"Spokój w duszy": REŻYSER O FILMIE
Temat filmu i miejsce akcji
"Pokój w duszy" dzieje się na Słowacji i porusza problemy typowe dla tego kraju. Pomimo to, film przekracza granice geograficzne i jest skierowany również do widowni zagranicznej. Jest to mój debiut fabularny, ale mam nadzieję, że moje doświadczenie przy kręceniu dokumentów sprawiło, że poradziłem sobie z opowiedzeniem tej historii.
Gatunek
Moim celem nie było odwzorowanie rzeczywistości, jak ma do miejsce w przypadku filmów dokumentalnych, ale artystyczna refleksja na temat czasów, w jakich żyjemy. Usiłowałem oddać paradoksy, jakie pojawiły się w okresie bezpośrednio poprzedzającym wstąpienie Słowacji do Unii Europejskiej, które wynikały z różnych narodowych tradycji. Film opowiada historię ludzi żyjących w Słowacji, małym kraju w sercu Europy, na początku XXI wieku. Słowacy zawsze na początku wydają się być dumni i zamknięci, i tym samym sprawią wrażenie ludzi nie potrafiących okazywać emocji. Swoje osobiste problemy rozwiązują w niekonwencjonalny sposób.
Postaci w mojej historii mają poczucie winy. W moim kraju stworzyliśmy niezwykły system, który pozwolił nam przetrwać lata komunistycznej dyktatury. Teraz mamy problemy z wyrwaniem sie z tego systemu, w którym ludzie pozostawali w izolacji.
Plan zdjęciowy
Zdjęcia były kręcone w miejsowości Čierny Balog, gdzie są piękne góry, których strome zbocza wykorzystaliśmy jako metaforę problemów, z którymi zmagają się bohaterowie. Z drugiej strony, tworząc postać Petera chciałem zwrócić uwagę na dramatyczny kontrast pomiędzy wsią, a szybko rozwijającym się, dużym miastem, gdzie w typowy dla wschodniej Europy sposób przenosi się centum życia i jego bolączek. Zarówno miasto jak i wieś próbują zachować swoją indywidualność w nowych warunkach, jakie stwarza "kapitalizm Karpat". Sytuacja ma charakter lokalny i inspiruje ludność Wschodniej Europy. Moją intencją było wprowadzanie jak najmniejszej ilości zmian do autentycznych krajobrazów i miejsc, tak, aby widzowie mieli okazję zapoznać się z prawdziwym życiem "tu i teraz".
Styl i forma
Wydaje się, że strome góry pozwoliły przetrwać lokalnym tradycjom. Ktoś, kto przyjeżdża z miasta jest zaskoczony pięknem i romantycznością tego regionu, ale trudno mu dostrzec dramaturgię dnia codziennego, która rozgrywa się w zaciszu domów i podwórek. Za każdymi drzwiami można odnaleźć tradycję patriarchatu, ale także głębokiej przyjaźni na całe życie, która w innych rejonach niemal zanikła. Strona wizualna stanowi zaledwie tło - akcentuje wydarzenia fabuły. Zdjęcia pięknych, wiejskich okolic przeplatane się ujęciami, w których możemy obserwować prawdziwe życie dziejące się za zamkniętymi drzwiami. Kamera jest wtedy najczęściej w ruchu, zachowuje się jak ciekawski obserwator.
Casting
Najważniejszym kryterium doboru aktorów było to, czy będą autentyczni w swoich rolach. Mamy czterech głównych bohaterów, każdy w wieku około czterdziestu lat. Wszyscy pochodzą z twardej, górskiej okolicy, maja ogorzałe twarze, które nigdy nie widziały kremu pielęgnującego. Odbija się w nich za to każdy sukces i każda porażka. Starałem się wybierać aktorów mało znanych, który zagrali doskonale wielowymiarowych, skomplikowanych bohaterów.