Tono wychodzi z więzienia, gdzie spędził pięć lat za kradzież złomu. Wraca do rodzinnej miejscowości o nazwie Čierny Hron i okazuje się, że wszystko się tu zmieniło. Żona ledwo go poznaje, jego pięcioletni syn traktuje go jak obcego, ponadto nikt nie chce zatrudnić złodzieja. Tono nie chce dłużej kraść, ma dość takiego życia. Tymczasem jego przyjaciel Štefan, wpływowy lokalny biznesmen, nie chce go znać.
Koledzy z dzieciństwa - Mark, katolicki ksiądz i Peter, biznesmen odnoszący sukcesy - starają sie pomóc Tono w powrocie do normalnego życia. Niestety, sami również zmagają się z problemami mężczyzn po czterdziestce i muszą stawić czoła rzeczywistości, która odbiega od ich wyobrażeń. Tono czuje się samotny i zdesperowany.
Ta poruszająca historia, umieszczona w górskim krajobrazie, pokazuje problemy typowe dla środkowej Słowacji: patriarchalna rodzina, kłusownictwo, dyskryminacja rasowa i kradzież złomu. Twórcy portretują tradycyjnie silne więzi rodzinne, wiarę, przyjaźń i miłość, razem tworzące klasyczny dramat.
Temat filmu i miejsce akcji
"Pokój w duszy" dzieje się na Słowacji i porusza problemy typowe dla tego kraju. Pomimo to, film przekracza granice geograficzne...
"Żonglerka stereotypami. Wywiad z Vladimirem Balko" (stopklatka.pl, rozmawiała Anna Bielak, 15 sierpnia 2010)
Anna Bielak: Zauważyłam w twoim filmie ciekawą...
Vladimír Balko
Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny oraz filozofię w Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Bratysławie. Od 1998 roku pracuje w Telewizji Słowackiej...