"Anatomia strachu": O TWÓRCACH
JOEL SCHUMACHER (reżyser)
Joel Schumacher - zeszłoroczny laureat Specjalnej Nagrody Plus Camerimage dla reżysera - to twórca znany ze swojej wszechstronności, wyrafinowanego stylu i zdolności odnajdywania się w różnorodnych gatunkach filmowych, cieszy się uznaniem zarówno wśród tzw. szerokiej publiczności, jak i krytyków. Swą karierę filmową rozpoczął jako kostiumograf, przy filmach takich mistrzów, jak Woody Allen ("Śpioch", "Wnętrza") czy Herbert Ross ("Ostatnie słowo Sheili"). Później zasłynął jako scenarzysta ("Iskierka", "Myjnia samochodowa"). Jego początki reżyserskie nie należały do najłatwiejszych. Przygodę z kinem jako reżyser rozpoczął od dwóch filmów telewizyjnych. Dopiero potem zrealizował swój pełnometrażowy debiut fabularny "O kobiecie, co malała" (1981). Wkrótce jego kariera nabrała rozmachu za sprawą filmów "Ognie św. Elma" oraz "Straceni chłopcy", określanych jako "symboliczne uczty dla ducha". Potem przyszedł czas na tytuły, które odniosły ogromny sukces ("Kuzyni", "Linia życia", "Za wcześnie umierać", "Upadek"). Następnie zekranizował dwie bestsellerowe powieści Johna Grishama ("Klient", "Czas zabijania") oraz dwie części kultowej serii o Batmanie ("Batman Forever","Batman & Robin"). Kolejne hity filmowe Schumachera to: "8 mm", "Bez skazy", do których również napisał scenariusz oraz "Kraina tygrysów", "Telefon", "Złe towarzystwo" i "Veronica Guerin". W roku 2004 podjął się adaptacji przebojowego musicalu Andrewa Lloyda Webbera "Upiór w operze". Film był nominowany do trzech nagród Akademii Filmowej oraz Złotych Globów. W 2007 roku ponownie współpracował z Jimem Carrey'em ("Batman Forever") w intrygującym thrillerze "Numer 23". W 2010 roku zrealizował "Twelve" na podstawie nowatorskiej powieści Nicka McDonella, który miał swoją premierę podczas nocnego pokazu na zakończenie Sundance Film Festival.
"Anatomia strachu" to najnowszy film Schumachera, gdzie do współpracy ponownie zaprosił Andrzeja Bartkowiaka ("Upadek").
JOEL SCHUMACHER - filmografia:
2011 - Anatomia strachu
2011 - Man in the Mirror
2010 - Twelve
2009 - Town Creek
2008 - Choose or Lose
2007 - The Number 23
2004 - Upiór w operze
2004 - I'm Only Looking: The Best of INXS
2003 - Veronica Guerin
2002 - Telefon
2002 - Bad Company
2000 - Tigerland
1999 - Flawless
1999 - 8 mm
1997 - Batman i Robin
1996 - Czas zabijania
1995 - Batman Forever
1994 - Klient
1993 - Upadek
1992 - 2000 Malibu Road
1991 - Za wcześnie umierać
1990 - Linia życia
1989 - Kuzyni
1988 - INXS: Kick: The Video Flick
1987 - The Lost Boys
1985 - Ognie świętego Elma
1983 - D.C. Cab
1981 - The Incredible Shrinking Woman
1979 - Amateur Night at the Dixie Bar and Grill
1974 - Virginia Hill
KARL GAJDUSEK (scenariusz)
Pochodzi z San Francisco, obecnie mieszka w Los Angeles z żoną i dwójką synów. Posiada licencjat nauk humanistycznych Uniwersytetu Yale oraz tytuł magistra sztuk pięknych Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Był wcześniej członkiem Annex Theatre w Seattle. Napisał scenariusz do remake'u Jasona Stathama "Mechanik" oraz filmu Liama Neesona "Tożsamość". Obecnie pracuje nad przeróbką filmu Josepha Kosinskiego "Oblivion" dla Universal, w którym rolę główną gra Tom Cruise. Napisał również scenariusz do wchodzącego na ekrany "The Last Days of American Crime", w którym w roli głównej występuje Sam Worthington, a reżyserem jest F. Gary Gray.
Jego sztuki wystawiane są w całym kraju, w tym na prestiżowych scenach w Los Angeles i Nowym Jorku. Należą do nich m.in.: "Greedy", "Fubar", "Fair Game", "Silverlake", "North", "Minneapolis", "Dr.s F.s in the Terminal Ward", "Big Sun Setting Fast", "The Gilded Garden of Patcheww", "Malibu", oraz "Waco", "Texas", "Mon Amour".
Gajdusek stworzył serwis zajmujący się wydawaniem scenariuszy pod nazwą "Big Sun Publication". Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Jacob K. Javits Fellowship, dwóch Jerome Fellowship, McKnight Screenwriting Fellowship, McKnight Advancement Grant oraz Clubbed Thumb Biannual Commission. Jest członkiem Minneapolis Playwrights Center oraz New Dramatists w Nowym Jorku.
ANDRZEJ BARTKOWIAK (zdjęcia)
Jeden z najbardziej znanych polskich operatorów. Od lat pracuje w Hollywood. W swojej karierze filmował właściwie wszystkie gatunki, począwszy od osobistych dramatów, jak "Czułe słówka" (laureat Oscara w pięciu kategoriach), po filmy akcji - "Niebezpieczna szybkość", "Zabójcza broń 4". Spektrum możliwości operatorskich Bartkowiaka rozciąga się od naturalistycznego realizmu do nadzwyczaj wystylizowanej kreacji obrazu filmowego. Jego zdjęcia zauroczyły publiczność m.in. w lirycznym i poruszającym obrazie "Garbo mówi" - za którą Anne Bancroft otrzymała Złoty Glob - oraz w filmie "Dwie matki", gdzie w roli byłej narkomanki walczącej o zatrzymanie dziecka pojawiła się Halle Berry (ten film rozpoczął jej wielką karierę).
Bartkowiak przez wiele pracował z amerykańskim reżyserem, scenarzystą i producentem Sidneyem Lumetem. Relacje te utrzymywały się przez ponad dekadę, a ich efektem było dwanaście filmów. Na początku była nominacja do Oscara i Złoty Glob "Książę wielkiego miasta" oraz thriller detektywistyczny z rewelacyjną kreacją Michaela Caine'a "Śmiertelna pułapka". W 1985 r. dwa filmy Bartkowiaka doceniła Akademia Filmowa. Nominację do Oscara otrzymały "Werdykt" (w rolach głównych Paul Newman i Charlotte Rampling) oraz "Honor Prizzich", gdzie niezapomniane kreacje stworzyli - Jack Nicolson, Kathleen Turner oraz Anjelica Huston.
Z Lumetem zrealizował jeszcze "Daniela" - dramat szpiegowski (z Timothym Huttonem i Mandy Patinkin), komedię kryminalną "Rodzinny interes" (z Seanem Connery i Dustinem Hoffmanem) "Żądzę władzy", (z Richardem Gere'em i Denzelem Washingtonem) oraz "Obcy wśród nas" (z Melanie Griffith). Kolejne głośne tytuły Bartkowiaka to: "Trzynaście dni", "Wydział pościgowy", "Adwokat diabła", Góra Dantego", "Gatunek", "Miłość ma dwie twarze" oraz "Wariatka" i "Bliźniacy" (z Arnoldem Schwarzeneggerem i Dannym DeVito).
Pierwszy film Bartkowiaka, który zrealizował z Joelem Schumacherem to "Upadek". Zajmująca i ponadczasowa opowieść miejska, w której w roli głównej wystąpił rewelacyjny Michael Douglas. Film uznano za jeden z najważniejszych poprzedniej dekady.
Andrzej Bartkowiak postanowił spróbować swych sił również jako reżyser. Zadebiutował w tej roli filmem "Romeo musi umrzeć" - nowoczesnym ujęciem dramatu Szekspira, gdzie zagrali m.in. Jet Li oraz była artystka hip-hopowa Aaliyah. Następnie zrealizował film akcji "Mroczna dzielnica", gdzie w rolach głównych zagrali Steven Seagal i DMX oraz film "Od kołyski aż po grób". Jego kolejny film "Doom" odniósł duży sukces. Ten pełen efektów specjalnych thriller science-fiction, zrealizowany został na podstawie bardzo popularnej gry wideo. Zagrali w nim Karl Urban oraz Dwayne Johnson.
ANDRZEJ BARTKOWIAK - filmografia (jako operator):
2011 - Anatomia strachu
2000 - 13 dni
2000 - Gossip
1999 - Turkey. Cake.
1998 - Zabójcza bron 4
1998 - Wydzial pościgowy
1997 - Adwokat diabla
1997 - Góra Dantego
1996 - Milość ma dwie twarze
1995 - Jade
1995 - Species
1995 - Losing Isaiah
1994- A Good Man in Africa
1994 - Speed - niebezpieczna predkość
1993 - Adwokat zbrodni
1993 - Upadek
1992 - Obcy wśród nas
1991 - Niespełnione obietnice
1990 - Pytania i odpowiedzi
1989 - Rodzinny interes
1988 - Bliźniacy
1987 - Wariatka
1986 - Nazajutrz
1986 - Moc
1985 - Honor Prizzich
1984 - Garbo mówi
1983 - Czule słówka
1983 - Daniel
1982 - Werdykt
1982 - Śmiertelna pułlapka
1981 - Książe wielkiego miasta
1979 - 3 by Cheever: The 5:48
1976 - Deadly Hero