Nie czas na łzy

Nie czas na łzy
Tytuł oryginału
Boys Don´t Cry
Reżyser
Kimberly Peirce
Gatunek
dramat
Obsada
Hilary Swank, Chloë Sevigny
Produkcja
USA (1999)
Premiery
Kino 28 kwietnia 2000
Dystrybucja
Kino - Imperial, DVD - Imperial
Czas trwania
120 min
Wersje
2D
3,1
Oceń
Głosy
27

O filmie

Do niewielkiego, prowincjonalnego miasteczka Falls City w amerykańskim stanie Nebraska, przybywa dwudziestoletni Brandon Teena (Hilary Swank), który z miejsca zjednuje sobie każdego, kogo spotka na swej drodze. Wkrótce mieszkańcy poznają w nim nieuleczalnego optymistę, pełnego fantazji buntownika, lojalnego przyjaciela i wrażliwego romantyka, który bez trudu uwodzi naiwne miejscowe dziewczyny. Miasteczko zdaje się leżeć u jego stóp. W miejscowym barze Brandon zaprzyjaźnia się z Candace (Alicia Goranson), samotną matką, który proponuje mu, by zamieszkał w jej domu. Uwagę Brandona przyciąga jednak atrakcyjna blondynka, Lana Tisdel (Chloe Sevigny), w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia... Aby zbliżyć się do dziewczyny swoich marzeń, Brandon przenika do kręgu jej przyjaciół, byłych recydywistów, którym przewodzą pozujący na "silnego faceta" John Lotter (Peter Sarsgaard), kochanek matki Lany (Jeannetta Arnette) i jego brutalny kumpel Tom Nissen (Brendan Sexton III). Sprawy przybierają dramatyczny obrót, gdy Brandon zostaje aresztowany za wykroczenia, których się dopuścił. Lana wpłaca za niego kaucję i dowiaduje się, że jest on w rzeczywistości... dziewczyną o imieniu Teena Brandon. Brandon wyjaśnia jej, że przechodzi "kryzys tożsamości seksualnej" i od dziecka marzył, by być mężczyzną. Lana akceptuje jego inność i nie zrywa łączących ich więzi intymnych. Kiedy o tajemnicy Brandona dowiadują się John i Tom, dochodzi do tragedii...
"Nie czas na łzy", znakomity debiut Kimberly Peirce, przywodzący na myśl najwybitniejsze dokonania amerykańskiego kina niezależnego, wstrząsnęła amerykańską opinią publiczną. Jedni widzieli w bohaterze tej historii ofiarę nietolerancji, inni - symbol kryzysu tożsamości, w obliczu którego stanął współczesny człowiek.
W roli głównej rewelacyjną kreację stworzyła Hilary Swank, znana dotąd głównie z serialu telewizyjnego "Beverly Hills 90210". Młodą aktorkę wyróżniono Oscarem i Złotym Globem.

Obsada

Wiadomości