Balador, srogi pan na potężnym zamczysku w majestatycznych górach, ma piękną córkę Forminę, o której względy zabiega dwóch kawalerów. Jednym z nich jest dwunastoletni Tomasz, główny bohater opowieści, obdarzony niezwykłym darem porozumiewania się ze zwierzętami. Cały świat natury zdaje się należeć i lgnąć do Tomasza. Młodzieniec ten swoją dzielnością zaskarbi sobie sympatię Forminy. Pomoże też odzyskać dobre imię sławnemu sokolnikowi Waganowi, niesłusznie odtrąconemu i wyklętemu przez Baladora.
W tej przepięknej historii są postaci szlachetne i nikczemnicy, zaś intrygi i bójki przeplatają się z wystawnymi ucztami i hucznymi zabawami. A pod błękitnym niebem, na którym za dnia niemal zawsze świeci słońce, ponad malowniczymi lasami i górskimi szczytami szybuje wspaniały ptak ze złotym herbem - niemal mityczny sokół królewski. Niejeden sokolnik, nie wyłączając Wagana i jego wroga numer jeden - chciwego, żądnego władzy Iwera, chciałby go schwytać i oswoić. Lecz nie jest to łatwe - ten sokół kocha wolność!
„Król sokołów” - ekranizacja powieści słowackiego pisarza Jozefa Cigera Hronsky’ego (1896-1960) „Sokolnik Tomasz” -powstał w koprodukcji sześciu państw europejskich: Polski, Słowacji, Czech-Węgier, Francji i Niemiec. Ze strony polskiej czołowym producentem było Studio Filmowe „Oko”. Udział w przedsięwzięciu wzięły także: firma Vision Film Production oraz Komitet Kinematografii.
Pierwszoplanową rolę Wagana zagrał Waldemar Kownacki, aktor znany m.in. z takich filmów jak „Pułkownik Kwiatkowski” i „Na Srebrnym Globie”.
W postać Zofii, starszej siostry Forminy, wcieliła się Agnieszka Wagner, którą podziwialiśmy m.in. w „Pożegnaniu z Marią”, w „Pierścionku z orłem w koronie”, a ostatnio w filmie „Wszyscy moi bliscy” i serialu „Tygrysy Europy”.
Muzykę skomponował Krzesimir Dębski, twórca niezapomnianej partytury do „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana.
W roli Tomaszka wystąpił bardzo młody, ale już doświadczony aktorsko Braňo Holiček, natomiast w srogiego Baladora przeistoczył się, nie bez poczucia humoru, gwiazdor kina słowackiego, z powodzeniem występujący również w Niemczech, Juraj Kukura.
Reżyser „Króla sokołów”, Vàclav Vorliček, jest jednym z najsłynniejszych filmowców czeskich. Uchodzi za specjalistę od komedii i baśni. W pamięci widzów kinowych zapisał się m.in. takimi filmami jak „Trzy orzeszki dla kopciuszka”, „Dziewczyna na miotle”, „Jak się budzi królewny” i „Rumburak”. Ten ostatni miał także postać serialu telewizyjnego. Telewidzowie są wdzięczni Vorličkowie również za inne
seriale, przede wszystkim za cieszącą się zawrotnym powodzeniem „Arabelę” i „Latającego Czestimira”.
Scenariusz napisał Słowak Ondrej ?ulaj, scenarzysta m.in. dwóch filmów wybitnego słowackiego reżysera Martina Sulika - „Czułości” i „Wszystkiego, co kocham”.
„Król sokołów” to film familijny, przeznaczony jednak głównie dla najmłodszych widzów.