stanowisko przez powołany do tego organ, tzw. Board of Governors. Nowa przewodnicząca Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej jest pierwszą osobą azjatyckiego pochodzenia pełniącą tą funkcję.

Kim jest Janet Yang?

Janet Yang, której przodkowie wywodzą się z Chin, zapisze się w historii kina jako pierwsza osobą pochodzenia azjatyckiego, która stanęła na czele Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Jest też czwartą kobietą na tym stanowisku. Wcześniej funkcję przewodniczącej pełniły Bette Davis (aktorka została wybrana w 1941 roku, ale zrezygnowała po zaledwie dwóch miesiącach), Fay Kanin (w latach 1979-1983) oraz Cheryl Boone Isaacs (w latach 2013-2017).

"Janet jest niezwykle oddaną, obdarzoną strategicznym zmysłem liderką, która ma niesamowity dorobek w służbie Akademii. Jestem zachwycony, że podejmuje się zaszczytnej roli przewodniczącej i cieszę się na bliską współpracę. Razem będziemy realizować naszą wspólną wizję służenia naszym członkom, celebrowania współpracujących ze sobą branż filmowych oraz inspirowania następnych pokoleń filmowców" - powiedział prezes Akademii, Bill Kramer cytowany przez portal "Variety".

Reklama

66-letnia Yang w swojej karierze producenckiej współpracowała z takimi twórcami filmowymi jak m.in. Oliver Stone czy Kathryn Bigelow. Na jej koncie są takie produkcje jak m.in. "Skandalista Larry Flynt", "Szpital Królestwo" czy nominowana w 2021 roku do Oscara animowana "Wyprawa na Księżyc". Członkinią Akademii Yang jest od 2002 roku. Pełniła w niej do tej pory kilka funkcji w należących do Akademii komitetach i grupach.

Przewodniczący Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wybierany jest na okres jednego roku. Po upływie tego okresu może zostać wybrany na kolejne kadencje, nie może jednak pełnić tej funkcji przez więcej niż cztery kolejne lata.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2023

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy