Malcolm McDowell

Malcolm McDowell
narodowość
Wielka Brytania
4,1
Oceń
Głosy
16

Biografia

Żyjąc z ojcem alkoholikiem, Malcolm nie miał łatwego dzieciństwa. W wieku 11 lat został wysłany do szkoły z internatem, w którym był bity, ale to tam właśnie zdecydował, że chce zostać aktorem. Następnie uczęszczał do Londyńskiej Akademii Muzyki i Sztuki, gdzie studiował aktorstwo.

Swoją pierwszą rolę na dużym ekranie otrzymał w 1967 roku w filmie "Czekając na życie". Mimo że jego dwuminutowa scena została ostatecznie wycięta z ukończonego filmu, zwrócił na siebie uwagę reżysera Lindsaya Andersona, który obsadził go w roli zbuntowanego studenta w filmie "Jeżeli" (1968). Rola w filmie przyniosła Malcolmowi sławę w Wielkiej Brytanii. Był tak szczęśliwy z powodu sukcesu filmu, że od razu chciał zrobić następny.

W 1971 roku zagrał niesławnego Alexa DeLarge w kontrowersyjnym obrazie Stanleya Kubricka "Mechaniczna pomarańcza". Rola ta spowodowała, że w kolejnych filmach będzie się pojawiał w postaci złego bohatera.

Na początku 1976 roku spędził prawie rok na pracy na najbardziej niesławnym filmie wszech czasów "Kaligula". Finansowany przez założyciela magazynu "Penthouse" Boba Gucciona obraz uznany został za pornografię.

W 1979 roku Malcolm przeniósł się do Ameryki. Jego pierwszym amerykańskim filmem była "Podróż w czasie". Potem zagrał w ostatniej części trylogii Lindsaya Andersona ukazującej klasę robotniczą - "Szpital Britannia" w 1982 roku.

Lata 80. Malcolm spędził na nadużywaniu alkoholu i narkotyków (wydając na nie ok. 1000 dolarów tygodniowo) . Lata nadużyć odcisnęły piętno na jego karierze filmowej. Wyglądając na więcej lat niż rzeczywiście miał, nikt nie chciał powierzyć mu głównych ról, więc pojawiał się w filmach klasy B. W 1994 roku przyznano mu niechlubną rolę dr Toliana Sorana, człowieka, który zabił kapitana statku Enterprise, Jamesa T. Kirka w "Star Trek VII: Pokolenia".

W 1996 roku zagrał w mini serialu BBC "Our Friends in the North". Dzisiaj, z ponad setką filmów na swoim koncie, jest jednym z największych aktorów w Ameryce. Trzykrotnie żonaty, mimo że nie ma obywatelstwa amerykańskiego, mieszka w Los Angeles.

Filmografia

Wiadomości